12

@hedap ve din

**************
(pi: ateist olmak) başliklı yazıya ıthafen

**************

sözlükte her zaman bildiğimiz gibi @hedap yine din üzerinden konuşmaya başlamış umarım son yazım olmaz diyorum sadece...

ateistlere atıp tutmanı anlamıyorum bu arada ateist de değil agnostiğim ona göre cevap yazarsan sevinirim.

ıstersen bir de islamik versyonunu yapalım puvocuğum

*günde 5 defa namaz kılar ve en az 5 defa nisbet yapar.
*gücü yeterse hayatta bir kere hacca gider 7 kere turlar gelir mümkünse bir sakal bırakır ve etrafından saygı bekler çünkü artık kendisi bir hacıdır.
*oruç tutar sahurda açkalmayayım diye tıka başa yemesine rağmen yine acıkır iftarda 3 kişilik yemek yer.
*zekat verir diyeceğim sadece verenler için konuşuyorum bu arada paranın elinden gidişine evlat acısı tatmış gibi üzülür.
*allahın varlığına ve birliğine de inanır ona göre allah tektir ne hikmetse görülemez duyulamazdır ama hissedilebilir yani aklı olan her insan kavrayabilir bunu sonuçta kardeşim şu dağları kim yarattı.
*meleklere inanır cebraile,mikaile,azraille,israfile falan bunlar onların dört büyük melekeleridir ve bunların varlığına ve görevlerine inanırlar kuranda açıkça şirk haramdır denmesine rağmen yine kendi ile çelişen bu kitaba inanır ve hayatını ona göre devam ettirir.
*allah için öldürür allah emretti der.
*8 yaşındaki kız çocuğunu artık evlenilebilir gözüyle bakar.
*sayamadığım kadar nikahlı hanımı olan peygamberinin kendi azad ettiği kölesinin hanımıyla daha kölesi ölmeden yakınlığına aldığını duyunca "yok canıım olur mu öyle şey islam kadınlara önem verir bak nasıl da önceleri diri diri toprağa gömüyorlardı islam geldi artık gömmüyorlar" der doğru hak veriyorum artık 8 yaşına gelmiş çocukların everilebildigini söyleyerek yaşarken ölümü tadmasına vesile oluyorsunuz.
*çok islam alimi vardır.kuran okuyanlar tarafından anlaşılsın diye gönderilmiştir ama nedense bu alimlerin yorumlarına ihtiyacı vardır insanoğlu gerizekalı ya hani okuduğunu anlayamıyor.
*bu alimler ve hocalar da cübbeli ahmet hoca veya adnan oktar gibi din dedikleri şeyin kitapta yazılan gibi olduğunu söyleyip hayatı ona göre yaşamamız gerektiğini söyleyip onlara vay be ne kadar da bilgili alim bir adam vay anasını dedirttiriyorlar özel hayatlarını anlatmama gerek yok sanırım.
*kadın kısmı diyip ötekileştirler,tahrik eder derler ve erkekliğin gururu içinde yaşarlar
*hoşgörü dinidir sözde ama nedense bu dönemde artık kalmadı yada hiç yoktu gibi söylemlere hiç kulak asmazlar
*bir tartışma esnasında ilim fizanda olsa da gidin alın(yanlış hatırlıyor olabilirim affedin) sözünü bildiğini hep hatırlatır ama bilgi dolu bir insana saygı göstermek yerine tek kanıtı olan kurana sarılıp bu kuranda yazmıyor demekki yok diyip kendini haklı olduğuna bir şekilde inandırırlar
*mevlanayı çok severler peki ya erotik hikayelerini?
(bana sorarsanız ben daha çok balkabağı hikayesine bayılırım)
daha böyle doldurabileceğim çok şey var puvocuğum...

ama lütfen kızmayın bana insan inançları ve düşünceleri konusunda "hürdür" derler ve islam tevazu diniydi.sen bu kadar saçmalamasaydın ben de bunları yazmazdım...


ve kapanış bölümü.

her insan kendine özgüdür benzerlikleri vardır ama hiçbir zaman aynı olamaz iki insanın bile aynı olamayacağı bu dünyada sen ateistleri genelledin ben de müslümanları tepki çekebilirim belki de uçuk yerim alışkınım zaten ben aldırmam gerektiği kadar eskiyim burda bakma öyle 4.nesil yazdığına...
 • 0
  bizanskurdu 2 ay önce
  evet söz şimdi hedapta.
 • 0
  piiuv 2 ay önce ~ 2 ay önce
  düşünce özgürlüğünü demokrasiyi savunupta insanlar istedikleri konuda inanışlarının gereği fikirlerini sununca anlamakta zorlanan insanlar sanki anlamamak için gayret gösteriyorlar tıpkı 14 asır önceki ebu cehiller ebu lehebler gibi onlarda anlamamaya çalışıyorlardı. saçma sapan iddialarından bazılarına yanıt verecem çünkü islamda delilsiz davaya bakılmaz senin delilin yok atıp tutuyosun...

