9

korku saçmadan hükmetmek mümkün müdür?

çok sevdiğimiz liderler bile mutlaka birkaç veya bir düzine kelle almışlar. iyi bir lider, az veya çok etrafına korku saçmalı mıdır?

günümüzün en güçlü lideri olarak gösterilen erdoğan'da aslında etrafında saçtığı korku ile güçlü. eğer bu korkuyu saçmasa, hala o koltukta oturuyor olabilir miydi mesela?

aynı şekilde trump ve putin'de korkudan alıyorlar güçlerini.

sadece 'iyi' olmak, lider olmak için yetmiyor galiba.
 • 0
  hurshit 6 ay önce
  bunu (pi: daenerys targaryen)'e sorsana delikanlı.
 • 0
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  hükmetmek için illa liderlik özelliğini öne çıkarmaya gerek yoktur. düzenli sistemi öne çıkarırsan iyi bir şekilde hükmedersin. sistem ön planda olmalı isimler değil. demokrasi de bunu söyler.
 • 0
  ademak 6 ay önce
  zannedersem hayır
 • 1
  hedap 6 ay önce
  mümkündür. bunun içinde en yakın örnekler, hz.muhammed ve hz. musa peygamberlerimiz en yakın liderler olarak gösterilebilir.
  hatta abd anayasa mahkemesi bile hz. muhammed i en büyük adalet sağlayıcilarindan birisi olarak görmüştür.
  onların övgüye tabi tutması gerekli veya gereksiz konusuna girmeye gerek yok ama sonuçta islamafobinin en bariz yaşandığı ülkelerden birinde bile böyle bir gerçeğin kabul edilmesi güneşin balçıkla sivanamayacagini da göstermiştir.

  hz. muhammed allah'tan aldığı vahiylerle oluşturulan kur'an ışığında yalnızca iyilikle, doğrulukla, dürüstlükle ve adaletle hükmederek neredeyse 15 asırdır yönetim konusunda örnek alınması gereken bir lider konumundadir hâlen.

  ve evet sadece iyi olmak yeterli değildir, adaletli olmak, insanlari inançlı inançsız ayırmayan bir devlet yapısı altında özgürce yaşamalarına müsaade edecek kadar özgürlükçü bir anlayışa sahip olmak, devlet ile din işlerini birbirine karıştırmamak, her ne olursa olsun görevlileri liyakata göre dağıtmak, insanları korku düzeninde değil de sevgi ve saygı düzenin de tutabilmek için, insanlar tarafından eklenmiş kuralları topluma dayatmamak, bu tür dayatmalarin belini kırmak, toplumu kur'an'ın ilk emrinde olduğu gibi oku'maya teşvik etmek, insanları birilerinin güdümü altında yaşamaya ve birilerinden emir alır derecede yaşam tarzından uzak tutmak vs vs uzar gider.

  ama günümüzde liderin iyi olması değil, arkasına aldığı medya sektörü ile insanları nasıl kandırarak kendi güdumu altına sokabildigi önemli.
  okumayan cahil toplumlardan asla ve asla iyi bir lider çıkmaz.
  bizden de cumhuriyet kuruluşundan sonrasında ki yıllarda iyi bir lider çıkmamasının nedeni, cahil toplumun kendine en iyi narkozu veren kişileri lider seçme isteğidir.
  hz. muhammed bir toplumun gelişiminin kişinin kendisinden başlaması gerektiğini halka telkin ederek, cahiliye devrinin kapanmasıni ve islam için bir aydınlanma döneminin başlamasına sağlamıştır.
  tabi bugün islam adı altında faaliyet yürüten nurcular, fetocular, menzilciler vs vs gibi tarikatlar, hz. muhammed sonrası islam dünyasının aynı şekilde tekrar geriye gitmesini ve aynı cahiliye dönemine geri dönmesini başarıyla sağlamistir ve sağlamaya da devam etmektedir.

  trump in seçilme nedeni, aynı narkozun halka verilmesiyle sağlandi.
 • 1
  oziozen 6 ay önce
  değişim isteyen insanların çoğu korkusuz davranmak zorunda. bilginin ve güzel ahlak yoldaş olacaktır.
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  44 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.