28

allah var mıdır? varsa varlığına en büyük kanıt nedir?

hayatın içerisinden gözlemlediğiniz veya düşünerek ulaştığınız kanıtlar daha önemli. iman edenler zaten koşulsuz inanıyorlar fakat bir müslüman olmadığınızı düşünün.

müslüman olmasanız veya allahın varlığına inanmıyor olsanız sizi onun var olduğuna inandıracak şey veya şeyler ne olurdu?
 • 1
  cihad 1 yıl önce
  yıl olmuş 2017 hala allah'ın olup olmadığını tartisiyirsunuz 😐😏😏
  1
  yazarcizer 1 yıl önce
  senin fikrin ne peki. asıl 2017 yılında tartışılmaz mı her şey?
 • 1
  onearmy 1 yıl önce
  bir adamın bir sözü vardı diyordu ki bir çok yer gezdim bir çok ülkeye gittim herkes kendi yerel dininin doğru olduğunu söylüyordu diye nasıl doğuyorsan öyle gidiyor işte
  0
  oryantalistporsuk 12 ay önce
  zietgeist miydi zeitgeist miydi neydi. o belgeselden galiba.
 • 3
  vaveyla 1 yıl önce
  bir yaraticnin olduğunun doğanın muazzam işleyişinde evrendeki denge de görebilmek mümkün. eğer çevrenizde boş ve değersiz bakarsanız onun varlığı size bir şey ifade etmez. ama niye var olduğunu bu düzen içindeki yerini işleyişini düşündüğünüzde gerçekten şaşkınlığa dönebiliyorsunuz.
  0
  yazarcizer 1 yıl önce
  tatmin olamadım. her şeyin bilimsel bir açıklaması var sonuçta. çok genel konuşmuşsun.
  0
  vaveyla 1 yıl önce
  evet haklisın genel konuştum. ama bilimin de tıkandığı nokta da bir yaratıciya açılıyor kapı. meslela şöyle bir örnek vereyim kelebekleri yiyen hayvanların düşmanı baykuşlarmış ve dikkat edersen kelebeklerin kanat desenleri baykus motiflerini andırıyor. bu bence hoş bir detay. evrimsel teori de bile bir tesadüf varsa o tesadüfün ortaya çıkmasını saglayan bir şey olmalı.
  0
  yavuzsultanmehmet 1 yıl önce
  kelebek olayı harikaymış. onu bir araştırayım :)
  1
  vahsıııı 1 yıl önce
  her şeyin bir bilimsel açıklamasının olması yaratılmamış olduğunu göstermez bilakis yaratıcının bilimsel bir açıklıkla yarattığını gösterir. çünkü neticede, bir güzellik ve hayret vericilik varsa süreçte binler güzellik ve hayret vericilik vardır. ki yaratılıştaki derinlik; görünenin arkasındaki tefekkür ile görülebilen süreç,ihtimaller ve seçimlerdedir. :)
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  sen bence ikna olamama savasi veriyosun. ıstersen bilimsel ayetlerle kanitlayabilirim. ayrica muslumanlik dusundugun gibi bir din degil. bilim ve mantikla ic ice hersey
  0
  borav 11 ay önce
  o kadar muazzam bir işleyiş ki herkes birbirini yiyor :))
 • 0
  yolunukaybedenyolcu 1 yıl önce
  bir çok delil var elbet bunlardan biri de insan kadar kompleks bir canlının dünyada yaptığı bütün haksızlıkların bütün katliamların hesabının sorulacağını düşünüyorum bu da anca ilahi bir makam tarafından olur bence
  0
  dejin 1 yıl önce
  sadece temenni ediyorsun bence. insanların zalim olması mı yani allah'ın kanıtı?
  0
  hikayeci 1 yıl önce
  baktığımız zaman dünyada tam bir adalet yok. mesela beşar esed in öldürdüğü insanların öldürdüğü insanların intikamını , hesabını soran yok. demekki bu dünyadaki adalet gerçek ve yeteri bir adalet değil. bu da asıl bir adalet gerektiriyor yani büyük bir sorguyu. bu kadar olay intizaman oluyorsa o zaman intizama sokan biri olması lazım. en basitinden bir ateist sayfasının bile 1 yöneticiye ihtiyaç duyması gibi :)
 • 0
  vahsıııı 1 yıl önce
  yerdeki papatyanın ortasındaki sarı ile güneşin üzerindeki sarının arasındaki farkı benim gözlerim ayırt ediyorsa eğer. benim, güneşin ve papatyanın üzerinde bir varlık lazımdır ki; cisimlere farklı renk ve bana da bu kabiliyette göz versin.
  0
  yavuzsultanmehmet 1 yıl önce
  peki onu ayıramıyorsa gözümüz iman etmez miydin?
  0
  vahsıııı 1 yıl önce
  eğer bir yaratıcının var olduğuna inanıyoranız. ki ben inanıyorum.
  varlığını bilmesini,kabul etmesini ve kendisine iman etmesini istediği her varlığa, kabiliyetine göre bir delil sunmuyorsa gerçek anlamda rab olamaz ve iman edilmeye de layık değildir. ben kendi kabiliyetime göre bir delilden bahsettim. eğer o farkı ayırt edemeseydim başka bir delilden bahsederdim.
 • 1
  gurbet 1 yıl önce
  allahın varlığıni ispatlayan mucizeler niyse kameralar icat edildikten sonra gerçekleşmediler ona inandğımız kanıtlar bile peygamber döneminden kalma rivayetler bi daha düşünelim .
  0
  yavuzsultanmehmet 1 yıl önce
  peki bunu allah istemiş olabilir mi? düşünsene kayıt edilebildiğini. herkes zaten iman eder ve imtihan diye bir şey kalmazdı.
 • 6
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  çok somut inandıracak bi kanıt olsa zaten herkes inanır böyle sınav mı olur?
 • 1
  iamahmet 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  peki herşeyden önce sen kendin var mısın ?
  -1
  yavuzsultanmehmet 1 yıl önce
  o çok geniş konu :d yeni başlık aç onun için
 • 2
  mahir 1 yıl önce
  ben tanrının varlığını kuantum fiziğine benzetiyorum, hem kanıtlanabilir hemde kanitanamaz. evrenin genişlemesi olayı kuranda 1400 sen önce bildirildi, bence kuran allah in sozleridir. ve bilimsel olarak doğrulandı ve dogrulanmaya devam ediyor kur'an'ın birçok ayeti. çeviri objektif bir şekilde yapılmışsa kuran kendisiyle çelişmez ve bilime ters düşmez, tanrının en büyük kanıtı kurandir bence. selam ve sevgilerimle
  0
  illedeo 1 yıl önce
  kuantum fiziği örneği güzeldi.