  1) kafirleri gördüğü yerde öldürmek.

  "o halde, hürmetli aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. çünkü allah gafurdur, rahîmdir." (tevbe, 9/5)

  bu ayette emredilen müşriklerle savaşmak olduğu için savaşıp cihad etmek farzdır çünkü bi saldırı vardır neticede günümüzde de bir kafir toplum bize savaş açsa onlarla savaşmak farz olduğu gibi... peki savaş nasıl yapılır ? karşıdan karşıya gül atarak değil dimi ona savaş denmez sonuçta (tamamen mantıki düşünmen gerek) savaşın emri zaruriyetten hasıl olduğu gibi allah burada ilk önce öldüründe demiyor iman etmeleri müstesna son çare olarak öldürün diyor.

  2) 8 yaşında ki kızla evlenme konusu

  çokca atılıp tutulan gereksizce konuşulan bi konudur sende öyle yapmışsın. şöyleki islamda evlilik aklın baliğ olması ergen olmasına dayanır yani bu ergenlik yaşı kızlarda ve erkeklerde değişir. yaşanılan coğrafyanın iklimine göre de değişir arap yarımadasının iklimi bi hayli sıcak olduğundan insanlar erken yaşta aklı baliğ oluyorlardı ve evlenmeye ruhsat alabiliyorlardı ( bu arada evlenmek için illaha 18 yaşını beklemene gerek yoktur o demokrasinin bi dayatması) aklı baliğ olması koşuluyla he hiçbir ayette hadiste evlilik için 18 yaşını bekleyeceksiniz diye birşey olmadığı gibi yaşta belirtmez. gelelim 8 yaşına o da şöyle oluyor ki evlilik akdi ile benim kızı senin oğlana yapalım diye bi akid yapıyor aileler dikkat akid diyorum evlilik değil ! sonra o iki kişi de aklı baliğ olduklarında yani evlilik üstlerine düştüklerinde artık 15 mi olur 18 mi onu bilmem ya bu akdi kabul ediyolar evleniyolar ya da hıyar-ül buluğ haklarını kullanıp reddediyolar. amaç insanların yuva kurmasını kolaylaştırmak 30 yaşına kadar sevgili olup her haltı yedikten sonra yalandan "evleniyoruz çok mutluyuz" demekten evladır.

  3) hz zeyd bin harise (ra) ve hz zeyneb hakkında ki bu iftiran asılsız bi uydurmadan ibaret sen anla diye değil sadece başkaları yanlış öğrenmesin diye yazıyorum yoksa delilsiz davaya bakılmaz ...

  "hani hem allah’ın nimet ve ihsanına, hem de senin iyiliğine nail olmuş olup da hanımını boşamaya karar vermiş olarak sana danışmaya gelmiş olan kişiye sen: "eşini yanında tut allah’tan kork!" demiştin. allah’ın açığa çıkaracağı bir durumu içinde saklamıştın, çünkü insanlardan çekinmiştin. halbuki asıl allah’tan çekinmen gerekirdi. neticede, zeyd eşini boşayıp onunla ilişkisini kestikten sonra, biz onu sana nikâhladık ki, bundan böyle evlatlıkları, eşleriyle ilişkilerini kestikleri, onları boşadıkları zaman, o kadınlarla evlenmek hususunda müminlere bir güçlük olmasın. allah’ın emri her zaman gerçekleşir." (ahzab suresi, 33/37)

  allah vicdanını yitirmemiş olanlara gayet net bi şekilde açıklamış (vicdan önemli) ayette açıkca ilişkisini kestikten sonra ibaresi yer alırken senin yazdığın bağdat hikayesi anca bağdatta iş yapar ama biz yinede açıklayalım belki anlamaya çalışan birileri vardır.

  demişsinki zeyd bin hariseden ayrılmadan önce bi yakınlık oluştu. bu söylem cahilliğini açığa vuruyor. lakin şöyle hz zeyneb zaten zeyd bin harise ile evlenmeden önce hz peygamber (sav) ile evlenmek istiyor ona karşı bir sevgi besliyodu hatta bunu dile getirip teklifte etti ama allah resulu (sav) kabul etmedi sonrasında ise zeyd bin harise ile evlenen hz zeyneb eşiyle kültür farkı vs gibi nedenlerle anlaşamdı ve ayrıldılar iddeti dolduktan sonra bizzat allahın emri ile evlendiler.

