7
otoriteye itaat mekanizması-insan piskolojisi
otoriteye itaat mekanizması çok garip yanı dikkatimi çeken bir konudur özetle geçmek gerekirse kişinin beyni otoriteye karşı çöker bütün ümitleri biter ve artık düşünmek yerine uygulama yapmaya geçer (hazırlanmış fikirleri uygulama yani otoriteden gelen) en kısa örnekle size şu deneyi paylasayim
;
1963’te psikolog stanley milgram, insanlara zarar verilmesi emredildiğinde insanların otoriteye olan itaat eğilimlerini test etmek için bir deney düzenler. dünya halen ikinci dünya savaşında almanya’da korkunç şeylerin nasıl gerçekleştiğini merak ediyor. milgram’ın denekleri "öğretmen" ve "öğrenciler" olarak ikiye ayrılır. öğretmenler yanlış cevapladıklarında öğrencilere elektrik şoku verirler. daha kötüsü, onlara yanlış cevaba devam edildiğinde şokun artırılması söylenir. başka bir odada olduğu için görünmeyen fakat çığlıkları ve haykırışları duyulan öğrencilere rağmen(aslında hepsi sahte), laboratuvar görevlileri emrettiklerinde öğretmenler daha şiddetli şok vermeye devam eder. hatta öğrencilerin bilincini kaybettikleri söylendiğinde bile devam ederler! sonuç? sıradan insanlar otoritenin emirleri doğrultusunda her türlü etik ve ahlak dışı şeyler yapabilir hale gelebiliyor.
 • 0
  404butfound dün ~ dün
  deney çok ilginçmiş. öyle bir şey var evet zaten şuan ülkede de yaşanıyor. türk hapishanelerinde çok ciddi işkenceler yapıldığı geliyor kulağımıza, özellikle fetöcülere görülmemiş teknikler ile işkenceler yapılıyormuş. sonuçta bunları yapanlar da insan, polis falan.
  0
  41caner41 dün
  ama yapılan kişide bir insan ve suçu tamamen ispatlanmış birine yapmak bile çok kötü bir şey geliyor gözüme
  1
  404butfound dün
  işkence insanlık suçudur. birebir bir askerimizi veya başka birini öldürmüş bir insana yapılmasına bir şey demem, diyemem de hakkım değil. fakat yapma şüphesi olan, bak bu da fetöcü deyip onlara yapılanlara karşıyım. malum 5 sene önce de ergenekonculara yapılıyordu, o zaman da herkes onlara terörist diyordu.
  1
  41caner41 dün
  işte tam bahsettiğim konu bu maalesef


 • puiv sohbet

  tüm yazarların rahatça burada içerik açıp, altında ki yorumlardan düzeyli şekilde sohbet edebilceği bir ortam amacıyla kurulmuştur.

  0 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sewo

 • puiv kuralları geçerlidir.


  random, anlamsız yorumlar spam yapıldığı takdirde silinecektır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...