  bana göre de en büyük kanıt kuranın kendisiyle çelişmemesi olabilir.
  0
  mahir 12 ay önce
  katılıyorum
 • 1
  mrcnr 1 yıl önce
  tanrı, yaratıcı, kontrol eden, tasarımcı vb şeyler insanın manevi boşluğunu doldurmak için ve en önemlisi ortaya atıldıkları dönemde ırk kavramı olmadığı için birleştirici unsur olarak kullanılan politik ya da ideolojik bir fikirden başka bir şey değil. ilk uygarlıkların yönetim şekillerine bakarak açıkça görebiliyoruz bunu.
  0
  illedeo 1 yıl önce
  peki hala 6 milyar insan nasıl bunu ihtiyaç olarak görebiliyor o zaman. insan doğası gereği inanmaya aç. bunun bir sebebi olmalı.
  1
  mrcnr 1 yıl önce
  fransız ihtilalinden sonra ulus devlet fikri ortaya çıktı ama bu çok uluslu devletlerin işine gelmedi gelmiyor ve gelmeyecek. dolayısı ile din hala en revaçta birleştirici unsur olarak yerini koruyor. devletlerin bunu pompalaması ile hala insanlar buna ihtiyaçları olduğunu sanıyor. çünkü doğdukları andan itibaren zehirlenmeye başlanıyor.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  (pi: tanrı yoksa hayatın anlamı ney?) basligin ilk satirlarina gore ayni dusuncedeyiz.
 • 1
  spinoza1 1 yıl önce
  eğer bir tanrı fikri bizde mevcut ise bir tanrı vardır eğer tanrı olmasaydı tanrı fikri varmı yok mu diye tartışmazdik. bizler sonlu yani ölümlü canlılarız tanrı ise sonsuz ölümsüz bir biçime sahip. sonlu varlıkların, sonsuz varlığı anlaması güçtür. tanrıyi öfkeli, kızgın, sevgi dolu, merhametli üzgün gibi insani duygularla tanimlayamayiz zira o duygular insanlara aittir duygular akıl ve düşünce yolu ile ortaya çıkarlar. keza tanrı düşünen bir varlık değildir herşeyi bilir sebep sonuç ilişkisi olmaz. kendimizde olmayan duyguları tanrıya yüklemek etik olmaz. örnek olarak:yeterince merhametli olmayınca tanrı çok merhametlidir deyip işin içinden çıkmak basit fikirlerin işidir.biz burda felsefe yapıyorsak aklımızı herşeyden tanrıdan dinden kültürden vb şeylerden soyutlayarak düşünüp konuşmamız gerek.
 • 1
  sp93 1 yıl önce
  şu anda olmayan ya da hiç duymadığınız bilmediğiniz birşey üzerinde doğru ya da yanlış herhangi bir yorum yapma gibi bir şansınız yoktur..şöyle ki öğrenip ya da hissedip bilmediğimiz herhangi bir olay ya da kişi hakkında herhangi bir bilgi edinemediğimizden ötürü üzerine de kesinlikle konuşma şansımız olamaz..bu sebepten ötürü de herhangi bir ilahi kudretin varlığını kesinlikle ve kesinlikle yok sayamam..yani bu zamana kadar yapılan ilahi tasavvurların hiç biri kesin bir doğruluk içermemektedir.. ama bir kuvvet vardır fakat isittigimiz hissettigimiz ve duyduğumuz şekilde ya da algı kapasitemizin üzerinde oldugundan oturu bu gücü açıklayamayız..bizim acıklayabileceğimiz bir üst benliğimizin kesinlikle ark niyet içermeden oluşması şarttır..ve ben kendim herhangi bir dine bütünüyle inanmamakla birlkte o gücün isminide net birvsekilde bilmedigimizi düşünüyorumm..ama ahlak kurallarımız temelli bir sekilde evrenseldir ve iyi kötü diye net ayrımlar kesinlikle vardır ve öncelikle bizi bağlayan seyler bunlardır diye düşünüyprum..
 • 0
  roxic7 1 yıl önce
  parmağıma bakmak yetiyor
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  abi ben de bakabilir miyim? benim parmakta bir sey yok amk
  0
  dmrdmr 1 yıl önce
  parmağında var da sende kalp gözü yok anlaşılan :')
  hiç kimsede olmayan parmak izlerini göremiyor musun?
  birbirine hiç karışmayan damarları göremiyor musun?
  istediğin vakit hareket ettirebilmeni, kası, kemiği fark edemiyor musun?
  bunların yanında yoktan var olan tırnağını göremiyor musun? o tırnak ki kesileceğini bile bile parmak ucunu korumak için uzuyor.
  1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  bir elimin parmak izlerine bakmak icin diger elim ile yuzumu kapatsaydim aynilarini gorurdum...

