• 2
  sevde 2.5.2019 19:06
  ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kur'an arapça olarak allahın kelamıdır. hiçbir insan çevirisi meal onun yerini tutamaz. bu meal okumayın demek değildir. bu kadar incelikli seçilen kelimeleri açıklayan hocamız olmasa bilemeyecek kadarda cahiliz :) yani kendi aklımız tek olarak yetmiyor kur'an deryasına dalabilmek için :)
  3
  hedap 2.5.2019 19:21 ~ 19:22
  allah'ın emirleri insanlık tarihinden beri, indikleri topluma, toplumun konuştuğu dil üzerinden inmiştir.
  anlayamayanlarin anlayamamasi, kendi zeka kapasitesine bağlıdır. dahasi anlamak istememesine. çünkü onların kur'an dışında emir aldıkları kitaplar vardır.
  kur'an sorumlu tutulacak, bir öğüt kitabıdır.

  kur'an arapça indi diye arapça kutsal bir dil olmaz. anlamadıgin dilde okunan kur'an ile ingilizce dergi okumak arasında bir fark yoktur.
  kur'an'ın ne anlattığıyla ilgilenmeyenlerin, anlamamakta ki ısrarı, kendisi gibi tarikatlarde ve cemaatlerde zehirlenen insanların sorgulamaktan ve sürüden ayrılmasından korkuldugu için topluma empoze edilen bir korkudur sadece.
  1
  siyahmaytap 2.5.2019 21:20
  senin sildiğin içerikleri bilemem ama senden daha çok sorgulayan içerikler paylaşmış çamur at izi kalsın seninkisi :)
  1
  hedap 2.5.2019 21:27 ~ 21:28
  sorgulamanin sorgulatmanin amacı; sürüleri uyandırıp, her birini kendi çobanı yapmaktır.
  yaptığın şeyler seni bir sürüye mi dahil ediyor? yoksa o sürüden ayrılmani sağlayıp bir birey olmanı mi sağlıyor?
  yapılan şeyler, seni sürüler halinde gezen ve şeyhlerin eteklerini opmeni sağlayan ideolojilerin kucağına atıyorsa ve sen orda bir durup düşünüp, bu kör ideolojilere bile bile seni gönderenlerin yaptıklarını övünç kaynağı bir mağfiret olarak görüyorsan, dünyaya kendin olmak için değil, başkalarının düşüncelerinin altında düşünmeyen bir organizma olarak yaşamayı kabullenmişsin demektir.
  iyi ihtimal bunu bilinçsizce aşılabilir bir olarak yapmak.
  kötü ihtimali sen zaten biliyorsun;)
  1
  siyahmaytap 2.5.2019 21:38
  ben sana ne desemde sen bir delik buluyorsun :) o zaman sana o tek aklınla başarılar diliyorum ahiret sınavın için :)
  3
  hedap 2.5.2019 21:47 ~ 21:47
  zaten herkes tek. sen orda ne olacağını zannediyorsun? cemaatlerle tarikatlarla gidenlerin grup indirimi alacağını mi?

  ayrıca yanlış anlama ama şu derinlikli cümlelere bir delik bulmak gibi bir tabir, okumuş, kendini geliştirmiş bir bireyin bulacağı bir tabir zaten olamaz.
  burdan kıyasla sen kendinle beni. ben burda sadece yazmak istediğim yazıyorum. her seferinde karşına çıkan düşük perde düşüncelerden inan insan sıkılıyor bir süre sonra.
  iyis mi sen yorumlarimi eksile geç. birak o çıtayı yakalayabilen cevap versin:)
  0
  siyahmaytap 2.5.2019 21:48
  yav he he :d :)
  1
  meqt 2.5.2019 21:31
  bir inancin aciklandigi kitapta gecen kelimelerin incelikli secilisine mi bakilir anlam karisikligina yol acmamasina basitligine sadeligine vermek istedigi mesaji duru bir sekilde vermesine mi bakilir?
  3
  hedap 2.5.2019 21:56
  kur’an’ın yasakları:
  yalan söyleme, yalan yere şahitlik etme, haram yeme, ihanet etme, zulmetme, faiz yeme, iftira etme, adam öldürme, verdiğin sözü bozma, kötülük etme, zina etme, hırsızlık yapma, koğuculuk yapma, fitne çıkarma, hak yeme, allah’ı unutma, içki içme, kumar oynama, kimseye zarar verme, kötülüğe yardımcı olma, kimseyi sömürme, kimseye hakkını yedirme…

