3

orta asya halklarının geleneksel giysisi ichmek

karakalpaklı adamın postu , dışa doğru koyun derisi ve içe doğru yün ile kaplı , ağır ve büyük bir koyun derisi paltodur . kaplamanın dışındaki koyun derisi açık sarı renkte boyanmıştır ve dış kenarları (yaka ve ön paneller ve kaplama tabanı ve manşonlardan oluşur) dar siyah veya kahverengi astrakhan şeritleri ile dekore edilmiştir. bu şeritler, genellikle ipekden yapılmış, kırmızı, çizgili bir şerit şerit ile kaplamanın dış yüzünde sınırlanmıştır. aynı çizgili kumaştan yapılmış ve bir jawırınsha olarak bilinen büyük üçgen tılsım hemen altında, ceketin arkasını süsler. uzun yünlü keçe, çoğunlukla önlüğün ön ve alt kenarları boyunca ve yakanın ve manşetlerin etrafına maruz kalmaktadır. açıkça iç yün, kalın astar gerektirmediği anlamına gelir.
ichmek giyen iki türkmen aksakallısı
www.karakalpak.com/images/postin08.jpg
www.karakalpak.com/images/postin03.jpg

ichmeğin arkasındaki tılsım
www.karakalpak.com/images/postin18.jpg

etrafındaki ipek şeritlerin yakından görünüşü ve iç yünü
www.karakalpak.com/images/postin02.jpg

postun katları bir dizi kalite seviyesinde yapılmıştır. en basit sıradan bir koyun derisinden yapılmış ve bunlar genellikle yerel halk tarafından ton olarak adlandırılmıştır . karakalpak'ta bir koyun postuna qoyun terisi denir. arabi çeşidin kuzularından ( qozı ) daha kaliteli mantolar yapılmıştır . bunlar sen'sen 'tonu , karakalpak ' ın damızlık kuzu derisi olarak biliniyordu . ancak en ince postürler , tamamen yün, kehribar ya da koyu gri renkte olma eğiliminde olan genç karakul kuzularından elde edilen çok ince bir kuzu postu olan astrakhandan yapılmıştır. karakul koyunu, buhara'dan çok uzak olmayan karakul köyünden adını alan yerli bir orta asya türüdür. buhara geleneksel olarak karakullarinın üretimi için önemli bir merkez olmuştur. ichmek daha çok yaşlı ve orta yaşlı erkekler tarafından giyilen geleneksel bir giysidir. özellikle orta asya'daki kışa ve açıktaki aral deltasına çok uygundur. bunu söyledikten sonra, esbergenov gibi gözlemciler 1980'de yazarken bazı yaşlı erkeklerin bunu yaz aylarında giymeye devam ettiklerini bildirdi! normalde kapitone bir pamuklu tülün üzerine giyilir ve her zaman khalat (halat) veya tül ile aynı şekilde sarılır.

ichmeğin arkasındaki tılsım hakkında
1970'lerin başlarında khorezm arkeoloji ve etnografya seferi'nden etnograflar tarafından yaşlı yerel karakalpak halkı ile yapılan görüşmelerde, tılsımın(muskanın) “kötülük” e karşı korunmak için kullanıldığı ortaya kondu - halkın zarar görebileceği eski ve yaygın halk inancı düşmanca insanların kıskanç ve kötü niyetli bakışlarından korunmak içinde giyilmektedir(nazar). bu inançların kökenleri, antik çağın derinliklerinde yer alır ve qipchaq göçebelerinin, altın ordu çağında islam'a geçişini önceden açıkça belirtir.

bu açıdan post erkek karakalpak giyiminin eşsiz bir öğesidir - muskalar hala doğurganlık çağındaki kadınların, bebeklerin ve çocukların (özellikle erkeklerin), çiftlik hayvanlarının ve yurtların korunmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. ancak, ichmek paltosunun dışında, erkekler tarafından neredeyse hiç giyilmezler .

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

6 saat önce 6 saat önce
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik