14

suriyeliler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

dönmeli mi kalmalı mı derken verilen vatandaşlıklar
 • 1
  best27 8 ay önce
  suryeli kardeşlerimiz değer bilse neyse. gaziantepte oturanlar bilir vallahi arapça konuşabiliyorum türkten çok suryeli var. ben de daha diyom ki ne zaman ülkelerine dönecekeler ölme eşeğim ölme ama onlarda insan sonuçta
  1
  ugursahinus 8 ay önce
  kafan fazlaca karışık anlaşılan :)
 • 1
  mert_kartal 8 ay önce
  çocuk tamam.yaşlı tamam e hadi kadında tamam ama ülkesini koruyacak adam gelip benim ülkemde hırsızlık yapacak. vergi vermeden dükkan açacak, vatandaşlık alıcak, benim ülkemde bana kafa tutacaksa. bayramda bayrama gidip gelebiliyor, ne işi var ülkemde çocuk ve yaşlılar tamam kalanı ülkelerine yallah. burası dingonun ahırı değil.
 • 1
  bir_dost 8 ay önce
  aklıma suriyeye gönüllü giden alman hemşirenin (yaşı 22 idi sanırsam) mültecilere bakıp tedavi etmesine rağmen tecavüz edilerek öldürülmesi geldi... tamam insan hakları ayağına (aslında amaç çok daha siyasi ama konu sapmasın) getirdiler ama adamlar cahiller *görmemişler tehlikeliler. geldiklerinde 2 milyonlardı şimdi 3.7 milyonlar! biraz daha çoğalırlarsa izmirin suri versiyonunu kuracak kadar kalabalık olacaklar.geçtim nötralizmi herifler zarar veriyor.öğrencileri bedava eğitim 1000 tl burs alıyor,bıçak çekeni arsızı serserisi zaten tonla,orda bura görgüsüz gibi geziyor buldukları tüm yeşilliklerde nargile içiyorlar.
  sapasağlam bayram ziyaretine gidip gelebiliyorlar,yaşadıkları bölgede olay bitmiş.niye geri alıyoruz? çıkışı olanın girişi olmamalı.serserisini çakalını atsınlar gitsin.kendi halinde olanın zaten zararı yok,gitmemişse gidecek yeri yoktur muhtemelen
 • 1
  sjense 8 ay önce
  prensip olarak, suriyelileri ciddiye almadığım için, onlar hakkında bir şey düşünmüyorum.
  2
  piiuv 8 ay önce
  niye prensip olarak kendini insan görmüyormusun ? aranızdaki fark nedir ?
  1
  sjense 8 ay önce
  onları ciddiye almadığım, onlardan nefret ettiğim veya ırkçı olduğum anlamına gelmez sevgili balık arkadaşım, herşeye böyle bodozlama atlaman senin için iyi bir şey değil.

  ne diyor yazar,

  prensip olarak ciddiye almıyorum diyor.

  bu ne demek, ciddiye almıyorum demek.

  altında, ucunda, veya arkasında bir şey yatmıyor, yatsa da yazara kalmış bir düşünce.

  ne seni, ne de başkasını ilgilendirir.

  sen bana diyorsun ki, karşı atağa geçip neden sen insan değil misin? neden ırkçılık yapıyorsun? gibi bir ima kullanıyorsun,

  ki sen beni, yazılarımı, ve nasıl bir karakterde insan olduğumu bilmeden.

  ayrıca cevap vereyim madem.

  ben ırkçı bir insan değilim, samimi gelmiyorlar, ırkçı biri değilim. fakat ben kendi topraklarını bırakıp, başkasına sığınan insanlara saygı duymam.

  duymam çünkü benim atalarım bize böyle öğretmedi, ve hiç bir zaman böyle yapmadı.
  ölüm ciddi bir şeydir, ama bazende çok basittir.

  ayrıca, gelip benim ülkemde benim gencim 400 tl geri ödemeli burs alırken, onlar geri ödemesiz 1200 tl burs alıyorsa, ve daha nice şey, ben bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak onları ciddiye almam.

  bu beni ırkçı biri yapmaz.
  bu beni kendi ülkesinde değer görmeyen, çığlığını dile getirmeye çalışan ama hiç bir zaman siklenmeyecek biri yapar.

  anlaşabildik umarım.
  iyi günler.
  1
  piiuv 8 ay önce
  eyvallah kardeşim anlaşıldı elbet ancak bu imayı yapmamdaki sebep günümüzde kendini bir halt sanan insan üstü varlık olduklarını düşünen bir kısım var senin bu yorumun bana onları hatırlattı :) şunu da hatırlamanda fayda var bizim ecdadımız zamanında mazluma kucak açmış bir medeniyet sahibiydi !!!
  1
  sjense 8 ay önce
  bizim ecdadımız, doğu türkistandaki türkleri görmezden gelirken araplara yardım etmedi. bizim ecdadımız insanlara yardım ederken bile ülkesinin vatandaşlarını ve insanlarını daima öncelik tuttu. bizim ecdadımız bir yere yardım ederken, geride kalanı mahvetmedi.

  senin ecdadın nasıl bilmiyorum ama, benim ecdadım böyle yapmadı.
  ve şu anda yaşanan bu durum ile övünmek, benim gözümde sadece ve sadece cahilliktir.

  1
  piiuv 8 ay önce
  benim övündüğüm şey şuanda islam coğrafyasındaki tek umut olarak türkiyenin görülmesi !!!
  bugün doğu türkistana gitsen türkiye dediklerini duyacaksın
  bugün filistine gitsen çocukların yüzündeki tebessüme baksan türkiyeyi göreceksin
  bugün suriyede eşi şehid edilmiş kadına sorsan türkiye dediğini göreceksin
  uzatmaya gerek yok bugün herkes türkiyeyi bekliyor

  bunları söylerken yapılan adaletsizlikleri savunmuyorum elbet işin bu yönünü görmek lazım :)
  1
  sjense 8 ay önce
  dünyada sadece türkler ve müslümanlar yok, islamiyetin kalesi türkler zihniyeti, ve bu düşünceyi bu tarz insanlara hitap eden platformlarda kullanmak, siyaset adamlarının, özetle dış dünyada gidecek ulaşacak bir yerde, kullanmak, söylemek bence yanlış,

  yanlış çünkü bütün sorumluluğu türkiye cumhuriyetine yükler.
  buna gerek yok.
  türkler islamiyeti sonradan kabul ettiler, ve zorla kabul ettirildi.
  kayıp 70 yıllık tarihin, neden hala tarih kitaplarında, veyahut tarih geçen yerlerde yansıtılmaması ve sürekli gizlenmeside bu tezimi oldukça açıklıyor.

  senin ataların, osmanlı değil.
  senin ataların, müslüman değil.

  en başa dönecek olursak, değil.
  kimse sana insanlara yardım etme demiyor.

  anlatmak istediğim şu, söylediğin şeyler gerçekten güzel şeyler. güçlü bir ülkesin, yardım edersin. efendime söyleyeyim, söylediğin örnekleri yaparsın.

  fakat bunları yaparken bazı şeyleri göz ardı etmemen gerekiyor.
  bütün dünya ve islam alemi senin eline bakarsa,
  ki bakıyor,
  türkiye cumhuriyeti bunu kaldırabilecek güçte bir ülke değil, hem maddi hem manevi olarak.
  yani bir şey yapıyorsun, ama devamını ve sonunu sen bile bilmiyorsun.
  ki yaptığın şey yüzünden, kendi vatandaşın senden nefret eder isyan eder, ve sürekli sorular sorar hale geldi,

  ama sen ve senin gibi düşünen insanlar olduğu için, yani insanlarımız çok olduğu için bazı şeyler göz ardı ediliyor. mesela ben bu ülkenin vatandaşıyım, senin hakkın olduğu gibi benimde hakkım var bir çok şeyde, ve ben diyorum ki,

  ne sana,
  ne senin gibilere,
  ne ülke yönetimine,

  hakkımı helal ediyorum.
  etmem, etmeyeceğim de.

  türkler yardım severdir, el açmak uzatmak çok güzeldir.
  ama yapabildiğin seviyede, yapabileceğin şekilde.
  boyundan büyük işlerine karışırsan, yakında felaket gelir yakındır.

  ki sonumuz öyle olacak görürsün.

  ayrıca verdiğin örneklere bakınca islamiyet üzerinden gitmen çok yanlış.
  ayrıca bırakalım artık atalarım ile övünmeyi de birazcık ciddi ve gerçek şeylerden bahsedelim olmaz mı?

  ben sana somut şeyler söylüyorum,
  sen ise bana soyut şeyler söylüyorsun.

  tamam o insanlar bizi seviyor çok mutlular,
  peki ben mutlu muyum?
  veya bizim vatandaşlarımız mutlu mu?
  veya sorunlar çözüldü mü?