  1
  dmrdmr 1 yıl önce
  ?
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  dostum bir ormana bakiyorsun, ellerini yuzune kapatiyorsun. o zaman goremedigin kisimlar tanri ile doluyor. bilimin aciklayamadigi seylerin tanrinin yapmasi felsefesi tarzinda. aslinda o agacin yapraklarinin yaprak damarlarinin tamamen alternatif oldugunu gormuyorsun.

  parmak izlerinin herkesin ki ayni olsa diyecektin ki bak herkesin parmak izi ayni su mukemmellige bak. tirnaklar olmasa derdin ki bak bu sadece et parcasi koruyan hic bir sey yok ama o kendini koruyabiliyor onu koruyan muazzam guc var vs vs...

  evrenin, kainatin ve dunyanin; yani insanlain olusumu tamamen alternatiflerin tesadufu. tesaduf diyince yav he he diyorsun ama oyle degil. bahsettigim alternatif tesadufu tamamen ayri bir sey.
  0
  dmrdmr 1 yıl önce
  dediğin gibi düşündüğümüz zaman bi kazanç elde ediyor muyuz?
  yani tamam tırnak yok ve parmak kendi kendini koruyabiliyor bu seferde tırnak olsaydı bu bi mucize derdik. demek istediğim bu bi çıkmaz. sen hep diğer olmayan şeye özeneceksin ve neden öyle değil diye mi düşüneceksin?
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  yani bu demek oluyor ki kusursuz degiliz. bu alternatiflerin tesadufu teorim muma koyuyor tum kusursuzluk sacmaliginin
  0
  dmrdmr 1 yıl önce
  kusursuz olmadığımızı nereden çıkardın?
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  damarlara bak, parmak cizgilerine bak bilmem neye bak, bunlar hep kusursuz oldugumuzu osaret eden sozler. sen bunlari yazarken biz kusursuzuz demeye getiriyorsun. o yuzden yazdim,
  0
  dmrdmr 1 yıl önce
  bu şekilde değil de başka bi şekilde yaratılmış olsaydık, yine kusursuz olamaz mıydık?
  parmak çizgilerimizin hepsi aynı olsa kusursuzluğumuz bitmiş mi olacaktı? hayır sadece parmak çizgilerimizin hepsi aynı olmuş olacaktı. yine de kusursuz olmaya devam edecektik.
  1
  geek 1 yıl önce
  büyük patlamaya dayanan ve büyük patlamanın öncesine dair hiçbir şey açıklayamayan bir sistemin peşinden koşmak büyük cesaret işi.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  big bange hayatimi adamiyorum, aksine siz girulmeyen duyulmayan kisacasi varolmayan bir seye hayatinizi hayat aonranizi vs adiyirsunuz asil o cesaret ister hocam
  0
  geek 1 yıl önce
  iman onu gerektiriyor zaten. bizde sonuçta aptal değiliz.

