24
insan ne için yaşar?
birçok filozofun önemli sorularından biridir. biz neden varız. bir amaca mı hizmet ediyoruz?
ben bir organizmanın parçası olduğumuzu ve tek amacımızın ölmek olduğunu düşünüyorum.
 • 2
  carven 12 ay önce
  ölmek için yaşar.
  0
  enon 12 ay önce
  öleceğimizi bilerek bu kadar motive olmuş şekilde yaşamakta ne kadar enteresan bir olay.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  ahahah aynen dostum 😂
 • 1
  abi 12 ay önce
  genelde bilmez ne için yaşadığını insan
 • 1
  agir 12 ay önce
  ılk nedeni yani yaratıcıyi bulmak için olabilir mi?
  0
  mrcnr 12 ay önce
  inanmıyorsa?
 • 1
  talhababa 12 ay önce
  bence şöyle yaklaşmalıyız bu sorunun cevabını buldukmu yine bi neden sorusu sorabilcez hep bi neden sorabilcez belkide burda durmalıyız. matematikte dahi vardır bu durma olayı 1/0 örneğin tanımsızdır üstüne daha gidemezsin aga durmak gerek bazen sınırlar var determinist dünyadayız. bence tüm sorular elinde sorulara yaratıcıya ulaşır inanmıyorsanız bi deneyin
 • 1
  mahmut43 12 ay önce
  belirli bir emeller için yaşar ama o emeller aslında bi hictir ve hiç için yaşar bi insan
 • 1
  xflyc 12 ay önce
  dünyaya gözlerimizi açtığımızdan itibaren aslında ne için yaşacağımızın anahtar kelimeleri belirlenir. eğer fakir bir ailede dünyaya geldiysek karın doyurmak için,hep kavgalar bir ailedeysek her an mutlu olmak için gibi.. kim en eksik olan şeyle doğduysa en büyük zaafı olur ve ölünceye dek onun daha fazlasını elde etmek için yaşar.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  bu biraz duygusal oldu aslında daha felsefi bir yaklaşım bekliyorum
 • 1
  arden07 12 ay önce
  tek amacimiz ölmek olsaydı dünyaya geldiğimiz an ya da buluğ çağına eriştiğimiz yani mantıklı düşünebildiğimiz an intihar eder ve ölümü yaşardık diye düşünüyorum. tek amacımız ölüm değil. hepimiz çabalıyoruz değil mi? hepimizin bir işi var. kimimiz öğrenci kimimiz esnaf kimimiz memur kimimiz çiftçi.. öğrenci ona parayı ve geleceği getirecek olan meslek için, mesleği olansa para ve gelecek için çalışıyor. o zaman hayattaki amacimiz öncelikle gelecek ve belki de para" olacak kadar saçma. ama yinede ölümü isteyemiyor ondan korku ve kuşku duyuyoruz. biz aslında yaşıyor olduğumuz hayatin yarınlarını güzelleştirmek için cabaliyoruz. çirkin ve berbat olan bugunlerimizin dunlerin yarınları olduğunu unutarak. anı yaşamayı seçmek yerine, yasayacagimizin garantisi bile olmayan yarin icin uğraşıyoruz. ınsanoğlu aptal. ve gözünün önünde kolay kolay kalkmayacak bir perde var.. bu üzücü. perdeyi kaldirabilmiş olanlar için.."
  0
  vaveyla 12 ay önce
  yarınlari düşünmeyip sadece anı yaşayan insanlar ne için yaşıyor olabilir ? böyle insanlar olduğunu da düşünüyorum çünkü ben.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  doğru olan da bu bence. gelecek kaygısı falan tamamen yeni dünya düzeninin getirdiği saçmalıklar. yarını düşünmekten bu günü yaşayamıyoruz.
 • 1
  saj_nihat 12 ay önce
  bizim varlığımız tesadüfü olmadığı gibi bizim alt formlarımız olan bitkiler ve hayvanlar hatta küçük mikro organizmalar nasıl bize hizmet için varsa belki bizde bir üst forma hizmet için varız sadece zamanımızın dolmasını bekliyoruzdur
 • 2
  metino 12 ay önce
  basit bir organizma olduğumuzu ve aslında diğer canlılardan bir farkımız olmadığını düşünüyorum. insanın "varoluş" gibi bir suni gündemle kendini kandırdığını ve aslında insanmerkezli bir tutumla kendini oldukça abarttığını düşünmekteyim. yani bir ağaç gibi zamanı gelince kuruyup doğal döngünün bir parçası olacağız. hepsi bu :)
  0
  mrcnr 12 ay önce
  aynen işte söylemek istediğim şey tam da bu idi. 👍🏿
  0
  metino 12 ay önce
  😊 😊
  0
  vaveyla 12 ay önce
  diğer canlılardan üstün değiliz bu görüşüne katılıyorum. ama insanın varoluşsal imgesini hafife almana katılmıyorum. insanoğlu düşünme empati yapma duyguları yaşama ayrıcalığına sahip. ne var ki bu özelliklerini etkili kullanamadığı için yaşadığı dünyaya ve diğer canlılara eziyet ediyor. zamanı gelince yitip gideceğiz belki ama sonuca odaklı değilde sürece odaklı düşündüğümüzde daha etkili bir yaşam mümkün diye düşünüyorum..
  0
  mrcnr 12 ay önce
  insanın en önemli özelliklerinden biri de şu dur: diğer canlılar bulundukları ortama uyum sağlar ve hayatta kalmaya çalışır. insan bulunduğu ortamı kendine uydurur ve her türlü kaynağı bitene kadar kullanır sonra başla bir yere göçer. bir virüs gibi. belki de gezegenlere verilmiş bir lanetten başka bir şey değiliz
  0
  vaveyla 12 ay önce
  evet haklısın fakat insan bir yere kadar bulunduğu yeri uydurabiliyor ve kendi uymadığı sürece yitip gidiyor diye düşünüyorum
  0
  mrcnr 12 ay önce
  az kaldı zaten yitip gideceğiz çok uzun sürmeyecek saltanatımız
  0
  metino 12 ay önce
  geç cevaplarim için affedin beni birkaç güne bol vaktim olacak sevgiyle :)
 • 1
  sado 12 ay önce
  ben bir amacımız olduğunu düşüyorum öbür türlü sadece ölmek bana biraz tuhaf geliyor.ölüm diyoruz ama ölümü nasıl tanımlıyoruz,sadece fiziksel olarak ölüyorsun gözümüzde çok abartıyoruz ölümü,korkuyoruz ama ben ölümü beynin tutsaklıktan kurtulmasına bağlıyorum.hayatta ki amaçlar aslında kendimizi geliştirmek geliştirirken düşünce yapını kendini sorgulayarak hatta her şeyi sorgulayarak hayattaki kendi amaçlarına ulaşıyorsun en azından ben böyle düşünüyorum
  0
  vaveyla 12 ay önce
  bencede durumu sadece ölmek için olarak değerlendirmek bir kaçış gibi geliyor. hayatlarimizi ne kadar genel değerlere bağlı yaşadığımızı gösteriyor bu da.
 • 0
  filozofkimki 12 ay önce
  burdan saglıklı cıkabilmek için ilk önce kim tarafından yada biz ve diğer var olanlarin nasıl meydana geldigir
 • 0
  seviyesizzz 12 ay önce
  önce barış abimizden bir şarkı dinleyelim.

  http://youtu.be/oG7bM91Q7HE
  boşa geçmiş ömre yaşam denir mi? diyor.
  ölmek için yaşadığını düşünen herkes ömürle, yaşamı karıştırıyor.
  boşu boşuna ömür tüketiyor, aksi gibi ömür tüketirken yaşadığını zannediyor.
  yaşam;
  öylesine narin,
  öylesine kırılgan,
  ve öylesine naiftir ki anlarsanız bayılırsınız
  anlayamazsanız sadece sonunda ölüm olan birşeydir.
  yaşam;
  öylesine güçlü,
  öylesine coşkulu,
  öylesine muhteşemdir.
  ve elinizde yaşamı sorgulamak için tek bir yaşam vardır.
 • 0
  filozofkimki 12 ay önce
  eger buna veya bunlara cevab bulursak yada bizi bir aadım daha götürecek bir soru bulursak belki o soruyu sormamız lazim gelecek
 • 1
  tibetsahin1881 12 ay önce ~ 12 ay önce
  insanı yegane özü (varoluş amacı) anlam yaratmaktır. genele yaydığımız takdirde insan hayatında sayısızca eylem yapar. fakat bunların tek amacı anlam yaratmaktır ve buna hizmet eder. buna sadece insan olarak bakmak yanlış, tüm bilinçlerin özü anlam yaratmaktır. bilincin maddeyle fikrin bileşimi olduğu kuşkusuzdur. ve bu yüzden bilincin özü anlam yaratmak olduğundan bilincin gelişimi de anlamla sınırlandırılmışır. sonsuzluğu kapsayan sınırlı bir kavramdır bilinç. 1 ve 2 arasındaki sonsuz sayı miktarı ve 1 ve 2 arasının sınırlılığı bu konuyu kanıtlar.
 • 0
  ıhs4n 12 ay önce
  insan gercek benligini bulmak icin yasar buda karsisina cikan olaylara verdigi tepkilerle olusur
 • 0
  sessizciglik 12 ay önce
  onu bunu bilmemde ben acı çekmek icin yasiyorum artik delilik mi denir ruh hastaligi mi hayatimda hersey yolundaymis gibi gittiginde psikolojim bozuluyor normal insan icinde ayni oldugunu dusunuyorum hepimiz mutlu olsak her yer gulluk gulistanlik olsa kacimiz zevk almaya hala devam eder ? illa biz insanoglu skilir ve huzur ortamini bozariz insan aci cekmeye mecburdur yoksa yasayamaz hayati anlamasi icin aci cekmelidir .
 • 0
  musa 12 ay önce
  yaşamın kendisi büyük sırlarla dolu insanoğlunun kısa süre içerisinde bunu cözümleyebilmesi çok güç fakat anlaması ve anlamlandirmasi ise bir hayli heyecanlı ve zevklidir...
  yasam önceden belirlenmiş klasik bir çizgi üzerinde ilerlemez bana göre, bir amacı vardır insanlar bitkiler kısacası tüm canlılar bu amaç doğrultusunda bir birini besleyerek ve geliştirerek ilerlerler. ..
 • 0
  vaveyla 12 ay önce
  insan doğduğunda bir amaç için ve ya ne için doğduğunun farkında değildir. zamanla zihinsel olgunlaşma ve çevresinin oluşturmuş olduğu bir şema ile neden doğduğunu sorgulamaya başlar. genel bir anlamda insanın ne için yaşadığını soylemek çok mümkün gelmiyor bana. çünkü her bir insanin ne için yaşadığı değişiyor. bazilari sevdileri için yaşarken bazıları hayatta daha iyi bir statü sahibi olmak için yaşar kimisi allah'a kavuşmak için. ama kendimden yola çıkarak cevaplamam gerekirse de insanlar varoluşsal benliğini bulmak için yaşar .
 • 0
  vysltns 12 ay önce
  bence bir insan nicin yaşadığı kişiden kişiye ve belli bir zamandan sonra ve belli yaşlar aralığında değişir
 • 0
  spinoza1 12 ay önce
  soru neden yaşıyoruz değil neden var olduğumuz üzerinedir.ben de diyorum ki yaşamak için var olmuş insanlariz. ınsan diyorum insan herkes insan olarak doğar fakat nasıl yaşar yaşamı nasıl sürdürür? sevgiyi, iyiyi, güzeli, adaleti nasıl yaşarız hayatı nasıl güzel hale getiririz? ınsan olmaktan çıkıp kâmil olup kemâle erersek yaşamın sebebini sorgulamayiz artık orası tanrıya en yakın mertebedir belki başka deyişle nirvanadır. tasavvufta insan cesettir evet bildiğiniz cesettir, et parçası .fakat onu güzel bilgiler ile besleyip erdemlerle donatırsanız o zaman varoluş sebebiniz kalmaz. yunus emre dememiş boşuna; ölen hayvan imiş aşıklar ölmez. bizde adalete, sevgiye, iyiye güzelliğe aşık olacağız ki bedenimiz ölmüş olsa bile ruhumuz asla ölmeyecek.
 • 0
  jugem 12 ay önce
  tüm hisleri yaşamak için yaşar
 • 0
  janya49 12 ay önce
  herkes varlık sebebini illa sorgulamıştır diye düşünüyorum. ben de sorguladım bu durumu; deneme-yanılma nın bir sonucu muyuz acaba, rasgele mi atıldık bu dünyaya ya da tanrı bizleri imtihan için mı var etti? boyle olsa bile varlık sebebimiz gene cevapsız kalıyor. bence bizlerin artık bu sebebi aramak yerine nasılını sorgulayıp, gerçek anlamlı vicdanlı bir varoluş sürdürmemiz lazım. yani varlık amacını henüz dini boyutuyla ele aldığımı söyleyemem, yaratıldık ve bizi yaratan tanrı bu sebebi biliyor, biz biraz da nasılina odaklanırsak kendi varoluş nedenimizi ve hayattaki hizmetimizi, ne kadar anlamlı kilacagimizi yine kendimiz bulabiliriz. ve evet sonunda ölümlüyüz, varoluşumuzun en gerçek ve acı tarafı bu bence..
 • 0
  slymn 12 ay önce
  bu bence insanin inanciyla alakali
 • 0
  heyecan 12 ay önce
  bakacaz kendimizi nerelere kadar goturebilir neler yapabilir buldugu firsatlarda ne yapar gibi bir sinama dir
 • 4
  ortununaltindakikafa 12 ay önce
  neden sorusu? dilin icat ettiği en çetrefilli kelime belki de.. neden varız? neden yaşıyoruz?

  ölmeyecek miyiz bir gün? öleceğini bile bile neden yaşar insan? öleceğini bile bile nasıl gülebilir, yemek yiyebilir? bir ölümlüyü sevmek, bir ölümlü doğurmak, yok olup gidecek uğraşlar edinmek niye?

  geleceği mutlak, zamanı meçhul o kavramı hayatımıza bu kadar uzak etmek niye? bir gün adam, sen de öleceksin ve icat ettiğin teknoloji, söylediğin şarkıkar, sanat eserlerin ve sahip olduğun tüm maddiyat ölecek...

  öleceğini bile bile yaşamak niye? neden yaşar ki insan sonlu bir macerayı, üstelik sonunu bile bile?

  peki ya bilmediğimiz şeyler varsa? ya son dediğimiz kavram aslında bir son değilse? yok olmaktan daha makul, daha tutunaklı vaatler varsa hayata dair? form değişikliği, ahiret, yeniden diriliş... adına ne derseniz deyin sonlu bir hayatın sonsuz komponenti olmaksızın yaşam anlamını bulamaz...

  neden yaşıyoruz? yaşıyor muyuz acaba gerçekten? yoksa uykumuzun rem devresinde gördüğümüz yanılsamalar mı adına yaşamak dediğimiz bu kavram? bir gün uyanır mıyız uykumuzdan? uyanırız evet. tek makul cevap bu çünkü. yaşamak için, yaşama katlanabilmek için tek makul cevap bir sonun var olmaması... yaşayabilmek için ahiret var olmalı!

  örtümün altındaki kafamdan saygılar...
  0
  vaveyla 12 ay önce
  sadece ölüme odaklanmak pesimistce bir yasami beraberinde getirir. ve yaşamak için ahiret gerekli muazzam tespit.
  0
  ortununaltindakikafa 12 ay önce
  her canlı yaşamak için çırpınır, çünkü evrilebilmeli ve yeni nesiller üreterek bir anlamda varlığını devam ettirebilmelidir... zevke yönelme(yemek, üremek, sosyalleşmek vs) ve tehlikeden kaçınma yaşamın iki önemli parçasıdır. tüm canlılık için geçerli olabilir bu.

  peki insan için? bir ceylan gelecek kaygısı yaşamaz yahut bir aslan... avlanmak ve av olmaktan kaçınmak, sonrasında da üremek ve sonsuzluğu yaşamak, hayatta kalacak yeni özellikler kazanmak ve evrilmek... bir insan için de yaşam bundan ibaret mi olmalıdır?

  içimde yaşama içgüdüsü var ama bu yaşamak için yeterli ve makul bir sebep değil bu sadece öylesine bir çaba... istediğim zaman ölümüme karar verebilirim, bunca çirkinliğe, zulme, acıya katlanmaktan vazgeçebilirim... ama ben tüm bunlara gözlerimi yumarak ve zevk vaat eden tüm o şeylerden de zerre tat almayarak yaşamayı seçiyorum. neden? bunca çaba neden? sizi bilmem dostum ama ahiretsiz bi ömür tanrı'yı vaat etse dahi boş ve anlamsız benim için...

  ben bu sonuca ulaştım aklımı kullanarak, ve şimdiye dek beni hayatta tutan bu oldu, aklıma güveniyorum bana özgürlük vaat ediyor çünkü... herkesin amacı farklıdır... para, şan, şöhret, bilgi, sevgi, sadakat vs... ben tanrı'nın vaat ettiğini seçiyorum. tespitim muazzam olmayabilir ama bana huzur veriyor... darısı başınıza :d

  örtümün altındaki kafamdan saygılar...

  1
  vaveyla 12 ay önce
  sanırım yanlış anlaşıldı yorumum. gerçekten muazzam bulduğum bir tespit seninki. düşüncelerine katılıyorum. bunu dile getirmek istedim. darısı düşünen herkesin başına olsun
  0
  ortununaltindakikafa 12 ay önce
  öyleyse yanlış anladığım için üzgünüm... ironi yaptığınızı zannettim... ama her halükarda tespitinin muazzam olmadığını söylemek insani egomu daha seviyeli kılacaktır. yine de teşekkürler...
  0
  mrcnr 12 ay önce
  şiir yazıyor musun dostum sen ?
  0
  ortununaltindakikafa 12 ay önce
  evet... hayırdır? 😀
  0
  mrcnr 12 ay önce
  dilin çok şiirsel olmuş 😂👍🏿
  1
  ortununaltindakikafa 12 ay önce
  eyvallah... göz atmak istersen bloğum...

  naberdeftero.blogspot.com.tr/?m=1
 • 0
  baydescartes 12 ay önce
  bilginin en yüksek bişimine ulaşma tabikide
 • 0
  ibo63fb 12 ay önce
  insan allah tarafından kendi cüz'i iradesi çerçevesinde belli bir imtihan için yaratılmış varlıktır.bu imtihan sonucunda insan yaradanını bulup ibadet eder sonrasındada ahiret denilen yerde cennet veya cehennem içinde sonsuza kadar yaşamak için yaşar..
 • 0
  sosyolog10 12 ay önce
  tolstoy'un güzel bir kitabıdır. insan kimi zaman çocuğu için kimi zaman para için kimi zaman eski dertlerini unutup güzel bir yarın yaşamak icin
 • 2
  freedom97 12 ay önce
  bence koşullar ne olursa olsun insan mutlu olabilmek için yaşar
 • 2
  meryem 12 ay önce
  ınsan kendi onursal ozgurluk mücadelesi icin yasar kimligi we kendine ait ozgurce konusabildigi anadili icin yasar
 • 1
  yusufefrayim 12 ay önce
  insan;uzvi ihtiyacları ve iç güdüleri olan düşünebilen bir varlıktır.o hayvani natıkadır.aklederken maddeden bağımsız soyutlama yaparak bilgi edinir.o muhattap olduğu akli akideye dayalı vahyi hayata tatbik etmek üzere yaşar.dünya hayat kainatın öncesi ve sonrası hakkında külli fikir edinerek bütün çözümleri burdan üretir.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  türkçe tercümesini yapar mısınız? ☺️
  0
  yusufefrayim 11 ay önce
  kusura bakmayın biraz geç gördüm.demek istedigim insan zorunlu ihtiyaçları olan ve iç güdüleri(beka,nevi ve tedeyyün)olan bir varlıktır.hayvani natık ise hayvani özellikler olan kendi iradesiyle harekettir.aynı zamanda şehvet ve öfke kuvveleridir.natıklık ise düşünmedir.düsünüp bilgi edinmesi ise akli olarak maddeden bağımsız tümel bilgiye ulaşmasıdır.insan bu özelliklerinden dolayı yaratıcının emirlerini yerine getirebilicek bir kapasiteye sahiptir.insanın var olma gayesi kendisine yüklenen yeryüzünün halifesi olma anlamı daki görevini yerine getirmektirmbunu yaparken dünya,hayat,kainatın öncesinde ne var sonrasında ne olacak ve benim bununla ilişikim nedir sorusuna cevap verir bu soruya verdiği cevap aklidir.hayatında var olan diger bütün problemlere bu açıdan çözmeye çalısır.
 • 0
  sabooo 12 ay önce
  insan sadece ölmek için veya ibadet etmek içün gelmiş olamaz. aslında herkesin ne kadar farklı inançları farklı ideolojileri vs. olsada ortak amacımız "anlam arayışı"dır.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  edindiğimiz öyle olmasını varsaydığımız için öyle diyoruz evet ancak gerçekte ne olabilir ne işimiz var dünyada? acaba bir gezegene kanser hücresi gibi miyiz?
 • 0
  filozofkimki 12 ay önce
  ya gercekten ölüm/ölmek gittigimiz yer için yeni bir yaşamsa o zaman ölmek diye bilirmiyiz
  0
  mrcnr 12 ay önce
  din öğretileri bu yönde zaten
 • 1
  filozofkimki 12 ay önce
  tüm sorum bütün olayları dünyadaki fenomenlere göre yada dünyadaki düşünme biçimine göre yada buradaki haklılandırma biçimimize göre şekil almasıdır özdeşlik ilkesi gibi a eşşittir a gibi a kendisin den baska bir sey olamaz peki bu insanlar için ve insanın evreni içinde gecerli ya peki baska boyutlarda bu olgular degişiyorsa
  0
  mrcnr 12 ay önce
  varsa şayet başka boyutlar o zaman değişkenlik göstermesi mümkün
 • 1
  uk3837 12 ay önce
  ben sadist, egosu tavan yapmış bir yaratıcının olduğunu ve ölmemizi istediği için bizi yarattığını düşünüyorum. aşağı yukarı bende seninle aynı görüşteyim. ölmek için yaratıldık.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  aslında benim ölmekten kastım dünyaya gelip yaşayıp ölmek bir döngünün parçası demek idi.
 • 0
  mavi89 12 ay önce
  evet yasiyoruz. kısır döngüden ibaret bir yaşam içinde hayatımıza devam ederken aynı şekilde , bilmek ve öğrenmek için yaşamaya devam ediyoruz.
  çünkü , bin yıllardır devam eden insanlık yaşamı boyunca , insanlık merak içinde kalmış , kalmaya devam etmektedir. bin yılların yaşamını muhakkak kısır döngüden ibaret olmadığını bilmeliyiz. bir bilinmezliği ortaya çıkarmak istiyoruz. eğer bilinmezligi ortaya çıkardığımız da ise , yaşamın gerçek anlamda ne olduğunu öğreneceğiz. ışte o zaman yaşamaya devam edip etmeme konusunda bir seçim yapacağız.
