samarra ulu camii

  3
  kalich 23.11.2016 13:26 ~ 13:33
  dönemin abbasi halifesi mütevekkil tarafından 848-852 yılları arasında inşa ettirilmiştir. farklı kaynaklarda yapının inşa tarih kabaca, samarra'nın abbisilere başkentlik yaptığı 836-892 yılları da söylemektedir. günümüzde ırak sınırları içerisinde bulunan cami, "mütevekkiliye camii" ve "samarra camiü'l-kebir" olarak da adlandırılır.

  150.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlanan cami, islam mimarisinin en büyük cami yapılarındandır; 240x156 yüzey ölçülerine sahiptir. yapı malzemesi olarak tuğla ve kerpiç kullanılmıştır. günümüze gelemeyen ve düz toprak dam kullanıldığı düşünülen çatı örtüsünü taşıyan payelerde ise mermer işçiliği görülür. harim kısmı mihraba dikey 25 sahına bölünmüştür. köşelerdeki 4 adet burçla beraber toplamda 44 istinat kulesi yapıyı desteklemektedir. duvar yüksekliği 10.50m ve kalınlığı 2.65m olarak belirtilen yapıda 16 kapı ve 28 pencere açıklığı görülmektedir. bu özellikleriyle yapı, dışarıdan bakıldığında kale görüntüsü vermektedir ve ordugah cami olarak da nitelendirilmektedir.

  bu mimari eserin en dikkat çeken kısmı ise caminin 27.25m kuzeyinde bulunan melviye/malwiya tipli minaresidir. sadece kaidesi bile 3m yüksekliğinde ve 33m uzunluğunda olan minarenin yüksekliği ise 53m'dir. 6 kuşaktan oluşan minarenin zirvesine ulaşmak için, dış kısımda bulunan minareye bitişik kıvrımlı merdiven (yol da denebilir) kullanılır.

  konu ve üslupla ilgilenen arkadaşlar için; abbasilerin bu yapının devam niteliğindeki bir diğer eseri de ebu dulef camii'dir. fakat samarra ulu camii kadar gösterişli bir eser değildir.

  yapının genel görünümü
  minaresi
  planı