  kuranı inceliyorum ve devamlı okuyorum. 1500 yıl önce yazılmasına rağmen neredeyse bugünleri anlatıyor ve kendi ile hiç çelişmiyor.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  tamam puvo iyi gunler
 • 0
  captainflint 1 yıl önce
  mesela şöyle düşünelim her insan her kutsal kitabın değiştirildiğini iddia eder.ama müslümanlıktan gelen kur'anı hatim etme ve bazı kişilerin bu kitabı ezberleyerek hafız olmaları durumu.yani kuranı kerimin değiştirilme ihtimalinin diğer kitaplara göre çok daha aza indirdiğinin belgesidir bu.eğer bir gün dünyada bir kur'an değişirse bunu anlayacak bir sürü insan var ve bu hafızlık olayı kutsal kitabın indirilmesinden yana olması çok iyi bir belgedir.bir insanın bu kadar geniş çaplı bir kitabı ezberlemesi de bana göre lütuftur ve sihirdir.şuanda bilime dönüp baktığımız zaman gerçekten kur'an ın ayetlerinin ne kadar doğru ve gerçekçi olduğu bilinen bir gerçek.her insan doğuştan bir şeye inanması gerekir gerek ki sınavda ben bunu yapacağım inancıyla gerek ki mutlu olmak için kendini bir dine inanması gerektiği için.her insan bir şeye "inanmak" zorundadır hayatının devam etmesini için.bu da yaradılışdan gelen birşeydir.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kuran bir gunde degistirilir ise dedigin dogru :)
  0
  captainflint 1 yıl önce
  hafızlık sayesinde kuran'ın korunması daha kolay ve nesilden nesile hep aynı şekilde aktarıldığı için öyle bir şey söz konusu olamaz.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  dostum cidden genis dusunuldugu zaman bir seyin ayni sekilde nesilden nesile aktarilmasi imkansiz. kulaktan kulaga diye oyun vardir bilirsin
 • 1
  hfheldndkjd 1 yıl önce
  allah vardır. ama buna somut bir delil gösteremessin. ısaac newton dediği gibi tanrı eserleri aracılığıyla bilinir. bugün doğa ve fizik yasaları, canlıların tasarımı vb şeyler bir yaratıcının en büyük kanıtıdır.
 • 0
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  puvo hani bu dünya evren bir patlama ile oluştu ya. branşını hatırlamadığım bilim adamları bu big bangın olması ihtimalini böyle diyor.

  bir sandala masa koyup üzerine 1 kaşık koyup bunu 1 milyon yıl dalgalı denizde dik tutacak kadar şanslıysa big bang ; böyle bir evren oluşturabilir.

  bunun üzerine stephen hawking de bir tanrı var diyor.

  onun dışında
  hristiyanlara göre hz isa nin ölümünü bir araştır.
  zaten yahudi de olamıyoz.
  seçim senin
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  verdigin ornek cop... maymuna galem ver zana alfabeyi yazsin zumqitodan daha mantikli yine de :)
  2
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  ben demiyorum sizin süper stephen diyor
 • 0
  crow 1 yıl önce
  puvo bana göre bu kadar güzel evrende ve içerisinde bulunan muhtemelen sayısız doğa da bu kadar güzellikler kendi kendine olmuş olabilir lakin o güzelliklere sıçmak için insanı göndermek ancak bir başkasının aklıdır diye düşünüyorum(gök tanrı inanışına daha yakın bir kimse)
 • 0
  unnamed 1 yıl önce
  bunu sana burda birisi kanıtlarsa kimse iman etmiş olmaz allahın varlığını bilmiş. iman etmek kesin bilmeden inanmak demek. kesin olarak bildikten sonra bahsi geçen 'sınav' anlamsız olur. ama nizam ve intizam yaratıcının varlığına ikna edici bence.
 • 1
  sancak 1 yıl önce
  varlığın ve yokluğun sebebini açıklayıcı olması
  değişmeyen emirlerinin saklandığı bir mektubu olmalı
 • 1
  dmrdmr 1 yıl önce
  ramazan aylarının serin, hafif yağmurlu geçmesi bile bir kanıt değil midir?
  yüce rabbim oruç tutanlara bi kolaylık veriyor adeta
  1
  diesel 1 yıl önce
  he ya ne güzel esiyor mübarek :)
  1
  dmrdmr 1 yıl önce
  şükürler olsun :)
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  knk kis aylarina giriyoruz sanki ondan gibi
  1
  dmrdmr 1 yıl önce
  kafan mı kıyak?
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  tmm o zaman ciddi yazayim. gectigimiz yillarda hava cayir cayir yanarken oruc tutuluyordu o zaman bunun tam tersini mi soyleyevektin yoksa allah bizi siniyor mu diycektin?
  0
  dmrdmr 1 yıl önce
  iyi hatırlıyorum hiç de cayır cayır değildi.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  o zaman, afrikada oruc tutan insanlar ayri sinanirken sen ayri mi sinaniyorsun?

