kazanmak için kaybetmek gerekir

  17
  zeynepgm 5.3.2018 15:50
  hayat bana bunu yavaş yavaş öğretiyor, kaybetmeden kazanmak diye bir şey yok.
 • 0
  antroppabelladona 5.3.2018 16:13
  bu cümle kazanmak için kaybetmek gerektiğini bize ifade eder, her kazanım bir kaybetmek midir? bana göre başında "bazen" kelime olsaydı daha anlamlı olurdu.
  2
  zeynepgm 5.3.2018 16:36
  doğru. her kaybetmek bir kazanım değildir, haklısınız.
 • 0
  micheldebourbon 5.3.2018 16:19
  dibe vurmadan tekrar yüzeye çıkılmaz.
 • 0
  mononoaware 5.3.2018 17:22
  her saniye zamanımızı kaybettiğimizi düşünürsek elbet bir kaybımız var. yaşam kayıpları kazanca çevirmek için fırsatlar sunar. ne kadar değerlendirirsen o kadar kazanırsın. neyi kazanç olarak algılayacağımız da çok ayrı bi konu
 • 1
  adolfeedler2 5.3.2018 17:24
  kaybetmeye de gerek yok aslında. tecrübe edinmiş olmak diyelim biz ona.
 • 1
  circlepit 5.3.2018 18:09
  herşeyin bedeli var diyorsun
 • 1
  organikhosaf 5.3.2018 18:51
  bazen öyle kaybedersin ki bir daha hiç kazanmak için uğraşmazsın
 • 0
  sims 6.3.2018 00:07

  ve insan asli görevini belirledi; önce güreş tutacağı ve pes dedirteceği bir kaç kavram geliştirdi, yendikçe güçlendiğini sandı.. güçlü oldukça, ayakta durduğunu, ayakta durdukça yaşadığını.. herkes bir bireydir dedi, kendi ayağına takılana çelme taktığını farketmedi.. "ben en güzelim, en iyiyim, muhteşemim" diye diye gizli/aşikâr bağırmaktan, çürüdü gitti.. hülâsa; kendi kelamlarına öyle bir yenmek / yenilmek ergonomisi oturttu ki aksi olan hiçbir şeyi kabul etmedi / edemedi.. ya yenersin, ya yenilir.. ha uydururum, yenilsem de aslında bi hayır vardır der, bi kazanç sağlarım dedi.. hep bir taraftan gösterdi, olasılık hesabını öğretti ama olasılıksızlıkla kendini zincirledi.. ezbere sığındı.. tutunduğu balon er geç patlayacaktı patladı da üstelik elinde.
 • 1
  orr 6.3.2018 01:46
  sonsuz kuvvette ve sonsuz olan da, bir uzay ortamında değersizlik nişanı üzerine ilerliyoruz. yani militarist rütbeler gibi insan payeleriyle yaşıyor. dediğin noktada kaybetmek de, kazanmaktan kötü değil, kazanmakta kaybetmekten iyi. bu yorumu biz yaptığımız için kısacası. ancak sonsuz kuvvette ve yine sonsuz bir boşlukta, uzayda noktaların birbirine kesişim oluşturmadan var olması güç. bir nokta erişimsizken, iki nokta arasında bir doğru oluşur. bir başkası gelir 'hayır, o doğru parçası olabilir de diyebilir' ama insan kendi açısından sonsuz olanda yaşıyorken, düşünceyi bu uzay ortamında var ederken doğru olarak kalır. üç nokta sayesinde geometri ilminde ilerleme başlar ancak noktaların çoğalması ile de ayrıca sınırı belli, çıkılmaz yapılar oluşmaya başlar. üçgen örneğin bir hapis iken, derinlik kazanmasıyla prizma var edilir.

  teknolojinin kökeninde bu tür felsefi merhaleler mevcut. kazanma ve kaybetme noktasında ise hayat kurallarına göre basit formüller sunar. ancak ister buna inanç diyelim istersek de sonsuz bir kuvvet, biz yaptığımız her eylemin uzayda, sonsuz olanda derinliğini katarak ilerliyoruz. en ahmak işlerle de, üstün, ulvi gözüken insanî gelişmelerle de.

  kaybedenler kulübü filminde bu konuda son dem de bir poz verilir. kazanmak ve kaybetmek erkeğin dili arasındadır ama erkek konuşmaz. ilişkisiz çekeceği acı da, ilişkili haliyle alacağı zevk de eşittir uzayda. bu yüzden poz kaybetmek adına örülse bile, kaybedilmiş somut haliyle bize film de gösterilir ama biz o aradaki denge kavramını yakalayınca meseleyi ne kaybetmek ne de kazanmak, standart içerisinde yaşamak çizgisinde bulabiliriz.

  karışık anlattım farkındayım ama konu haliyle karışık. kısaca hayattaki dengeyi kazanmak ya da kaybetmek paradoksuna yenik düşürmeye gerek yok. yani defalarca kaybetmenin kazanmaya götüren yol olduğu savı itici geliyor. ne kazanmak ne de kaybetmek için yola çıkılır; basit haliyle sadece yola çıkılır, yani yaşarız.
  0
  etiam 6.3.2018 19:34
  konunun dahi önüne geçen bir yorum. +
 • 0
  etiam 6.3.2018 19:34
  kaybetmek değil kaybettikten sonra pes etmemek gerekir.
 • 0
  kylie 6.3.2018 19:56
  katılıyorum sana.