  kur’an’da olan buyruklar:
  namaz kıl, oruç tut, zekat ver, hacca git, doğru ol, adil ol, adaletle emret, yardım et, sözünü tut, anlaşmayı yerine getir, doğru söyle, görevi ehil insana ver, çalış, allah uğrunda uğraşı ver, ilim öğren, ilme uy, düşün, aklını kullan, düzelt, ıslah et, ödünç ver, kur’an oku, helal kazan, temiz olanı ye, allah’ı hatırında tut, iyilik yap, iyiliğe yardımcı ol, iyi olanı buyur, kötülüğü engelle…

  şimdi bunları anlamak o kadar zor ki:)
  yani alim okurken iyilik yap kelimesini anlar, ama alim olmayan iyilik yap kelimesini okur anlamaz.

  şimdi birileri çıkıp diyor ki; sen bu kadar sade bir dille ve kesin bir şekilde anlatılan emirleri anlayacak kapasitede değilsin.
  yani okuyacak olanlara daha okumaya başlamadan geri zekalı muamelesi yapıyor.
  ve bizim millet her zaman ki gibi, kendine hakaret edeni sever.
  0
  sevde 2.5.2019 22:00
  ikiside olması gerekiyor ki kur'an her dönemde her zekaya hitap etmelidir. herkesin alacağı dersler farklıdır. alım bir zât daha fazla ilim alırken amiyane bir insanın anlayacağı sınırlıdır. hangisi olmak istersen tabi burada emeğini neye yönlendirdiğin önemli. ama zaten bir çok alim tefsirini yapmış bazı yönleriyle ortaya koymuşlar isteyen faydalanır.
  0
  meqt 3.5.2019 14:48
  tuhafsiniz ablacim inanc kitabi bu edebiyat kitabi degil anlam karisikligina farkli anlamlara sebebiyet veremez alim kendi anladigini anlatir sen de bundan etkilenip inancini ona gore sekillendirirsen sen kitabi gonderene degil alime inanmis olursun kitabi gonderenin sozunden cikmis olursun zaten azcik mantikli dusunun ya
 • 2
  argent 2.5.2019 22:32
  abi çok ilginç ya adamlar mağaraya melek indiğine inanıyor biz dalga geçemiyoruz
  0
  samurayolanmohikan 2.5.2019 23:14
  bak biraderim konuya güzel bi noktadan yaklaşmışsın ama ilginç olan burda nedir? melek midir? mağara mıdır? inmesi midir?
  0
  argent 4.5.2019 16:52
  kanatlı atlar
  0
  ferhattt 3.5.2019 14:32
  evet, güzel yere değindin.
  meleğin inmesi hic gerçekçi gelmiyor çünkü bakış açımız dar. mesela gözümüzün gördüğü ya da hissettiğimiz her şey bir şekilde var olmuş.(ister tesadüf deyin ister tanrı) günlük sıradan bir şey, bir şekilde varolması ilginç değilse, melek de varolan sıradan bir şey.
 • 1
  anarchist 2.5.2019 23:01
  kendine dua ediyor resmen
 • 0
  shewolf 3.5.2019 13:14
  benim ananem ezbere biliyor. gecmiste de okuya okuya ezberlemis insanlar vardir bence. bu yuzden o ezberleyenlerden de gizlice degistiremezsin