  sen sabah arabanla mis gibi havada ise giderken findik mevsimi oruc tutarken bahcede yilaniyla otuyla birtu bocegiyle ugrasan farkli mi? bati soguk diye dogu sicak degil mi? osmanli zamaninda vs etraf asiri sicak iken arap yarimadasinda col ortasinda yine serinlik mi vuruyordu.

  madem suan serin olmasi tanrinin ispati o zaman cok sicak olmasi tanrinin olmadigina mi isaret?
  0
  dmrdmr 1 yıl önce
  tabi ki de onlar ayrı sınanıyor ben ayrı sınanıyorum sen ayrı sınanıyorsun. hepimizin sınavı farklı. allah dağına göre kar verirmiş.
  havanın serin olmasıyla beraber ben orucumu rahatça tutabiliyorum ve şükretme sebebi çıkıyor ortaya şükürler olsun rabbim sana diyorum. yani serinlik allah'ı anımsatıyor.
  çok sıcak olsaydı eğer günahlarıma kefaret olduğunu veya bol sevap kazandığımı düşünerek yine şükredecektim.
 • 1
  efendisioftherings 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  abi kulağının arkasını görebiliyormusun ? hayır ama kulağının arkası olduğuna inanıyorsun , aynen böyle işte allah ta var :) adfsadsgfasoıdjg (ciddi olamadım)
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  ya kardesim bak ulan mmuq cocu allah yoksa daglar nasil oldu seni manki manki ua ua mi dogurdu
  0
  efendisioftherings 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ya kardeşim bak şimdi sen nefes alabiliyon demi aq şimdi tut nefesini hiç bıramamaya çalış oluyomu olmuyo al sana işte bukadar basit
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  ya madem maymundan geldin simdi ki maymunlar niye insan olmuyor ula higagaga yav he he
  0
  efendisioftherings 1 yıl önce
  ya bidakka şimdi sen öyle diyosunda maymunlar nasıl oldu yaaaaa ağla çıldır !
  1
  efendisioftherings 1 yıl önce
  www.youtube.com/watch?v=akkOqCHr7yM sadğogkjsadg izle amk izle ıpashdgopdsagg
  1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  nası ya? :d
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  knk biri bizi seri eksilemis yalniz
  1
  efendisioftherings 1 yıl önce
  çok da fifi
 • 1
  happy03 1 yıl önce
  bu %100 somut kanıtlanabilecek bir değer değil. manevi değerlerin ve yaşadığın sosyal çevrene göre şekillenen bir şey.
 • 1
  hikayeci 1 yıl önce
  eğer allah (c.c) vadlığını kabul etmezsek 3 adet fikir karşımıza çıkıyor.
  1) sebebler icad ediyor.
  2) kendi kendine oluyor
  3) tabiat icad ediyor.

  eğer 1. düşünceyi kabul edsek o zaman şöyle bir örneği kabul etmemiz gerekir;
  bir eczahaneye gidiyoruz ilaç üretmek için. bir çok kavanozda hammadde var ilaç üretmek için. en basitinden bir asprin üretmek için 2 gram bir maddeden 3-4 gram başka bir maddeden ekleme yaparak oluşturmamız lazım. eğer ki biz desek bu kavanozlar pencerenin önünde duruyordu, bir fırtına sonucu pencere süratli bir şekilde açıldı ve kavanozlara çarptı. kavanozlar düştü ve içlerindeki hammaddeler tesadüfi birleşti ve aspirin oldu. ne kadar saçma bir düşünce olduğunu anlayabiliriz. en basitinden bir ilaç sebeblerle olamıyor bir yapıcı lazım. nasıl olurda şu kainat sebeblerle olmuş olabilir.

