• 0
  sewo 9.10.2019 14:19 ~ 14:32
  insanlara yıllardır, puiv'de anlatmak istediğim şeyde tamamen bu işte.

  ister inançlara, ister sekülerliğe, ister modernliğe, ister faşistliğe, isterseniz ırkçılığa yönelin.
  idol ve idealleriniz ne olursa olsun, daima olarak özgürlüğü savunun.

  burada yaşanan kavgalarda hep anlatmaya çalıştım. hep söylemeye çalıştığım şey işte bu.
  siz bir değere saldırırsanız sizin değerleriniz de korunmasız durumda kalır.
  karakterim ve görüşüm apolatikliktir. tarafsızım, her şeye ve herkese saygı gösterdim, göstereceğim. lakin kimsenin kimseye saygı gösterme zorunluluğu yoktur. eğer bir sapığa benim dinime veya benim atalarıma saygı duy derseniz. bunu isterseniz sapıkta aynı şeyi ister. sokakta çıplak dolaşan insanları görebilirsiniz.

  benim hayatıma ve kişiliğime yön veren idol olarak gördüğüm 3 kişiden birisinin adı gazi mustafa kemal atatürk, evet gazi paşayı çok severim ancak istediğiniz kadar küfür edebilir istediğiniz kadar hakaret edebilirsiniz. onun cinsel yaşamından girip karakterine şerefine saldırabilirsiniz. sözleriniz en ufak anlam ifade etmiyor benim için ancak bu sizin kişisel hürriyetiniz. sizin ağzınızı açıp onun annesinden soyuna kadar küfür etmeniz onda ki saygımı azaltmıyor. azaltmayacak, onun fikirleri sayesinde olduğum noktaya geldim. hataları, doğruları yaptıkları beni hiç ilgilendirmiyor ben yargılayıcı değilim.onun fikirleri ve idealleri beni ilgilendiriyor.

  o yüzden bazılarına bunu anlatamıyorum. bırakın küfür etsinler. bırakın nefret kussunlar. bırakın aşağılıkça sözler etsinler. bu bizi ilgilendirmiyor.

  kimsenin kimseye saygı gösterme zorunluluğu yoktur. kimse saygı beklemesin. saygıyı özgürlüğe verin, saygıyı geleceğe verin.

  (inancınızı ve ideallerinizi bilmeden kendimden örnekler veriyorum.)
  eğer birisi yaratıcıma küfür ederse, birisi peygamberime küfürler ederse, birisi gazi paşama küfürler ederse, umurumda bile olmaz. düşünmem bile, vardır bir bildiği derim geçerim. eğer birisi gazi paşaya hakaret suçundan yargılansın derse, bunu istemem. bir gün ülkenin kahramanı değişir bu ülkeye zarar veren birisi olsa bile eleştirmek yargılamak artık hayal olur.
  nazileri yasakladılar, cezalandırdılar. sonuçta bu yasa ile birlikte binlerce kişiyi öldürdüler.

  güç ve iktidar el değiştirir. çoğun her zaman yer değiştirir. nasıl zamanında nazılere karşı koyanlar çoğunluksa gün geldi naziler iktidarı aldı, gün geldi naziler iktidarı kaybetti.

  akp iktidarlığına hiç saygı duymadım. siyasal islamın, islamı kullanıp zarar verdiğini düşündüm hiç oyda atmadım. ancak siyasal islamın yerini türk faşistliğine bıraktığını düşünsenize kelime rahatsız etti değil mi?

