6

türkiye geneli ekonomik bunalımın giderek artması

yavaş yavaş kepenkler kapanıyordu artık kapatılan kepenklerin hızına yetişemez olduk. kriz durumunun ciddiyeti oldukça yüksek. asla azalmıyor. 2019 yılının çok zor geçeceğini ise paylaşımlarımı takip eden puiv yazarları ve gerçeklerin farkında olan vatandaş bilmekte.

allah sonumuzu hayretsin.
 • 2
  filozofunsakali 14 gün önce
  seçime kadar aralık sonu ocak başı itibariyle bir açlık-yokluk çekeceğiz, zor günler bekliyor bizi. seçimden sonra duruma göre şartlar iyileşecek veyahut aynı devam edecektir. ekonomik bunalımın sebebi üretimin yokluğudur. tarım ve hayvancılık bittiği için ve zaten yüksek teknoloji üretmediğimiz için bu bunalım iç savaşa kadar hiddetlenecektir.
  2
  furis 14 gün önce
  evet çok doğru yorum. erol mütercimler de söylediklerinizden bahsediyor.
  0
  filozofunsakali 14 gün önce
  erol mürtecimler bu aralar çok sert konuşuyor sanırım bu durumun ne kadar gerçekçi olduğuyla orantılı. ben iş savaşa kadar gidebilir desem de kendisi direkt iç savaş çıkacak diyor. ne aklıma ne dilimin ucuna getirmek istemesem de fransa'nın yaşadıklarının aynısını yaşayacağız bence ve hatta bu 2. gezi parkı olayını yaşarken halk iki bölünüp sağcı solcu çatışması yaşanacak. her zaman ki gibi solcular halktan yana davranırken sağcılar da iktidarcı davranacak tabi hepsi değil. her zaman ki gibi provokatörler çıkıp yakıp yıkacak ve olaylar böyle tekrar iktidarın kazanmasıyla son bulacak. dilime ve aklıma getirmesem de ekonomik bunalımın sonuçları kesinlikle bu söylediklerime benzer olacaktır. fransa'daki olaylar daha çabuk burada eylemleri tetikleyecektir de diyorum bunu da ekleyeyim.
  -1
  ofsaytsizburak 14 gün önce ~ 14 gün önce
  zaman gösterir dostum. fransa hükümetinin nasıl yaklaşacağıyla alakalı. körükle giderlerse ilk avrupa sonra biz etkileniriz. fakat ben yatışacağını düşünüyorum.
  bu arada adam cidden kan akacak demiş. umuyorum gerçekleşmez ve demokratik sınırlar içinde kalırız.
  0
  filozofunsakali 13 gün önce
  fransızlar baya bıkmış. okuduklarıma göre ve fransa'daki türk öğrencilere göre makron ben sağ ne sol ne oyum ne buyum diyerek gelmiş ve öyle seçmişler daha sonra tabana, öğrencilere, göçmenlere özel hiçbir proje plan yapmadan sadece zengin kısma yatırım yapmış ve zamanla ekonomik sıkıntılar başlamış tabanda. bizim ülkeye benzemiyor değil bu özellikler. fransızlar da alışkındır eyleme ve devrime o yüzden iktidarı düşürene kadar duracaklarını düşünmüyorum. fransa'da iktidar fransız halkınındır gerçekten. bizde öyle değil iktidar gelince hemen babasının fabrikası gibi davranıyorlar. o yüzden ben fransız halkının hakkını alacağını düşünüyorum.
  0
  ofsaytsizburak 13 gün önce
  macron zaten liberallerin adamı. rotschild'de yüksek mevkilerde çalışıp hükümete sokulmuş sonra da karmaşıklıklardan yararlanılıp cumhurbaşkanı yapılmış bir şahıs. gerçekten halk bunaldı ve geldiğinden beri sevilmiyor,çıkmadık da olay kalmadı.
  ama hükümet devirme falan hayal. o eskilerde kaldı. öyle bir ruh kimsede yok artık. bu hareket de bir yerden sonra söner önceki bir çok olayda olduğu gibi(geçen 1 mayısta pariste yaşananlar) fakat bir olayda bahanede daha yine alevlenir.
  hükümet düşmez ama sonu gelmeyen kısa süreli eylemler sıklaşır. bu bir tek fransa için geçerli değil tüm dünya için geçerli bir durum. orta ve alt sınıf neoliberal politikalardan bıkmış,bunalmış durumda. küreselciliğin son dönemine tanıklık ediyoruz.
  0
  furis 13 gün önce
  bizi bu hale getiren zaten demokrasi pisliği oldu. evine hırsız girse hırsızı tartaklasan suçlu olacağın işe yaramaz bir sistem. ticari boyutunda hiç bir şekilde dürüst güvenilir namuslu işini bileb esnafı değil üçkağıtçıyı düzenbazı namussuzu koruyan bu sistem oldu. adımıza 35 trilyon fatura kesildi naylon fatura kesen devleti kazıkladı yolunu buldu ileri demokrasinin muazzam (!) ticaret maliye vs kanunları peşimize düştü borçlandırdı sanki biz kesmişiz gibi davrandı.