  eğer 2. düşünceyi kabul etsek o zaman şöyle bir örneği kabul etmek gerekir;

  yaratılış itibariyle kainatla alakadarız . yani sürekli yenilendiğimiz için kainatla alakadarız (yemek ihtiyacı) sürekli bir alışveriş var(besin alıp atık veriyoruz) bedenimizdeki hücreler sanki kainatla olan bu alakadarlığımızı bozmamak istermişçesine çalışıyorlar. sanki bizim kainatla olan ilişkimizde ne yapmaları gerektiğini biliyormuşçasına yapıyorlar. tüm zerrata akıl vermek yerine tüm zerratı yöneten tek bir zatın varlığını kabul etmek daha mantıklı değil mi?

  eğer 3. düşünceyi kabul edersek şöyle bir örneği kabul etmemiz gerek;
  mesela bir mektubu yazmak için 1 katib (yazıcı) ile 1 kalem yeterli. hem katib kalemiyle istediği gibi harfleri büyük , küçük, eğri yazabilir. eğer daktilo da her harf için ayrı bir kalıp var. daktilo da şu harfi büyük yazayım deseniz kalıbı değiştirmek gerekecekö demekki bu misal gibi insan oluşturmak için tek bir kalem sahibini kabul etmeyip tabiata verilse o zaman tabiatta en basitinden her insan için bir kalıp lazım. (mümkün değil)
  hadi bu kalıpları kabul etsek bu kalıpları oluşturmak için başka bir kalıp gerek. bu silsile olarak mütemadiyen devam eder. eğer bir yaratıcının varlığını kabul etmeyip tabiata versek o zman bu örnekde olduğu gibi bir saçmalığı inanmamız gerekecek.

  şimdi bu 3 fikirin boş olduğunu örneklerle anladık. peki nasıl 1 yaratıcıya ihtiyaç duyuyoruz. ;
  bedenimizden örnek vermek gerekirse hücrelerimiz öyle bir düzenle çalışıyorlarki ne ayağımızdaki hücre isyan edip (yeter artık hep ben ayaktayım . artık ben beyin taraflarına gidiyorum biraz kafa yaşayacam) diyor nede başka bir hücremiz birbirinden bağımsız çalışıyor. örneğin şu yazıyı okumak için hem gözümüz, hem sinirlerimiz, hem kasımız, hem beynimiz, vb... koordineli bir şekilde çalışıyor. hepsine akıl vermek yerine hepsini yöneten tek bir varlığın varlığı kabul etmek ne kadar akla yatkın anlarsın
  vesselam. anlamadığın yer olursa sormaktan çekinme kardeş.
  1
  dotnet 1 yıl önce
  eline sağlık çok güzel yazmışsın
  0
  hikayeci 1 yıl önce
  elimizden geldikçe anlatmaya çalıştık. nasıl etkili mi?
  1
  dotnet 1 yıl önce
  aynı kafada olduğumuz için bana etkili :)
  1
  dmrdmr 1 yıl önce
  kaçıncı sözdü bu ?
 • 0
  lolobaba 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  aceleniz ne ki 1.000 20.000 yıl yaşamıyorsunuz az sabredin hepimiz öğreneceğiz.
 • 0
  814152 1 yıl önce
  tabiki var en büyük kanıtı evren
  0
  crow 1 yıl önce
  ya evrenin kendisi tanrı ise? bu evreni kanıt olmakdan tanrıyı da dil bilgisi anlamında tanrı olmakdan çıkarır?
 • 0
  zerolegolas 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ya bütün sözlük yazarlarından özür dileyerek bir şey söylemek istiyorum....
  yazılmışta olabilir...eğer öyleyse şimdiden özür dilerim ama bunu yazmam gerekiyordu....

  allah yoksa şu dağları kim yarattı ?


