haarp tekrar devreye giriyor!!

  4
  arslanbas 20.2.2017 18:09 ~ 21.2.2017 01:30
  yapımı 1990 yılında onaylanan ve inşaatı 1993 yılında başlayan haarp projesi, komplo teorisyenlerinin favori konuları arasında yer alır. amerikan hava kuvvetleri, amerikan donanması, darpa, bae advanced technologies şirketi ve alaska üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen proje, atmosferik araştırmalar için hayata geçirilmişti.

  amerika birleşik devletleri’nin alaska eyaletindeki gakona bölgesine kurulan tesislerde, çok geniş bir yelpazede radar, radyo ve video gözlem teknolojileri yer alır. ancak komplo teorilerine malzeme olmasına sebep olan en önemli donanım, burada bulunan ve atmosferin iyonosfer tabakasında çeşitli testler yapmaya imkan tanıyan, yüksek frekanslı 180 adet antenden oluşan düzenektir.

  haarp projesinin işletilmesi 2013 yılında durdurulmuştu. amerikan hava kuvvetleri projenin 2014 yılında tamamen kapatılmasına ve tesislerin sökülmesine karar vermişti. ancak daha sonra tesislerin sökülmesi yerine, alaska fairbank üniversitesi’ne devredilmesine karar verildi.

  alaska üniversitesi yakında bu tesisleri yeniden çalışır hale getirmeye hazırlanıyor. dünyanın dört bir yanından gelecek araştırmacılara açılacak haarp tesisleri, belirli bir ücret karşılığında bilimsel çalışmalar için kullanılabilecek.

  daha önce burada yapılan çalışmalarda elde edilen veriler, uydu haberleşme ve gözetleme sistemlerinden, atmosferik keşiflere kadar geniş bir yelpazede yeni buluşlara kaynak olmuştu. dünya üzerinde haarp benzeri pek fazla tesis bulunmuyor.  technopat sosyal