7

otoriteye itaat mekanizması-insan piskolojisi

otoriteye itaat mekanizması çok garip yanı dikkatimi çeken bir konudur özetle geçmek gerekirse kişinin beyni otoriteye karşı çöker bütün ümitleri biter ve artık düşünmek yerine uygulama yapmaya geçer (hazırlanmış fikirleri uygulama yani otoriteden gelen) en kısa örnekle size şu deneyi paylasayim
;
1963’te psikolog stanley milgram, insanlara zarar verilmesi emredildiğinde insanların otoriteye olan itaat eğilimlerini test etmek için bir deney düzenler. dünya halen ikinci dünya savaşında almanya’da korkunç şeylerin nasıl gerçekleştiğini merak ediyor. milgram’ın denekleri "öğretmen" ve "öğrenciler" olarak ikiye ayrılır. öğretmenler yanlış cevapladıklarında öğrencilere elektrik şoku verirler. daha kötüsü, onlara yanlış cevaba devam edildiğinde şokun artırılması söylenir. başka bir odada olduğu için görünmeyen fakat çığlıkları ve haykırışları duyulan öğrencilere rağmen(aslında hepsi sahte), laboratuvar görevlileri emrettiklerinde öğretmenler daha şiddetli şok vermeye devam eder. hatta öğrencilerin bilincini kaybettikleri söylendiğinde bile devam ederler! sonuç? sıradan insanlar otoritenin emirleri doğrultusunda her türlü etik ve ahlak dışı şeyler yapabilir hale gelebiliyor.
 • 0
  404butfound 11 ay önce ~ 11 ay önce
  deney çok ilginçmiş. öyle bir şey var evet zaten şuan ülkede de yaşanıyor. türk hapishanelerinde çok ciddi işkenceler yapıldığı geliyor kulağımıza, özellikle fetöcülere görülmemiş teknikler ile işkenceler yapılıyormuş. sonuçta bunları yapanlar da insan, polis falan.
  0
  41caner41 11 ay önce
  ama yapılan kişide bir insan ve suçu tamamen ispatlanmış birine yapmak bile çok kötü bir şey geliyor gözüme
  1
  404butfound 11 ay önce
  işkence insanlık suçudur. birebir bir askerimizi veya başka birini öldürmüş bir insana yapılmasına bir şey demem, diyemem de hakkım değil. fakat yapma şüphesi olan, bak bu da fetöcü deyip onlara yapılanlara karşıyım. malum 5 sene önce de ergenekonculara yapılıyordu, o zaman da herkes onlara terörist diyordu.
  1
  41caner41 11 ay önce
  işte tam bahsettiğim konu bu maalesef

 • karışık

  Karışık

  138 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..