internet ve türkiye

  7
  muzlucilek 7.1.2018 19:35 ~ 21:23
  üzülerek söylüyorum ki ülkemize milletimize internet çok ağır geliyor. bizim kültürel birikimiz bu gelişmeyi kaldıracak derece güçlü değil. seviyemiz yetmiyor anlayacağınız sizin de benim de...

  gazete dergi ve çizgiroman gibi yayınların sadece gazete kısmını iyi kötü kullanan memleketim internetle haşır neşir olduğu kadar hiçbir zaman dergi ve çizgiromanla haşır neşir olmamıştır. gelişmiş ülke olarak adlandırdığımız ülkere bakılacak olursa yıllarca dergi okumuş gülmek istediğinde çizgiroman okumuş tüm gündemi gazetelerden takip etmiş ve sonuç olarak birşeyler araştırma alışkanlığını kazanmıştır. ancak biz çok hızlı bir şekilde gazete den tv ye ordan internete atladığımız için ne bir dergi kültürü ne bir çizgi roman kültürünü nede ansiklopedi kültürünü benimseye bilmişizdir.

  hazırcılık seviyesini hat safhada yaşayan bizler okuduğumuzun doğru olup olmadığını araştırmaktan dahi kaçınır durumdayız bunun sebebi bariz ortada. teknoloji her zaman faydalıdır ama kendiniz geliştirdiğiniz sürece...

  hadi onu bırakalım da bu yazıyı içinizden kaç kişi okudu onu bi söyleyin bakalım?

  dipnot : bahsettiğim gelişmiş ülkelerde hala dergi ve gazete abonelikleri olmayan insan sayısı binlerle ifade edilirken aynı zamanda çizgi roman(marcel) firmaları milyarlık filmleri çekmeye bütçe bulabiliyor. hala avrupa ve amerika internete bizim kadar ısınamamışlar cahiller mi neler??
 • 0
  uyy 7.1.2018 20:56
  ahaha aslında okumayacaktim ama okudum. o paragrafin bende tebessüm olusurdu
  0
  muzlucilek 7.1.2018 21:22
  bir kişi dahi okuduysa ne mutlu bana özellikle yazdım onu yoksa o bir kişi bile okumazdı 😂😂
 • 0
  democrat 7.1.2018 23:05
  tüm sosyal medya sitelerinde az nüfusumuza rağmen top 3'de olmamız zaten ne denli arııza ve tüketim çılgını bir toplum olduğumuzu gösteriyor.
  0
  muzlucilek 8.1.2018 14:04
  aynen öyle ahahqjqjqjwjwj
 • 2
  hedap 7.1.2018 23:27
  iyide bizim kültürümüzde çizgi roman kültürü mu var?
  bizim kültürümüzde öğretilen destanlar, destansı kahramanlar, nasrettin hoca gibi masal kahramanları vs vs gidiyor.
  çizgi film bize dışarıdan gelen, gelmeye çalışan bir kültür.
  sanki bu bizim kültürümüz, bizden çıkmış ve biz bu kültüre ayak uydurmak zorundaymisiz gibi söylemişsin.

  ha dergileri dersen, dergiler belirli alanlarda kendini gösteren, yada belirli alanlarla ilgilenen insanların aldıkları birşey.
  bu tüm dünyada böyledir. ayrıca internet varken bir daha neden ağaç kesilsin de kağıt kullanılıp dergi basilsin evlere boşu boşuna dergi gelsin onu da anlamış değilim.
  kitaplığımda yıllar öncesinden kalma kizil maskesi vs birçok çizgi romanim vardı okurdum ama bu konuda insanların sırf kültürlu olacağım vs diye bu tür şeylere yönelmemesini eleştirmem.
  türkiye'nin sinema altyapısı belli ve standart.
  dram aşk
 • 0
  hacigiray 8.1.2018 09:53
  internet denen nimetten en iyi faydalanan gavur, uzay çağına, süper zeka çağına geçeceğiz bu çağın getirdiği nimetlerden de en iyi faydalanan gavur olacak. çünkü toplum olarak döneme ayak uydurma sorunumuz var. hala akıllarımız geçmişte, hala düşüncelerimiz, umutlarımız geçmişte yaşıyor, yaşattırılıyor. gençlerin hayata karşı isteği çocuk yaşlarda toplumun en küçük yapı taşı olan aileler tarafından çalınıyor. fikirlere önem vermiyoruz. önyargı ile etiket yapıştırmaya hastayız. düşünmekten kaçınıyoruz. gerçeklerle yüzleşmek istemiyoruz.

  durumlar böyle olunca internet kullanan bir türk toplumunun ne kadar sağlıklı kullanmasını bekleyebilirsiniz ki? kalıplara çocuk yaşlarda zorla sığdırılmış kadınların evlendiği zaman çeyizlerini, düğün hazırlıklarını facebook'ta paylaşmamalarını beklemiyordunuz herhalde? erkek çocukların büyüdüğünde kendine eş bulma çabasını - ya da daha ilkel dürtülerini - artık daha rahat bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirmemesini, hatta tersine, interneti bilgiye erişim için kullanmasını mı bekliyordunuz?

  arkadaş arasında yaz tatillerinde ne yapıldığı nereye gidildiği okul zamanı tartışılan, söylenen, öğretmen tarafından sorulan bir ortamda, internet çağı geldiğinde reddit, medium, sözlük takip etmesini bekleyemezsiniz. yarışı, mal, mülk yarışı zannederek büyütülen bir nesilden çağa ayak uydurma konusunda hiçbir şey bekleyemezsiniz. hatta daha da arttırıyorum, şu an peşimizden gelen neslin kompleksli ve içine kapanık büyüdüğünü göze alırsak ( wattpad gençliği ), genel olarak toplumumuzun ne olacağı, nereye gideceği bugünden bellidir.

  evet, internet güzel ülkemin güzel insanlarının yaşadığı sorunları daha rahat tespit etmemize olanak sağlamıştır, sağlamaya da devam edecektir.
dün
 • şikayet

  Herhangi bir konu adına açılmış şikayet başlıkları...

 • 1 şikayetinizi dile getirirken kırıcı sözlerden uzak durunuz.

  2- puiv ana kuralları dahilinde kalınız.