6
deli birlikleri
serhad kulu askerinin bir bölümünü de "deliler" teskil ediyordu. bunlarin büyük bir kismi türk'tü. öncü birliklerden olan ve deli denilen bu atlilar da akıncılar gibi gözünü budaktan sakinmiyorlardi. gerçekten bu sinifa mensub olanlar, öyle bir cesarete sahip idiler ki, asır "delil" demek olan bu tabir, cesaretlerinden dolayi halk arasinda "deli" olarak meshur olmustu. ıri yan ve cesaretli kimselerden meydana gelen bu hafif süvari birligi, ocaklarini hz. ömer'e kadar dayandirirlar. fevkalade cesaret, atilganlik ve korkunç kiyafetleri ile düşmana dehset veren deliler, hep galip gelirlerdi. bu sinif askeri birligin parolasi "yazilan gelir basa" seklinde idi. böyle bir anlayis ve suura sahip olduklari için hiç bir tehlikeden çekinmezlerdi.

sancak beyi veya beylerbeyi maiyetinde olan delilerde, akıncılarin bütün silahlan vardi. bunlarin her ellialtmis kisisi "bayrak" adi ile bir birlik meydana getiriyordu. bu birliklerin birkaç tanesi "delibasi" adinda bir subayin komutasinda idi. birkaç delibasinin askerleri de "alaybeyi" veya "serçesme" denilen daha yüksek rütbeli bir subayin komutasina havale edilmislerdi.

xvı. asırlardan önce pek görülmeyen bu askeri birlik, türklerden baska bosnak, sirp ve hirvat gibi müslüman olmus cengaverlerden meydana gelmisti. bunlar, tamamiyle rumeli halkindan olduklari için orada bulunurlardi.

baslarinda, benekli sirtlan derisinden yapilmis ve üzerine kartal kanatlari takilmis bir baslik bulunurdu. salvarlari kurt veya ayi derisinden olup tüyleri disarda idi. bu kiyafetleri ile deliler, düşmana büyük bir korku verirlerdi.

devlette, zaaf belirtilerinin görüldügü xvııı. asırdan itibaren bu askeri birlik de önemini kayb etti. yeniçerilerin ortadan kaldirilmasi ile bunlar da lagv edildi.

serhad kulu askerini teskil eden "gönüllü" ve "besliler" diye iki ayri birlik daha vardir. hafif süvari birlikleri olan bu birlikler, zamanlarina göre önemli hizmetler ifa etmislerdi. bunlar, hududlardaki şehir ve kasabalarin muhafazasina memur edilmislerdi. bu birlikler, ulufelerini bulunduklari yerin maliyesinden aliyorlardi. atli ve tüfekli olan gönüllü sinifi sag ve sol gönüllüler diye ikiye ayriliyorlardi. besliler de sag ve sol besliler diye ayrildiklari gibi "cemaat-i besluyan-i evvel", "besluyan-i sani", "besluyan-i salis" ve "besluyan-i rabi" gibi isimler alirlardi.


 • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...