5

dünyadaki azınlıklar

sosyal loca adlı internet sitesinde dünyadaki bazı azınlıklara dair yazımız yayınlandı. #mba ilginizi çekeceğini umuyorum.sosyalloca.com/dunyadaki-azinliklar/
 • 0
  lazcoder 2 ay önce
  keşke sadece reklam amaçlı değil de yazıyı okumadan önce ufak alıntılar da ekleseydiniz daha yaralı olurdu.
  1
  baran_aslan 2 ay önce
  ben o kadar araştırdım, idrak ettim, okudum, yazdım, yayınlandı, emek verdim, ter döktüm. insanlarda biraz zahmet edip bir tıkla siteye girsinler.
  1
  lazcoder 2 ay önce
  elbette haklısınız fakat bu şekilde reklam amaçlı bir başlık gibi duruyor. en azından biraz daha uzun bilgilendirme olabilirdi.
  1
  baran_aslan 2 ay önce
  o zaman buraya yorum olarak yazı içinde bahsi geçen haklardan biri olan dunganlar hakkında birşeyler yazayım...

  dunganlar
  dunganlar babaları arap, anneleri çinli-müslüman bir halk olarak bilinirler. araştırmalara göre talas savaşı sırasında çin’e yerleşen sahabe ve tabiunlar çinli kadınlarla evlenmişler eş ve evlatlarını islam dini üzerine yetiştirmişler ve sayıları binleri geçmiştir.

  daha sonraki nesillerde çin’ de yaşadıkları ve komşu, arkadaş, anneleri çinli olduğu için çin kültürü ile bütünleşmiş ve tamamen çinlileşmişlerdir.

  lakin bu çinlileşme sırasında dinlerinden asla vazgeçmemişler, islama aykırı yemek, gelenek ve adetleri terk etmişler, mümin insanlar olarak yaşamışlardır.  dunganlar uzak doğudaki müslüman azınlıklar içinde dinlerine en bağlı olan topluluklar içerisinde olduklarından gayrımüslim çinliler tarafından daima dışlanmış, hakaret, boykot, ambargo ve baskılara maruz kalmışlardır.

  genel itibarı ile tarımla uğraşan ve işlerinde gerçekten mahir olan bu insanlar dürüst ve çalışkan olarak nam salmışlardır.

  lakin geçen yüzyıllarda çin zulmünün artması ile kendi kanlarından olan çinlilerin kendilerine durduk yere ve sürekli saldırmalarını hazmedemeyerek gelmiş geçmiş en büyük isyanlardan birini başlatmışlar lakin bu isyanı fırsat bilen çin askerleri milyonlarca dungan’ı katletmişlerdir.

  bundan sonra zamanın sovyetler birliğine bağlı olan kazakistan, kırgızistan ve rusya’ ya göç etmiş genel itibarı ile ipek yoluna yakın yerlerde köyler kurmuşlardır. ama çin’de yaşayan akrabalarını hiç unutmamış ve bağlarını koparmamışlardır.

  tahminlere göre dünya üzerindeki toplam nüfuslarının 1 milyondan biraz az olduğu düşünülen bu insanlar düğün, cenaze gibi merasimlere önem verir, küçük ve yerel dernekler vasıtası ile kültürlerini korumaya çalışırlar.
  0
  lazcoder 2 ay önce
  teşekkürler :) +
 • 1
  aleyna1881 2 ay önce
  gayet başarılı, tebrik ederim. 🙂
  0
  baran_aslan 2 ay önce
  teşekkür ederim
11 saat önce 11 saat önce 11 saat önce 15 saat önce
 • insanlar

  İnsanlarla ilgili ne konu varsa paylaşabilirsiniz. Farklı toplumları tanıtabilirsiniz

  12 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  shewolf
  delibiri

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • +küfür yasaktır.

  +uygunsuz içerik paylaşmayınız.