8

insan öleceğini bildiği halde, yaşarsa ne olur?

burada söylenmek istenen çok genel olan durum değil. yani her insan ölecektir muhakkak. ve her insan öleceğini bile bile yaşar.

ama bir insan yakın bir zamanda öleceğini bile bile, ne yapar? nasıl yaşar? sorguladığım ve yorumunuzu merak ettiğim bu.

iki açıdan bakılabilir sanırım buna,

birinci olarak; kendi isteği ve uğraşı ile hayatına son verecek insan modeli.

ikinci olarak; bazı sebeplerden ötürü bir süre sonra gideceğini bilen insan modeli.

hani merak ettiğim şeyler var ve bahsetmek istediğim şeyler.

hani böyle dertleriniz var ya, sıkıntılarınız, yaşadığınız zorluklar falan, ilişkilerinizde, hayatınızda, maddi manevi problemleriniz falan var ya, şükredin demek haddime değil. inanan var, inanmayan var. orası onun bileceği iş. ama şükreden varsa, şükretsin. şükretmeyen varsa, ben onu göremesem bile, -ki halk deyimi ile öteki tarafta, yüzünün aldığı şekli ve şaşkınlığını görmeyi çok dilerdim. neyse, şükretmeyen varsada, en azından şu gerçeği bilsin.

kısa.

ansızın kapını çalacak, haberin yok.

bilmiyorum, biraz üstümde bir rahatlık söz konusu şuan. ama öyle böyle bir rahatlık değil, hatta ne tarif edilebilir, ne bilinebilir bir rahatlık. sebebini bilmiyorum. dünya yansa, umrumda değilmiş gibi. eskiden olsa, bu beni agresif yapardı sanırım diye düşünüyorum. ama düşününce biraz, aslında hiç agresif değilim. çünkü agresif olmam için bir sebep yok ortada. insan belli bir süre sonra bu tarz sorulara cevap arama ihtiyacı duyuyor sanırım. ve sanırım bunlara cevap ararken geçmişe dönüp baktığında aslında birçok konuda ne kadar gereksiz ve boş düşündüğünü ve davrandığını hissediyor. yani bilmiyorum insanların genelinde bu durum nasıl olur ama, bende böyle olduğunu söyleyebilirim.

aslında agresif olmaya, depresif olmaya, enerjisiz olmaya, yada mutlu olmaya, gülmeye, tebessüm etmeye hiç gerek yokmuş. .

bazı durumlarda ve bazı anlarda tabi.

yani gülünmeyecek şeylere gülmek, üzülünmeyecek şeylere üzülmek. agresif olunmaması gereken yerde agresif olmak, mutlu olunmaması gereken konu başlıklarında mutlu olmak, ne bileyim..

biraz boş geliyor sanırım artık.

kendi hayatına son vermenin elbette bir çok yolu vardır, bence ve bizce, mantıklı bir hareket değil. ama hangimiz bazen mantıklı düşünebiliyor veya hareket edebiliyor ki, o ruh halinde bir insan bunu düşünebilsin? değil mi, o yüzden yaptığım yorumu görmemezlikten geliyor ve satırlarıma kaldığım yerden devam etmekten, kıvanç duyuyorum. yani bunu geniş olguya yayan insanlarda olabilir, ne bileyim, mesela bazı meslek grupları ve bazı durumlar vardır, insanı belli seviyenin üstünde yüksek bir şekilde ölüme daha yakınlaştırır. buna ölüme yakın meslekler adı altında bir çok içerik ile internette ulaşmanız mümkündür.

mesela aklıma bir tane gelenlerden biri, askerlik olabilir. gönüllü doğu ve tehlikeli bölgelerde görev alma isteği olabilir sanırım.

-gibi.

bu tarz örnekler çoğaltılabilir.

ha birde ne var, istem dışı sağlık problemleri yüzünden buna yaklaşan insan modelleri var, onların ruh halini düşünmek istemiyorum,

çünkü sanırım birazcık biliyorum, bildim yani, ucundan biraz tatmış olabilirim.

bu biraz daha farklı bir durum, bu durumda insan biraz daha duygusal ve fazlasıyla merhametli oluyor, istem dışı. hani içinizde muhakkak bazı dallamalar diyecektir ki, hayatı boyunca böyle şeyleri düşünmedi yaklaşmadı, yumurta bilmem nereye dayanınca mı bir anda melek oldular? falan,

öyle değil aslında.

yaşamayan bunu anlayamaz.

bu yüzden küçük yaş kitlesinin sallaması çok normal.

ve umarım yaşarlar. üzgünüm, yani bazı kırmızı çizgi noktalar var, insanlara sallamak günümüzde çok basit oldu artık, ciddi sağlık problemlerinden insanlar öldükten sonra dahi arkalarından seviyesizce yorum yapabilecek ve bunu yaparken gram vicdan azabı duymayacak insan ile dolu etraf. bu yüzden ben genelde şöyle düşünüyorum, bu tarz yorum yapıp düşünmeden, kim varsa; umarım salladıkları insanların yaşadıklarının aynılarını yaşarlar.

genel olarak toparlayacak olursam,

insan öleceğini bildiği halde yaşarsa ne olur sorusuna net bir cevap yok elbette.

ancak ve ancak şu saydığım iki şeyi yaşayan insan bunu anlayabilir. yaşayan birileri varsa, benimle iletişime geçebilir. konuşmayı çok isterim.

ama son olarak bir gerçek var ki;

insanları kırıyorsunuz ya,

insanlar kırgın gidiyor buradan.

bunun vebalini kaldırabileceğinizi düşünüyor musunuz gerçekten?

bende öyle düşünmüştüm.

iyi geceler, çünkü her gecenin ayrı bir önemi var artık.

bunu unutmayın.

 • 2
  bizanskurdu 20 gün önce
  yaşarken en çok dikkat ettiğim şeydir insanları kırmamak, kırdığım zaman içime dert oluyor çünkü. ölümlü dünya, çok boş işlerle zaman kaybedip birbirimizi üzüyoruz. bugün ileri derece kanser hastasından daha önce ölmeyeceğimizin garantisi yok ki. yaş ilerledikçe insan ölümü daha yakından tadıyor, etrafındakiler birer birer azalıyor.
  1
  sjense 20 gün önce
  "yaş ilerledikçe insan ölümü daha yakından tadıyor, etrafındakiler birer birer azalıyor. "
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..