  özetle, şu dışarıyı az bıraksakta, kendi ülkemizi önce adam etsek diyorum.
  1
  piiuv 8 ay önce
  dünyada elbet sadece müslümanlar yok ama ben elhamdulillah müslümanım ve bununla övünmek ve şükrünü eda etmek boynumun borcudur bizi bir yapan en büyük güç müslümanlıktır gerisi pekde önemli değil sen suriyeli olursun ben kürt olurum başkası çinli olur tevhidimiz ne ? allah . sonuçta nerede doğduğunda nasıl doğduğunda imtihanın bir parçası değilmi !!! aramızdaki fark sen biraz fazla evham ediyorsun gibi geldi !! kardeş kadere iman eden kederden emin olur :) "la rahate fiddünya" "dünyada rahat yoktur" biz bundan eminiz zaten.. işe kendimizden başlamak gerek zira nefsini ıslah edemeyen başkasınıda ıslah edemez elhasıl kelam vesselam
 • 2
  sexsexsekerek 8 ay önce
  gelip adam gibi çalışan, devlete vergisini ödeyene eyvallah ama orda savaştan kaçıp burda keyif süren, çalışmadan beleşten devletten yardım alan, türk kardeşlerime sataşan(bıçaklayan bile var), türk kızlarına sarkıntı olan gereksizler geri dönsün. yol geçen hanı değil bu ülke. savaş çıksa buradanda kaçarlar ama ülkesinin vatandaşını ve refahını düşünen hiçbir ülke onları almaz.
 • 1
  kleptomancy 8 ay önce
  aqua parkta bile çoğunluklar. dönmeliler.
 • 1
  selver 8 ay önce
  eskiden nereye baksam sen vardın şimdi suriyeliler
 • 3
  tlgytr 8 ay önce
  karşıyım abi. zamanında benim milletime sırtını ilk dönen millet, sokaklarında türk bayrakları yakan millete, benim halkım daha doğru düzgün bir refaha ulaşamamışken neden ben milyarlarca dolar harcayayım? bir de 20-25 yaşında fişek gibi adamlar gelmişler ohhh keyif desen onda, rahat desen onda, para desen onda... pislikleri ayrı, hırsızlıkları ayrı, çete gibi dolaşmaları ayrı... biran önce defolsun gitsinler. onlar da insan ama diyenlere de diyorum ki benim milletim insan değil mi? benim yıllar yılı komşum olan ahmet amca, fatma teyze insan değil mi?
 • 2
  betulaltindal 8 ay önce
  hepsi gitsin, çocuklar ve kadınlar da dahil. bizim geleceğimiz için gitsin. o kadınlar bu ülkede kendileri gibi çocuklar büyütecek, eğitimsiz çocuklar büyüyünce benim çocuklarım zarar görecek hepimizin çocukları zarar görecek.
 • 1
  betulaltindal 8 ay önce
  söylediklerimin ırkçılıkla da alakası yok ama bizim devletimiz bize yetemiyorken dışarıdan başkasını buraya koyup çoğalmanın anlamı yok. bir sürü suriyeli ya sokakta dilenci ya hırsız. bir ülke önce kendi insanını beslemeli, iş vermeli, ücretsiz eğitim vermeli, ev vermeli, aş vermeli.
 • -2
  hedap 8 ay önce
  daha doğuda vergi vermeden fatura ödemeden ülkeye zerre kadar katkı sunmayip dibine kadar hasar veren, asker polis sivil şehit eden her türlü mafyaciligi, uyuşturucu ticaretini, tüm pezevmkik sektörünü ve her türlü illegal icraatların tamamını ellerinde bulunduran kürtler e bile bu devlet yetemiyor başa çıkamıyorken tabiki suriyeli ler fazlalıktir.
  önce özerlik isteyen kürtlere yallah diyip ellerine promosyon olarak kaleşnikof verip göndericeksin kuzey ırak'a bilmem nereye, ondan sonra da suriyelileri göndereceksin.

  suriyeliler yüzünden bu ülkenin ve bu milletin asıl baş belası olan özerlik isteyen soysuzlarin durumunu hep unuttuk.
  suriyeliler başlı başına sorun eyvallahta bu soysuzlar kadar kansız medeniyetsiz ve başımıza bela olamazlar.
  biz bu soysuzlarla cumhuriyet tarihinden beri öyle yada böyle uğraşıp ayakta kalmayı başarabilmissek, suriyeliler bize vız gelir.
  0
  yepyeni 8 ay önce
  suriyelileri getirenler, pkk ile masaya oturanlar, içeri sızdırma yapanlar mı gönderecek?
  ne kadar masumsunuz lan. şirinler sizi
  -1
  hedap 8 ay önce ~ 8 ay önce
  konuşana bak.
  daha dün "terör örgütü diyemeyiz" diyenler sızdıniz?