 • 0
  har 12 ay önce
  biz bir hiç olarak doğduk.bir amaca hizmet etmek için mi var olduk sorusu sorulunca benim aklıma önce tanrı kavramı gelir.eğer ki bir amaç icinse var edlidi var olma amacımızı anlayabilmek için önce tanrınin varlığını kanitlamak gerek.tanrının bir kitapla varlıgıni kanıtlayamadıgı gibi bilimnde yetersiz kaldiğı kısımlar var.yok eğer tanrı dısında bir oluşum varsa ben bunu günümüzde kanser hücresine benzetirim.egomuz icın bütün dogayi insanligi ekolojiyi yok ediyoruz ve en son kendimizi tuketiyoruz...
 • 0
  danaantrikot 12 ay önce
  ne için yaşadığını öğrenmek için.
 • 0
  azadbaweri 12 ay önce
  soru, "insan ne için yaşamalıdır?" olabilirdi. keza insanın ne için yaşadığından çok ne için öldüğü önemlidir.her neyse, bu tamamen zevk, arzu ve isteklere bağlıdır. tabi inanç bunların önüne geçebilir. ınandığınız şey insanlığa hizmet ediyorsa, insanların sosyal, ekonomik ve düşünsel hayatını olumlu etkiliyorsa onun için yaşamalı değil, ölmelisiniz.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  zaten ne için yaşarsan onun için de ölmez misin? ne için yaşamalıdır peki?
 • 0
  brsylcn07 12 ay önce ~ 12 ay önce
  bence deneyimlemek için yaşıyoruz. önce var olmayı öğreniyoruz. sonra iletişim kurmayı. ihtiyaçlarımızı elde etmeyi. sevmeyi öğreniyoruz. aşık olmak için uğraşıyoruz. sonra kaybedip kazanmak için uğraşıyoruz. daha iyi şartlar için çalışıyoruz. bizi ne mutlu ediyorsa onun peşinden koşmaya çalışıyoruz. açı çekiyoruz. yetmiyor mutlu olmayı öğreniyoruz. sonuç olarak hep bir şeyler deneyimliyoruz.
  ama bence biz mikroskop camından bizim farkımızda olmayan daha küçük canlıları nasıl izleyip onlar üstünde deney yapıyorsak. bizde birileri için o küçük mikroskop camındaki daha az zeki olan türlerden ibaretiz. yani başka bir şeyin deneyimiyiz. ister tanrı diyin ister dünya dışı varlık. daha üstün bir güce deneyim için varız.
 • 0
  yakupadiguzel 12 ay önce
  yani şöyle desek daha iyi olur . din felsefesi üzerinde bir yorum yapim. insan oğlu geçmişten bugüne dek pek çok tanrıya ihtiyaç duymuş ve inanmiştır. bu da bir nevi sığınma ihtiyacindan gelmektedir. biz insan oğlu bir yaraticiya inanıp onun verdiği veya ortaya koyduğu kurallara uyup ölümü beklemek . başlangıç ve son biz bunun için var olabiliriz.
 • 0
  keke21212121 12 ay önce
  her insanın farklı bir amaci vardir bazı insanlar gelişigüzel yaşarlar icinde olduğu durumu kabul ederek hiç sorgulamadan yaşayip giderler.oysa ki herşeyden önce insanin bir amacı olmalı yaşamak icin evet hicbirimiz ırkımızı dilimizi rengimizi doğduğumuz yeri aileyi seçme gibi bir şansımız yoktur bunların hiçbiri elimizde degildir aynı zaman da ne zaman öleceğimizde bizim elimizde değil aslında bakarsan nasil yaşadığimizda bizim elimizde degildir çünkü çoğu insan yaşamak istediği hayatı değil yaşamak zorunda olduğu hayatı yaşiyor ama şartlar ne olursa olsun her zaman yaşadığimiz hayati sorgulamaliyiz son olarak şunu yazayim büyük devrimci che guevara nin dediği gibi hayat insan kalabilme mucadelesidir onurunla şerefinle namusunla ve oyle yasamali
 • 0
  kaportasaglam 12 ay önce
  siktir edin yaşayın
 • 0
  tasciomerfurkan 12 ay önce
  öleceğini bile bile yaşar ailesi için yaşar sevdikleri için
 • 0
  nenarovada 12 ay önce
  amacımız ölmek olsa bu sefer neden doğduk diye bir soru gelir karşına,
 • 0
  tolstoyevski 12 ay önce
  mutlu olmak zevk almak için
 • 0
  oryantalistporsuk 12 ay önce
  sevişmek ve yaşamak için yaşıyoruz.
  ama bence, çevremdekileri düşündürdüğüm ve güldürdüğüm kadar varim
 • 0
 • 0
  oncugenclik 11 ay önce
  bana göre insan hayatında bir şeylerin peşinde koşuyor ve bu uğurda kendisini yiyip bitiriyor . insanoğlu hırsına hep yenik düşüyor , bu kendim içinde geçerli...
 • 0
  serhatcakmak 11 ay önce
  hayalleri için.
 • 0
  siryus58 11 ay önce
  öğrenmek için yaşar bence
 • 1
  majjesteleri 11 ay önce
  eger dunyadaki butun dinleri ve butun inanislari yok etmeyi basarirsak , ozaman yasamanin amacini bulabiliriz !

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.