neden islam hocam ? ( seviyeli tartışalım saçma sapan -lemeyin lütfen)

 • 0
  nestor 25.2.2016 15:53
  Şuan bozulmadiği belirtilen tek din.
  Ayrıca -allah affetsin- dinlerin son guncellenmiş hali gibi duşün.
  0
  geeksperm 25.2.2016 18:50
  Diğer dinlerin ne olduğunu bilmeden buna kulaktan dolma bilgiyle karar veriyoruz dimi ?
  0
  nestor 25.2.2016 19:47
  Yoo aksine onlarıda inceledim. Şimdi şöyle düşün elinde bir pc uygulaması var ve bunu yeni sürümü çıkmış. Sen hangisini yüklersin?
  Bir de şöyle düşünelim. Hristiyanlığı biraz dışlamış gibi oluyoruz ama yahudi dini ve islam birbirine çok benziyor. Ayrıca emirleri her şekilde mantığa uygun. Ama yahudilik için o kadar peygamber yollanmasına rağmen insanlar gene de dinden şaşırmış. Burum da gene son gelen din yan islam daha tutarlı ve güvenilir olmaz mı?
  1
  geeksperm 25.2.2016 20:24
  Belkide öncekiler esas alınarak o dönemin şartlarındaki yozlaşmayı önlemek için insanların ayağını denk alması için o dönemin şartlarındaki dahilerden biri olan muhammed yazdı bunları? Adamı kesinlikle takdir ediyorum bu kitabı yazdığı için. Ama sanmıyorum gerçek olanın bu olduğunu . Çelişen öğelerden çok o dönemin şartlarına uygun yazılmış olması canımı sıkıyor. Ve birden fazla kitap göndermesi. Şayet ben mükemmel bir varlığın neden parça parça bi öncekini düzeltme gereği duyarak kitap çıkardığını anlamıyorum. Kaldıki 1000 sene oldu yani daha bir tane yeni kitap gelmedi. Bana kalırsa o zamanın şartlarında dahi ve speech skilleri maximum olan bir insan toplumdaki yozlaşma ve haksızlıklara karşı kendi çapında bir çözüm buldu. Tabi bunları düşünmenin dahi günah olduğunu düşünen bir toplum olduğumuzdan çok detaya inip düşman toplamak istemem. Ben böyle düşünüyorum. İnanç sisteminin insanların yaşamlarını düzelttiğine inanıyorum temel etik kavramları getirdiğine. İslamın güzel yayılmasının nedeninide Osmanlıya bağlıyorum. Bir ticaret ülkesi olarakta bilinen Osmanlı ayrıca geniş coğrafyalara yayıldığından kültürel etkileşimle yayıldı bence. Yahudilerin böyle bi şansı yoktu. Katledildiler zaten . Kaldıki bakıldığında beynini kullanıp senin islamı kendin çabalayarak seçmen gerekiyor bu nedenle bazı surelerde geçen " böyle düşünmek günahtır" kafasınıda anlamıyorum. Çok küçük yaştan itibaren islam eğitimi almış biri olarak o yaşlarda bile irdeliyordum fakat bizi eğitim sırasında bile şu günah bu günah çarpar allah falan tarzında korkuturlardı. Küçük bir çocuk için nasıl bir travma bu her düşündüğümde korkup başka şeyler düşünmeye çalışırdım. Tamda buna bağlıyorum insanların dini seçme nedenini.
  0
  nestor 25.2.2016 21:54
  Açıkçası yazını tam okumadım ama yanlış anladıysam şimdi düzelt. Sen kitabı muhammedin yazıp yani kafasından uydurup yeni bir ortaya attığını düşünüyorsun. Bu dediğin şüpheye bende çok düştüm zamanında tolstoy da kendi dinin de çok düşmüş. Bunun da tek yanıtı -ne kadar geçerli olur bilmem- onun yaptığı mucizelerdir. Büyücü diyebilirsin. Ama hz. muhammed (sav) çok güvenilir bir adamdı. Eğer en ufak şüphe olsaydı zaten kesin bir pürüz çıkardı.
  Not: Büyük ihtimal seni bu düşünceye sokan sonra ki bozulmalardır. Çünkü sultanların ya da padişahların korkusuyyla kaçtane yalan yanlış fetva vermiştir şehülislamlar bunun için şuan da çok farklı kurallar uygulanır islam da. Enbüyük örneğini veriyim padişahın haremi vardır. Durum sa köleleri öldürmek yerine hareme almıştır denir. Ama islam en fazla 4 kadınla evlenmene izin verir o da evlenirken ilk eşine sormak şartıyla rızası olmazsa olmaz.
  0
  geeksperm 25.2.2016 22:02
  Belkide öyledir. Ama güvenilir olduğunuda biz bilmiyoruz ki kitap övüyor adamı. Arap toplumlarının cehaletinde yüksek bir speech skilliyle gayet herşeyi kabul ettirebilirsin insanlara. Nasıl Türkiye'de Erdoğanın her dediğine yüzde kırklık bir kesim gözü kulağı kapayıp evet diyor, tam olarak bunun gibi düşün. Hani herşey olabilir. Ve kitapta yazanın kesin doğru olduğunada inanamıyorum ben çünkü bir şahidi yok. Madem ibadet istiyor Allah gökyüzüne gönderirdi 2-3 meleğini ve onlarla söyletirdi herşeyi. Dinde söylendiğğ gibi aklımı kullandığımda mantıksız geliyor başka bir insana inanmak.
