dil bağı (ankiloglossi) hastalığı

  5
  huseyinargun 14.7.2019 21:08
  dil bağı hastalığı olarak tanımlanan ankiloglossi, dilin ağız tabanıyla birleşmesini sağlayan frenulum denilen bağın normal olmayan şekilde kısa ya da kalın olmasından kaynaklanır. doğuştan olan bu hastalığın yol açtığı sorunlarda değişken olur. bebeklerin bir kısmında herhangi bir yakınmaya neden olmaz iken, bazı bebeklerde dil hareketlerinin kısıtlanmasından dolayı yutma, emme sorunlarına, çocuklarda konuşma ve beslenme bozukluklarına neden olabilir.

  emzirme döneminde meme emerken zorluk çeken bebeklerde bu hastalığın teşhisi erken aşamada yapılabilir. hafif derecedeki olgularda ise, bebek konuşma çağına gelinceye kadar fark edilmeyebilir. bu hastalık erkek çocuklarında kızlara nazaran daha fazla görülmektedir. çocuk büyüdükçe dili ağız tabanına birleştiren frenulum bağı küçüldüğünden, hastalığın neden olduğu sorunlarda azalabilir. ancak bu her zaman böyle olmayabilir. çocuklarda çene gelişiminin bozulmasına kadar giden bir süreç yaşanabilir.

  dil bağı hastalığının tek tedavi yöntemi olan ameliyat oldukça kolay yapılır. operasyon sırasında anestezi altında dil bağı kesilerek işlem yapılır. hastaların iyileşme süreci de oldukça kısadır. birkaç saat içinde hastalar normal yaşamına dönebilir. ancak bir süre ağız içi hijyenine dikkat edilmeli, dil bağının yeniden tekrarlamaması için önerilen dil bağı masajı ve dil bağı egzersizlerinin yapılması önerilir.

  kaynak
13 saat önce
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm