• 0
  sevde 3.6.2019 01:12
  güney kore'de bir ingilizce öğretmenin öncülüğünde başlayan bu video filmini öğrencilere izletme etkinliği ülkede çok popüler oldu ve kore'de hemen her öğretmen öğrencilerine göstermeye başladi zira videonun vermek istediği mesaj çok hoş. ben de sizinle paylaşmak istedim :) farklılıklara saygılı olmak ve bunları zenginlik olarak görmek önemlidir, daha önemlisi çocuklarımıza farklılıklara saygı duyma erdemini öğretmek önemlidir. farklı etnik köken, dini inanç, vücut noksanlığı, engeli olanlara ve fiziksel özelliklere saygı göstermeliler.
 • 1
  piiuv 3.6.2019 01:34
  seni herşeye rağmen görmek sevindirici :) videoda çok güzelmiş
  0
  sevde 3.6.2019 01:38
  teşekkür ederim :) :)
 • 1
  keepgoin 3.6.2019 01:40
  yerim ben o kirpiyi 😄😄 ne tatlı
  0
  sevde 3.6.2019 02:33
  kesinlikle :) +
 • 1
  ghostrider 3.6.2019 02:14
  çok güzel bir animasyon.
  0
  sevde 3.6.2019 02:34
  öğrenilecek çok şey var :)
 • 3
  hedap 3.6.2019 04:22
  yalnız burda farklılıklarla zenginliği değil, farklı olanlarında bir şekilde onların kendi özlerini kaybetmelerini ve bağlı bulundukları toplumun içerisinde yer alabilmeleri için toplumun değil, farklı olanların feragat etmesinin zorunlu olduğu aşılanmış çocuklara.

  bir kirpi dikenleri batmadığı sürede kirpi olabilir mi?
  ona o ismin verilmesini sağlayan o dikenleri değil mi?
  görüldüğü üzere kirpi kendi olduğu haliyle kabullenilmemiş.
  toplumun ona dayattığı şekilde sadece toplum içerisinde kabul görülebileceği gösterilmiş.
  ey kirpi; "sen bu toplumda sadece dikenlerini batirmadigin sürece kendine yer bulabilirsin"

  burdan farklılıklara saygılı olmak veya farkliligi zenginlik olarak görmek gibi bir fikir çıkarmak mümkün değil. imkanı yok yani. farklılıklara saygılı olan farklı olanı onu farklı yapan özellikleri ile kabul eder. ama burda kirpi diğerleri gibi olmuş.
  şuan ki toplumda böyle.
  herkes tek tipleştirilmeye çalışılıyor.
  hatta çin atasözü vardır; göze batan çivi çekici yer
  bırak farklılıklarinla kabul görmeyi, göze batsan çekici yersin.
  1
  sevde 3.6.2019 04:47
  kore de bizden farklı olarak çocuklar birbirlerine bu okul filmlerinde gördüğümüz zorbalığı uyguluyorlar küçük yaşta başlıyor. ve bir sürü çocuk farklılıkları nedeniyle eziliyor. ayrıca korede melezsen seni dıșlıyorlar. aşırı milliyetçilerdir.

  kirpi engelli birini temsil ediyor yada bir manada eksikliği olanı. ve ona onun yapabileceği şekilde yardım ediliyor aralarına almak için. aksi halde arkadaşlarıyle iletişim kuramıyor. buna üzülen sincap güzel bir çözüm ile aralarına katıyor. farklı olsanda bizimle olabilirsin mesajı var.

  orada bütün hayvanlar aynı cins değil ki kirpiyi de o cins yapmaya çalışmıyorlar. tam tersine olduğu gibi kabul edip yardım ediyorlar. kirpi sincaba zarar verince otobüste fark ettiysen kendini iyice çekti aralarından.

  neyse sonuç olarak senin anladığın gibi anlamadım. istediğin gibi anlama özgürlüğüne sahipsin tabiki sorun yok.