  ""ypg pyd ye terör örgütü diyemeyiz"" diyenler sizdiniz?
  "sınırımizda pyd varlığından rahatsız olmayız olacaksa pyd olsun" diyen sızdıniz?
  süriyelileri savaşa gönderince "oso terör örgütü" diyen salakta bizzat sendin?
  suriye'ye savaşmak için geri gönderilen süriyelileri bile geri çağırmaya kalktınız lan neredeyse.
  senin chp denen bok çukurun akp den kat kat daha bok çukurudur.
  sizin gibi koyunlar varken bu ülkede ne alternatif aday çıkar ne de yönetim değişir.
  kodugumun koyunları ya.
  eğer ki ikinci tura hadi olmaz ya, hdp ve iyi parti kalsa, sen sırf meral düşmanlığindan dolayı ülke daha çok sikilsin diye gider teröristlere hdp ye oy verirsin.
  sen cevap verdikce ortalık bok kokuyor.

  bu ülkede 1 teröristlik yapan kürt sorunu birde kendini türk gibi gösteren senin gibi ermenilerin sorunu var.
  0
  yepyeni 8 ay önce ~ 8 ay önce
  ince gelirse pkk ile masaya oturmayacak, fetö sikö gibi örgütleri ülkeye sızdırmayacak, suriyeli afganı içeri almayacak. iyi değil mi sence?

  çünkü ben sana yapılan şeyleri söylüyorum. bana hayır akp hükümeti döneminde bunlar olmadı diyebilir misin?

  eğer erdoğan devam etsin ince kaybetsin diyorsan. suriyelilerle sevişmeye pkk ile masada okey oynamaya fetöcülerle sızmaya devam edersiniz.
 • 2
  mister_moron 8 ay önce
  bu aralar çok fazla suriyeliler hakkında ileri geri konuşmalara var gereksiz buluyorum;

  hepsinin olmasada bu ülkeden %80 inin (işimize yaramayan) gitmesini istiyorum.

  ayrıcalık sunulmasını istemiyorum.

  onlarında eşit olmasını istiyorum.
 • 0
  redwon 8 ay önce
  güzelleri de çok güzel oluyor
 • 2
  shewolf 8 ay önce
  sanatçısını bile sevmem
 • 4
  tuzlukunefe 8 ay önce
  kocaeliye taşınalı 1.5 ay oldu inanın hayatımda böyle bi sahne görmedim adım başı suriyeli kafalarına limon sürmüş köşelerde dikiliyorlar hem türk vatandaşlarına hem kendi aralarında sürekli kavga çıkarıyorlar parkların içine ediyolar işsizliğin kapısını onlsr açıyor bence geldikleri gibi gitmeliler sonuçta çay gibi bir bitki bile her yerde yaşayamıyor kendine has bi iklimi var suriyeli insanlarda kendi iklimlerine gitmeli
 • 0
  spackjarrovv 8 ay önce
  https://youtu.be/lNPxvlHl_3k güzel özetlemiş
 • -2
  ferhatsertacdogan 8 ay önce
  suriyelilerin neyi hakkında? açık net bir soru sorun cevaplayayım...
 • 1
  armutizm 8 ay önce
  ben kendi ülkemde gezmeye çıktığımda sağda solda çimenlerde nargile içen sağa sola laf atan suriyelileri gördükçe çıldırıyorum. öldüresim geliyor pezevenkleri. birde onlara bizim halkımıza tanınandan fazla hak tanındığını duydukça iyice delleniyorum. bir an önce siktir etmeli bunları.
 • 3
  aysetakis 8 ay önce
  hiçbir zaman bir millet olmayı, kendilerine ait bir ülkeyi bir bayrağı haketmeyecekler.
 • -4
  br0k0ly 8 ay önce
  çok ırkçısınız be
 • 1
  turan544 8 ay önce
  yazdıklarım neden çıkmıyor yanlış yere basıyorum
 • 2
  canakarsu 8 ay önce
  suriyelilerin kaldigi bir multeci kampinda askerim ve hergun binlercesiyle iç içeyim. ne düşündüğümu artik bende bilmiyorum nefret ediyorum iğreniyorum hepsinden.
  0
  mine_xx 8 ay önce
  oturdugum semtte her yerde çoğaldılar, her gün ayri pisliklerini rezilliklerini çekiyoruz, her gün kavga edenimi , laflarla gözleriyle taciz edenimi, her gün bir olay bıktım artik.
  onlar hakkinda bu tarz seyleri gormeyen insanlar gelipte burda ırkçısıniz demesin lütfen.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1871 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..