4
bedavacılığın bir siyasal terim olduğunu biliyormuydunuz
Tabi başımızdaki yöneticilerin davranışları birilerini bedavadan makam mevki sahibi yapmaları size çağrışım yapmış olabilir ama olay şöyle;

Mesela bir mahallede yaşayan ve bir su şirketine su hatlarını o mahalleye uzatması için para ödemek suretiyle bu işin maliyetini paylaşan insanları düşünün. Bu bölgede yaşayan bir kişi hatların uzatılması için para ödemeye katılmayı reddetse fakat su hatlarından yararlanmada diğer kimselerle eşit pozisyonda olsa,o bir bedavacıdır. Bedavacı iktisadi düşüncede kullanılan bir kavramdır. İktisat teorisine göre elde edilmesine katılmayanların bile yararlanabileceği bir ortak kamusal malın olduğu durumlarda rasyonel, fayda maksimizosyonu peşinde koşan bireyleri bedavacılığa iten müşevvikler olacaktır.bu müşevvikler bunu siyasi olgu ve iletişimle gerçekleştirecek bedavacılığı fayda gösterecek ve bedavacılığı bir siyasal mekanizma haline getirecektir.

Beynimden duman çıkıyor...
 • 1
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce
  bu bildiğin otlakçılık. örneklemek gerekirse lise çağlarında cebimizde doğru düzgün para yokken, arkadaş ortamında ortak paket alınır. ancak para vermeyen bir arkadaş o paketten aynı miktarda yararlanır.
  1
  kenevir 1 yıl önce
  +1 başlığa bu kadar güzel örnek verilir ve puvo söylediğin şey teknik olarak da bi siyasi strateji gibi durmuyormu evet otlakçılıkda siyasi bir kavram
  2
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce
  aynen hafız zaten "paket alan sigarayı bırakır, otlanan bırakamaz." denilir. bunlar stratejiyi genellikle "peder sigara içtiğimi öğrendi para vermiyor artık." üzerine kuruludur zaten.
  1
  kenevir 1 yıl önce
  Tespit dediğin
  0
  vasiliagayev 1 yıl önce
  Biz tek alır 3 kisi donerdik bu da fakirlik
  0
  kenevir 1 yıl önce
  Sosyalizm diyorsun
  0
  vasiliagayev 1 yıl önce
  Daha çok hayat şartları diyelim
  2
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce
  abi bu ne acıdır, bu ne yokluktur. suriyeliler böyle yokluk çekmedi be.
 • 1
  reckless 1 yıl önce
  toplanın Sömürülmeyi bıraktığım günü anlatayım.
  3 yıl once yurt hayatı yaşıyoruz öğrenciyiz bi arkadaş çıkıp " hadi beyler bişeyler alalım cips kola yaparız çerez merez film izleriz sabaha kdr madem boştayız herkes ateşler bişeyler" çıktı gittik petrole o saatte bi orası açık aldık baya bişey falan fikri ortaya atan adam 5kuruş bile vermedi. ( cüzzi bir örnektir )
  1
  kenevir 1 yıl önce
  Ufuk çizgisini aşan bir örnek
 • 0
  namelessuser 1 yıl önce
  Bi yıllık bu kadar gerekli iş yeterli bence
 • 0
  namelessuser 1 yıl önce
  Okumak istedim ama o kadar üşendim ki anlatamam


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...