  doğrusu "çin’de de olsa ilmi arayınız. çünkü ilim öğrenmek her müslümana farzdır. melekler, yaptıkları işten hoşlandıkları ilim talebeleri için kanatlarını yere sererler." (câmiü’s-sağîr, 1/310) (sadaka resulullah fi ma kal ev kema kal) bu bi hadistir. ilim önemli ama amelide unutmamak gerek.

  islama dair konuşup kanıtı tabiki kuran ve hadis olacak bu gayet normaldir.

  elhasıl bu reddiyeyi hak namına yapıyorum lütfen şahsi algılama agnostik olman insan olmana mani değil fikrin farklı tabiki olabilir ancak bir iddian varsa bir de delilin olması gerek buna dikkat et ve saygıyıda ihmal etme

  (pi: @hedap)
  -2
  hedap 2 ay önce
  eksiği yok fazlası var:)
  helal olsun.
 • 0
  hedap 2 ay önce ~ 2 ay önce
  haftasonu şimdi mesai saatleri dışında oluyor yoksa çarşı karışırdi çoktan hemşerim:)
  0
  cptsobel 2 ay önce ~ 2 ay önce
  başlığın en üstüne yazmam gereken şeyi yazmayı unutmuşum kusura bakmayın puvolar.
  0
  hedap 2 ay önce ~ 2 ay önce
  keşke yazının sonunda alıntı kısmına da baksaydin.
  ayrıca verdiğim bloga biraz göz atarsan başlıkta söylediğin absürt şeylerin(saçmalıkların) cevaplarını bulabilirsin. bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp:)
  1
  ___koray_____ 2 ay önce
  puro değiliz biz!
  ayrıca seni hiç sevmedim. madem bi karşıt görüşlülük söz konusuydu o başlığa yazman gerekirdi. farklı bir başlıkta, filanca başlığa ve başlık sahibine hitaben diye başlaman hoş olmamış. şahsen inanç konularının laçkalaştırılmadan yazılması/yorumlanması taraftarıyım. (inancın ne olursa olsun, insan gibi davrandığın sürece insansın benim için)
  0
  cptsobel 2 ay önce ~ 2 ay önce
  beni sevip sevmemem inan -spoiler- bile değil ayrıca puvonun ne anlama geldiğini bilmemek beni şaşırtmadı değil.burda kastettiğim şeyi anlamadığım da şaşırmadım.neyse at gözlüklerini çıkar ve öyle bak.
  -1
  hedap 2 ay önce
  arkadaşa bir porsiyon noktalama işareti alalım lütfen.
  hesaplar bizden.
  -2
  cptsobel 2 ay önce
  garson karşı masadaki boşu da alır mısın?
  1
  hedap 2 ay önce ~ 2 ay önce
  ya insan biraz utanır sıkılır düzelttim der. sonra diyorsunuz ki niye bizim hakkımızda niye böyle şeyler yazıyor çiziyorsunuz.
  adam sana gayet nazik ve medeni bir cevap yazmış sen sikimde değil bilmem ne diyorsun, ben noktalama işareti kullan diyorum garson boş al bilmem ne.
  salak saçma yazılar, boş cevaplar, işkembeden sallanmis uzun bir kelime çöplüğü.
  hadi dinsiz ol, inançsız ol her ne bok olursan ol ama önce azıcık insan ol insan.
  birazcık az biraz adam ol.
  ama sende suç yok birader. insanın doğasında yoksa olmuyor. sen takıl kafana göre.
  0
  cptsobel 2 ay önce
  0
  hedap 2 ay önce
  allah başka dert vermesin kardeşim ya.
  0
  cptsobel 2 ay önce
  kendinle çelişme daha da dert yok.
  0
  hedap 2 ay önce ~ 2 ay önce
  dostum başlıkta rezalet ötesi yazılar yazmışsın ki ben insanlık yapıp onlara o değinmiyorum bile.
  sırf şuan bile başlıkta anlatılan sözde ateist kesimin doğruluğunu kanıtlamak için örnek teşkil ediyorsun:)
  dayanaksız konuşmalar, zeminsiz temelsiz atıp tutmalar vs vs.
  başlıkta yazılan maddeleri harfi harfine uygulayan birinin bana çelişkiden bahsetmesi komik.
  sen kendine daha güzel dertler edin.
  kendinden başla mesela:) ben senin yerinde olsam, kendi yerimde olmamak için baya çaba sarf ederdim mesela.

