7

yabancı bir dil öğrenmek yen'i bir kimliğe bürünmek anlamına mı gelir?

düşünbil dergisinde okuduğum bir yazıda farklı bir dilin insanı geçmiş anılarından ziyade daha güncel anılarını hatırlamaya ittiğini ve farklı bir kişilik oluşturmasını sağlayabileceğini söylüyordu. bazı yazarların yen'i sesler öğrenerek özgürleştikletini ve daha önce var olduğunu bilmedikleri duyguları hissettiklerini söylediğini anlatıyor. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 • 0
  seviyesizzz 1 yıl önce
  ingilizceyi öğrenirken bende böyle düşünmüştüm ama ispanyolcayı öğrenmeye başladığım zaman böyle olmadığını düşünmeye başladım.
  basit bir sözümüz vardır
  bir lisan bir insan 2 lisan 2insan.
  değişmiyorsun,katlanıyorsun
 • 1
  akemsah 1 yıl önce
  yeni bir kimlik oluşması çok kapsamlı bir çaba gerektirir. yeni bir kimlik demektense, beynin farklı düşünme biçimlerini öğrenmesinde etkili olduğunu düşünüyorum. buna mevcut kimliğimizin genişlemesi olarak da bakabiliriz.
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  evet daha mantıklı geliyor
  1
  akemsah 12 ay önce
  düşünmenin kelimeler ile yapıldığını düşünürsek.. öğrendiğimiz her yeni kelime, yabancı bir dilde olmasa bile, farklı açılardan yaklaşabilmeyi sağlayabilir..
  kelimeler ile düşünmediğimiz zamanlar da olabilir. bu durumlarda, düşüncemizi olgunlaştıramamış oluruz. ya da his olarak kalır.
  bir diğer yaklaşımım şu: bazen, bir düşünceyi ifade edecek kısa cümleler bulmaya çalışırım. ama bu çabam kısıtlı cümle yapısı ile oluyor ve okuduğum metinlerden etkiler taşıyor. eğer bu metinler farklı dillerde olsa, eminim ki fikir içeren cümleleri farklı şekillerde de kurabilirim.
  biraz konu dağıldı.. dil ve düşünce arasındaki ilişki açısından bakmaya çalıştım..

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.