pırlanta (elmas) neden bu kadar değerli?

  3
  gameofthrones 6.5.2018 21:51 ~ 21:52
  bir çok kadının vazgeçilmezi olan pırlanta çok eski bir hikayenin ürünü. milyonlarca yıl öncesine uzanan bir hikaye.

  pırlantalar gök yüzündeki bazı yıldızlardan bile daha yaşlı olabilir. çünkü elmaslar milyarlar yıl önce yani neredeyse zamanın başlangıcında oluştu. bu da dinazorlardan bile daha eski oldukları anlamına geliyor.

  elmas yüksek ısı ve basınç altında yani yer kabuğunun derinliklerinde kristalleşti. binlerce yıl doğa’nın yıpratıcı etkileriyle karşı karşıya kaldı. sonunda insanlar tarafından keşfedildi. bu pırlanta’nın doğuşu için ilk adımdı.

  ilk elmas madenciliği günümüzden 2800 yıl kadar önce hindistanda başlıyor. bu gün bir çok gelişmiş teknoloji ile yapılan işlem olsa da hala çok çetin bir iş. jeologlar doğanın en kıymetli taşlarını hemen hemen her yerde arıyor. tek bir elması bulmak için, bir evi dolduracak kadar toprak elenmesi gerekiyor.

  hayal gücü, sabır ve beceri. bu faktörler elmasın işlenmesi açısından çok önemli bir yer tutuyor. eski zamanlarda elmaslar, kesilmeden bırakılırdı. karanlık ve gizemli gözükürlerdi. 14. yüzyılda ise taşların ışık saçması için gerekli olan kesme ve cilalama teknikleri ortaya çıktı. bugünse ustaların geleneksel yöntemleri yerini bilgisayar teknolojisine bırakmış durumda.

  tarih boyunca muazzam anlamlar yüklendi. yunanlılar tanrı’nın göz yaşları olduğuna inandılar, romalılar ise yıldızlardan kopan parçalar olduğunu düşündüler. hintliler hastalık, hırsızlık ve kötülükleri uzakta tutan şans yıldızı olduğuna hükmettiler. bir çok kültür farklı anlamlar yükledi. bu taşların iyleştirme ve bilgelik güçlerine sahip olduğuna inanıldı.

  elmas hakkında inanışlar ve efsaneler zamanla onu en çok istenilen taş haline getirdi. krallar taçlarında elmas kullandılar. kraliçeler ve cariyeler ise elması bir üstünlük faktörü olarak gördüler.
 • 0
  mein_diana 6.5.2018 22:50
  sonuçta oda bir taş parçası değilmi? birisi bana bi çakıl taşının elmsla aynı zamandan geldiğini söylerse şahsen inanırım bence elmas sadece daha parlak die bu kadar pahalı