  0
  cptsobel 2 ay önce
  bak yazar kardeşim üsluplu davranmanın vakti geldi de geçiyor bile o yüzden kullandığım yanlış kelimeler ve üslubum için de özür dilerim bir yazarımız burada kalkmış bana ayetler ve hadisler ışığında yazdıklarıma cevap vermeye çalışmış ona göre yanlış gelenleri bana inandığı doğrudan aktarmaya çalışmış yine de teşekkür ederim ama senin de bildiğin üzere diğer yazarların atladığı konu bundan birkaç ay önce atılan yorumda yazan şeylerin yakın tarihte açtığın başlık ile tutarsız olduğunu dahası 3-5 kendini bilmez ve sırf dikkat çekme çabası içerisinde olan kendilerine ise ateistim ben diyen bir gurubun yaptıklarını veya hayatını genelleme yapıp tüm dinsizlere bağlaman ve bunun ile ilgili bir içerik paylaşmandı hoşuma da gitmediğinden bunun aynısını sen çekseydin ne olurdu temalı bir yazı yazdım.burada senin ateizme bakış açından üretilen bir içerikten bahsediyoruz.
  herkes dinini yaşamakta özgürdür sen saygısızlık yapmasaydın ben de bu yazıyı yazmazdım.buradaki bütün saygısızlık ettiğim puvolardan özür dilerim.niyetim dininizi aşağılamak veya hakaret etmek değildi ben sadece bizim gibilerin gözünden görün istedim.
  0
  hedap 2 ay önce
  boşver dostum ya. hayat güzel yaşamak güzel. ani yasa geçmişe takılma.
  kıyaslamaya vursan bir saniye öncesi, bir saniye sonrasından her zaman daha önemlidir.
  0
  cptsobel 2 ay önce
  gel bi sarılalım :)
  0
  hedap 2 ay önce
  vur kadehi ustam bu gecede sarhoşuz
  kalan sağlar bizimdir acidan mayhosuz
  iki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze
  bundandır böyle dibe vuruşumuz
  1
  ___koray_____ 2 ay önce ~ 2 ay önce
  sen iyisi mi açtığın başlığı benim, yazdığın yoruma karşılık yazdığım cevabı tekrardan iyice bi oku ve anla sonrasında istersen yine böyle anlaşılmaz cümleler kurarsın. inanç konularını laçkalaştırmayın kardeşim.. bunu sende yapma, başka bir puvo'da yapmasın. saygı duyun, başta insanlara sonrasında inançlara.. belli kaideler dahilinde her şeyi oturup, konuşalım/tartışalım da ama laf olsun diye yapmayalım bunu. birilerine bir şeyler katsın tartışmalarımız.
  bu konu üzerine daha fazla konuşmak istemiyorum. kalasın sağlıcakla.
 • 1
  sjense 2 ay önce
  (pi: @hedap) mevzuyu bilmiyorum ama hedap bos yapmaz, adamdir.
  1
  hedap 2 ay önce
  mezvu bir alıntı yazı ya :)
 • 1
  susuzsusamuru 2 ay önce
  (pi: @hedap)'ın açtığı başlığı görmedim çünkü sanırım başlık kaldırılmış. birbirinizi aşağılayarak -üzgünüm ama üslubun öyle- ya da "senin dinin şöyle, benim düşüncem böyle, sen onu yapıyorsun, ben de senin gibi davranacağım bak nasıl oluyormuş gör" vs. tarzı "çocukça" tavırların yakıştığını düşünmüyorum. utanmasanız "önce o başlattı" diyeceksiniz. yapmayın lütfen. tartışmanın da bir sınırı ve dozu vardır. saygılı olmalıyız.
  2
  hedap 2 ay önce
  bizim bir yanımız hep çocuktur.
  1
  susuzsusamuru 2 ay önce ~ 2 ay önce
  :) bu güzel bir şey, hiç kaybetmeyiniz efenim.
  0
  hedap 2 ay önce
  eyvallah kardeşim eksik olma
 • 0
  ghostrider 2 ay önce
  bak şimdi sen toplumda ki bir kaç densizi ve egoisti örnek göstererek tüm islam alemini inceden inceye kötülüyorsun. karşı taraf kadar sende hatalısın.
18 saat önce 18 saat önce
 • din

  Dinlerle ilgili herhangi bir konuda paylaşım yapabilirsiniz.

  5 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • inanç ile bağlantısı olmayan konularla bu bölümü meşgul etmeyin.