  çok zor bi varyasyon söylemedim.
  mesela beyin fırtınası yapalım. ülkede; suriyeliler, araplar...vb. dolu ülke kötü günlerden geçti. ortaya türk faşisizmi çıktı. bu göçmenlerin türklere ve kürtlere zarar verdiğini işsizlikten gına geldiğini düşünerek kürt türk faşist partisi kuruldu hiçbir dini ideoloji benimsemeden türk ve kürt kavramları ile harekete geçip siyasal islamdan sıkılan kişileri, işçi ve emekçiyi birde türk kürtleri bağlayarak iktidara geldiğini varsayalım.

  sonrasında ülke dinamiklerini sarsıp. tek bir güç olup, tüm karşıt fikirlere saldırdığını şuanki iktidar gibi din elden gidiyor yerine türklük elden gidiyor vatan elden gidiyor dediler. ardından kürtlerle ayrılıp onlarıda ezdiklerini varsayarsak bahsettiğim mevzu bahis imkansız değil.

  din ve terimlerini yasaklayıp. atatürk bir osmanlı askeri deyip adını almayı yasaklayıp. ülke dinamiklerinin içinden geçerler. hitler bu şekilde iktidara geldi. özgürlüksüz ve refah durumu iyi bir halk oluşturdu. almanlar öyle bıktı ki saf alman ırkından bize ne dediler. gün geldiğinde türkçülükten bizene diyecek duruma gelmeyelim arkadaşlar. tarihten örneklerle dolu.

  insan, su ve ekmeksiği kısıtlı imkanlarla kullanabilir lakin özgürlüğü kısıtlandığında nefes dahi alamaz. içtiği su bile kafi gelmez.

  burada bir kaç çocuk tecavüzcüsü dışında kimseye hakaret etmeyen bendeniz. size yalvarıyorum. bırakın kim neye küfür edecekse etsin, kim hangi ideolojiye küfür edecekse etsin. kimse size saygı göstermesin. özgürlüğümüzü artık satmayalım.

  kıraldan çok kıralcılık yapmayalım. kıral kelimesinde ı harfi olmadan yazıldığını biliyorum. doğrusu kral ancak bırakın kim nasıl konuşmak ve yazmak istiyorsa yazsın. oraya ı harfini yazdım diye götümüze bir şey girmedi. lakin özgürlüğü her gün bir adım daha kısıtlanmasına sesini çıkartmaya. korkak bir nesil mevcut.

  benim muhafazakar arkadaşlarım. durum sadece bizi kapsamıyor. bu olay avrupa'da geçerli. düşünün gelişmiş toplum yıllık + 60 milyar dolar hasılat yapan ülkeler bunlar türkiye'nin neredeyse tüm dış borcunun yarısını bir yılda kazanıyorlar. ancak özgürlük dersen aynılar. danimarka'da camiiler kapatılıyor. bazı avrupa ülkelerinde ezan yasaklanıyor. asya ülkelerinde; hindistan'da müslümanlar kesilip biçiliyor.
  sen eğer dünyayı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başlamalısın. eğer kendi ülkenden dini farklı, inancı apayrı, velhasıl inançsızlara baskı yaparsan. dünyanın farklı bir ülkesinde senin dinine mensup birisine zarar verildiğinde sesini çıkartamazsın. bu günahın bir parçası olursun. dilsiz şeytan olursun.sen benim ideolojimi sev ki seninkini de sevelim.


  benim inançsız veya inancını sorgulayan arkadaşlarım, korkmayın sesinizi çıkarmakta, doğruyu söylemeniz için illaki sevap işlemenize gerek yok, kul hakkı yememenin tek sebebi cennet olmamalı karakteriniz olmalı, hesap gününe inanmıyorsunuz diye kötülüğe yönelmenize gerek yok. her gece kafanızı yastığa koyduğunuzda zaten kendinize hesap vereceksiniz. insanlık harap bitap durumda sesinizi çıkarmazsanız dilsiz şeytan olmayacaksınız lakin öldüğünüzde boşa geçen bir ömür olacak. insanlık sadece müslüman ve hristiyanlardan ibaret değil. seninde soyun devam edecek. senin fikirlerinde insanlarda yaşıyor. sadece kendini düşünerek geçen bir hayat mı senin ideolojin yoksa insanlığa rağmen insanlara destek olmak mı karar senin.sen benim ideolojimi sev ki seninkini de sevelim.