  gelen müşterilerin anlattıklarını yazmadım bile burak hocam. ne olur vazgeç şu demokrasiden, vallahi bir işe yaradığı yok.

  ama filozofunsakali'nin dediği gibi kutuplaşma ayrılma olmamalı. adalet olsun artık yeter bıktık burak hocam bıktık. ama olmayacak gibi.
  1
  ofsaytsizburak 13 gün önce
  dediğin şeyleri demokrasi kuramı da istiyor zaten. öğretisi öyle.
  bak,demokrasi herhangi bir ticaret politikası değildir,bir yönetim şekli değildir. yaşama kültürüdür,bilincidir. demokrasi uygulanmaz,benimsenir. şuan dünya'nın yozlaşmasını sağlayan etken de özgürlük adı altında sokulan neoliberalizmdir. zenginin zenginleştiği fakirin fakirleştiği,dünya'da 130 küsür milyon insanı yardıma muhtaç bıraktıracak şeytani bir sistemdir.
  demokrasinin ise bunlarla hiçbir alakası yoktur. tolerans kültürü vardır. özgür ortam vardır. eşitlik,hoşgörü,tam adalet vardır. nasıl ki islamı,uygulayanlara bakıp anlayamazsak demokrasi de aynı şekilde. bu önyargını kırman lazım.
  ayrıca şuan refah seviyesi yüksek dediğimiz ülkeler bu seviyeye demokrasi ile gelmişlerdir.
  tabi yine de eğitimsiz toplumlarda demokrasinin uygulanamayacağını da belirtmek lazım.
  0
  furis 13 gün önce
  burak hocam görüşüne saygı duyduğumu bilirsin, seni sevdiğimi de biliyorsun. önyargım yok fakat ben dini inancım dolayısıyla devlete karışmayan islam olamaz görüşündeyim. ki zaten islam dininde bu da olmaz. ha nasıl olur allah'ın hükümleri anayasa olur o zaman tamam sorun değil. geri kalan mesela trafik kanunu gibi kanunlarda islamın herhangi bir ölçüsü kuralı yok. önemli olan direk doğrudan allah'ın hükümlerini almak uygulamak ve bunu sisteme geçirmek.

  yahu o değil, bu çok uzun bir süre zaten. türkiye halkının bunu birden kabullenmesi çok zor. o yüzden her şeyden önce adalet olmalı. adalet yok bizde de. hiç yok hemde...
  0
  furis 13 gün önce
  yazdıklarına da katılıyorum hocam, şu eşitsizlik durumuna mesela. oldukça haklısın. ama bazı demokratlar özellikle bu sistemin çarkını döndürmek için bu acımasızlığı adaletsizliğin zulmün devam etmesini istiyor. keşke kahrolsa şu emperyalizm, siyonizm, kapitalizm. ah ah...
  0
  furis 13 gün önce
  ever hocam. o da tam bildiklerini gördüklerini söylemiyor. gerçi daha ne söylenilebilir ki? iç savaş diyor.
 • 2
  bizanskurdu 14 gün önce
  eğer yerel seçimlerde de bunun etkisi görünmeyecekse, bundan sonra halkın hakkını savunanı siksinler. viskimi yudumlarken izlerim artık haberleri. sonra da erol taş kahkahası atarım
  0
  furis 13 gün önce
  ayran içsek olmaz mı?
 • 1
  ofsaytsizburak 13 gün önce
  tüm dünya'da olduğu gibi dibine kadar liberalleşen türkiye de ekonomik düşüşten payını alıyor.
  0
  furis 13 gün önce
  haklısın hocam. ama biz daha çok ağır darbe alıyoruz...

 • türkiye

  Ülkedeki olaylar hakkında tartışma bölümü

  11 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  abi