  0
  nestor 26.2.2016 08:53
  Dinde mantığa aykırı bir sey yoktur. Insanin kavrayamadiği şeyler vardır. Misal sonsuz yasami insan kavrayamaz cunku dunya da bile bir seyi 1 2 hafta yap sikilmaya baslarsin ama orda sonsuz. Ayrica mantigin kavrayamadigi seyler olmali ki insanin yapamayacagi seyler oldugu ve kesinlikle bir allahin var oldugu anlasilsin.
  0
  geeksperm 26.2.2016 16:47
  Hocam aklını kullanmanı söylüyorlar aklına mantığına uymayan şeyler bunlar sonuçta. Saçma değil mi sencede anlayamayacağın şeyler olması ?
  0
  nestor 26.2.2016 17:16
  İşte ben de diyorum ki saçma olarak düşünmek çok normal ama şöyle düşün eğer herşey mantığa uysa bir insanın dini uydurduğunu düşünürsün. Şuan bile böyle düşünülüyor.
  0
  geeksperm 26.2.2016 18:56
  Ben de aynı düşünüyorum
  0
  geeksperm 25.2.2016 20:25
  Olm üç kişi hiç yoktan yere eksilemiş girip baktılar mı acaba ne konuştuğumuza
 • 0
  getsukage 25.2.2016 22:19 ~ 22:19
  -lemekle baslayan bolumu gorunce istem disi tebessum ettim. Takilma bu kadar dostum, ilk okul degil bu. Kimse cetvelle eline vurmaz....
  Diger yandan konu basligi oldukca ilgi cekici geldi bana. Oldukca da samimi bir soru. Kendi adima konusuyorum dersem yalan olur acikcasi. Ancak sunu soyleyebilirim ki bu adi konamayan bir durum. Neden islam? Cunku inanan kisinin icinde bir ates var, yuregine dusmus birkez. Buna saygi duymamak elde degil. Dusunsenize bir, bir kisi gelip tum kahinatin sahibi, yaraticisi var fakat onu olmeden goremeyeceksiniz diyor. Inanmak zor gercekten. Ancak cani gonulden baglanan insan ne guzel insandir. Ayrica sunuda farkettim ki soytarilar (inanc adi altina siginan seref yoksunlari) buyuk ahmaklar. Sonunu bildigin bir hikayeyi neden tersten okursun ki ?
  Saygilar...
  0
  geeksperm 25.2.2016 22:28
  Şahsen bende çok saygı duyuyorum böyle kalpten bağlananlara. Ekini kökünü araştırıp gerçekten bu dini kabul edenlere . Adam biliyor seviyor onun kafasına yatıyor kabul ediyor. Ama ülkemizde böylesine bağlı insanlar azınlıkta olmasına rağmen çoğunlukta olan bir kesim var ki kendileri konu islam oldu mu din alimi kesiliyor adeta altına *kaynak:kıçım* açıklamasının cuk oturacağı şekilde tartışıp o söylediğine inanıyor.. Ben sadece bir merak içindeyim, anası babası müslüman diye müslüman olmamış kaç insan var diye. Bu nedenle açtım bu başlığı . Kendimce tartışırken inceliyorum insanları.
 • 0
  efekacper 26.2.2016 00:12
  0
  geeksperm 26.2.2016 00:21
  Hass dkdkdjsjd
 • 0
  adam 26.2.2016 01:07
  neden islam? çünkü islami bi coğrafyada yaşıyoruz. adet gibi artık. aklı mantığı olan bir insanın, kendi aklı ile sonradan seçeceği bir din değil.
 • 0
  shakespeare 26.2.2016 02:20
  Çünkü harika bi peygamber 'e ümmetlik yapıyoruz. Kudüse gidenler bilir . hz peygamber in hoşgörüsü ile ilgili yahudilerin bile yazdığı yazıtlar vardır. Ben biliyorum ki herkes öyle bi elçiyi kendine hedef tayin etse harika bi dünya da yaşıyor olurduk . ayrıca akla mantığa çok fazla uyan matematiksel mucizelerin içine sıkıştırılmış bi kitap var önümüzde rehber olarak
  0
  geeksperm 26.2.2016 07:24
  Mısır mitolojisindede akla matematiğe uyan çokça yazılı kitabe ile birlikte gerçekten elle tutulur gözle görülür piramitler var. Ayrıca azteklerinde aynı şekilde astronomi ve matematik çevresinde gelişmiş bi inanç sistemi ve ziguratları var ama gel gör ki kimse amon ra öbür tarafta timsahına yedirecek demiyor.
 • 0
  cozbrozza 28.2.2016 14:23
  Çünkü Medine Sözleşmesi ile Dünya'nın ilk dinler ve milletler arası toplum'una yani enternasyonel toplum sözleşmesine yönlendirmiş bir dindir bu. Ayrıca Din'de Hadis'i dinsel kaynak olarak görmezsek ve Kur'an'ı hadis'e göre tefsir etmezsek Ne kadar aydın bir din olduğunu görürüz. Onun dışında çoğu Ateist'in söylediği gibi ilk olarak çevresel etkenlerden ötürü Müslüman oldum.Lakin zamanla Ateizm'in eşiğine geldim.Lakin İhsan Eliaçık ve Edip Yüksel'in kitapları beni bu uçurumdan kurtardılar..İlk defa sorularımı cevaplayan müslümanlar çıktı.Hem de tüm öğretileri şu ana kadar öğrendiğim İslam anlayışından çok farklı.
  0
  geeksperm 6.3.2016 20:10
  Peki çok yönlü bir araştırma ve iki taraflı gözlemleme ile mi yoksa cevapları ilk bulduğun noktada mı seçtin müslümanlığı ?