  milliyetçiliği hat safhada arkadaşlarım, ülkede sadece türkler mi ülkeyi güçlendirir. amerikanın kolu bacağı değil midir yahudiler. eğer teklik istiyorsan neden sosyalleşiyorsun sadece kendi fikirlerinde kişilerle neden arkadaşlık yapmıyorsun. sebebi farklı düşünceleride duymak merak etmek. farklı renklerdir bizi var eden.
  kürdü, çerkezi, lazı,sünnisi, alevisidir bizi kurtuluş savaşında destekleyen. biz bir olduğumuz için bu bayrak altında yaşamak istediğimiz için savaştık.
  yoksa sen ocaklara gidip, bıyıklar bırakıp, elinle kurt yaptığın için kurtulmadı bu vatan. biz birlikte güzeliz. sen benim ideolojimi sev ki seninkini de sevelim.

  benim devrimci arkadaşlarım. üzgünüm ama işçi ve emekçi hiçbir zaman diğer gelir dağılımındakiler ile eşit maaş alamayacak. ancak eşit değerde ve saygınlıkta olabilir. statü varkı sinilebilir. ancak bu bağırarak ve vurarak olmaz. kimse eşit para kazanmak istemiyor. lakin herkes eşit statüde olmak eşit değer görmek istiyor. ancak gözün sadece devrimde olmasın. devrimler kanla yazılır. insanları eşit gör doktorun veya tüccarın suçu değil akademisyenin suçu değil fazla kazanıyor olmak. sen destek olursan diğer kesimlere onlarda sana destek olur. sadece 1 mayısta sesini çıkarırsan sanada kimse destek olmaz. gerektiğinde doktor için gerektiğinde memur için birlk olursan sana da aynı desteği verirler. sen benim ideolojimi sev ki seninkini de sevelim.


  benim apolatik arkadaşlarım, taraf olmayan bertaraf olmaz da arafta kalan bertaraf olur. en zor iş asıl sana düşüyor. sen muhafazakarsın,sen inançsızsın, sen milliyetçisin, sen modernsin, sen devrimcisin, sen türksün, sen kürtsün, alevisin, sünnisin, çerkezsin, lazsın ...vb. sen bu ülkenin ahvalden çıkışını görürsünde sesini nasıl çıkarmazsın. banane ben mi kurtaracağım demeyi bırak. bir kurtarıcıya ihtiyacın yok, muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asıl kanda mevcuttur. asil kan dedim. türklüğün vermiş olduğu güç demedim. sadece kendi soydaşlarını koruma sen sevki seni sevsinler.sen benim ideolojimi sev ki seninkini de sevelim.


  gelin dünyayı değiştirin, buna gücünüz var. yapmanız gereken tek bir şey var o da kendinizi değiştirmekten geçiyor. dünyayı değiştirmek için önce kendinizi değiştirmeniz lazım. boşa geçen ömüre, hayat denmiyor. zaman deniyor. onuda durduramazsınız. yolunuz açık olsun. fikirlerinizi kendinize saklayın. sevgi göstermeden sevgi alamazsınız. özgürlük herkesin ihtiyaç duyduğu bir hak. bunu başkasına vermezseniz sizde alamazsınız.

  not: puiv'de yüzlerce kez tartıştım, kimse umursamasın ancak özgürlük için hala tartışmaya hazırım. görevimi de bir gün bu uğurda bırakabilirim, ancak mortal fazlasıyla özgürlüklere değer veren birisi. bu benim hayat prensibim kimseyi, babamı bile tanımam özgürlük konusunda çünkü bir gün babamında ihtiyacı olacak özgürlüğe o yüzden puiv= özgürlük size de binlerce kez söyledim tekrar söyleyeceğim. başkasının özgürlüğünün başladığı yerde sizinkisi biter. o yüzden siz yemeyin başkasının özgürlüğünü sizin özgürlüğünüzü de yemesinler. yemeyin, yedirmeyin.sağlıcakla kalın.