  gerçekten çok özür dilerim bunu yazmazsam akşam uyuyamazdım...
  0
  bizanskurdu 1 yıl önce
  sonunda mantıklı bir yorum geldi
 • 0
  meco 1 yıl önce
  rabbim affetsin boyle bir konuyu tartisiyo olabildigimiz icin peki;
  su birbirine karismayan iki denizin suyunu
  nasil aciklayabilirsiniz diyelimki kalp gozu kapanmis herseyi evren ana ya yukleyenlerdensiniz oyleyse ;
  yunus suresi 92.ayet
   (ey firavun!) senden sonra geleceklere ibret olman için bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. işte insanlardan bir çoğu, hakikaten ayetlerimizden gafildirler.
  bkz.www.serdarkocaoglu.com.tr/.../...di.html
  rabbim diledigine iman nasib eder dilediginin
  kalbini katilastirir.burada esas olan niyettir
  niyetin duzgun olsun kalbin duzgun olsub sen dogru yolda gidenlerin hayatlarindan kesitler öğrenip bunu büyük bir istek ve niyet ile arzu edersen (niyet) yasamak istedigin sey buysatakdiri ilahi dir fakat niyetinin hasıl olmasi daha kuvvetlidir.yalniz sen kötü yolda kul hakki zina kumar sehvet vs canin ister nefsine yenik duser bu her insanda olabilir fakat en önemlidir kalben icinden ahhh sunu bi elime geçirsem yahut bu kumardan para kazancam vs vs gibi niyyetler icinde olursan ayni seyler gecerlidir.islamda niyetin önemi büyüktür.inancsizlar yahut suphe icinde olanlar genelde tefsir olmadan okumus yahut hic okumamis kisilerdir.sn ugur akkafa gibi gelmis gecmis enbiya evliya allah dostu insanlarin kesitlerini yahut hadisleri en anlanicak bicimde anlatan insanlari dinleyiniz.kucucuk bir ornek vermek gerekirse bir meniden anne karninda sekiz aylik bebek oldugunu hatirla sana ordan cikacagini ve artik nefes alacagini artik yiyecegin seylerin bir gobek kordonundan gelen besinlerle ibaret olmadigini disarda gokyuzu portakal bahceleri nice yiyecekler oldugunu soyleseler bebek derko olurmu hic ben burda meydana geldim burada kalacagim iste suphesiz ahirette boyledir bir yazim hatam yada benzetme hatam olduysa affola rabbim tovbeler nasib etsin cümlemize.
 • 1
  shef1905 1 yıl önce
  inananların profili herhalde
  0
  yazarcizer 12 ay önce
  çok yanlış bir bakış açısı
 • 3
  shewolf 1 yıl önce
  gelen peygamberler, kitaplar ve mucizeleri en büyük kanıttır. kimse kalkıp denizi ikiye ayırmak büyüdür diyemez.
  1
  abdik05 11 ay önce
  kesinlikle katılıyorum.
 • 0
  234578 12 ay önce
  allah sana nasip ettiği sürece sence vardır. akıldır, sezgidir , nice yeteneklerdir. lakin allah ı inkar edenlere baktığında da akılda vardır , sezgide nice yeteneklerde. rum süresindeki dünyanın en alçak noktasının bildirilmesinden tatlı suyla tuzlu suyun karışmamasına evrenin genişlemesine kadar bilimsel delil varken inanmayan bilim adamları da vardır. allah kabul etsek de etmesekde vadir. lakin onu bulmak da kaybetmek de yine allah ın lutfudur. allah bilmek akıldır sorgu dur .
 • 0
  circlepit 12 ay önce
  -kulağının arkasını görebiliyon mu?
  -hayır
  -o zaman allah vardır..
  vesselam...
 • 0
  tasciomerfurkan 12 ay önce ~ 12 ay önce
  en büyük kanıt kendimiz vucudumuza bak allahtan başka birşey başka biri veya birileri hiç yoktan var edebilirler mi ? hiç kimse yoktan 1 kıl dahi üretemez vucudumuzdakı damarlar kalbimiz organlarımız nasıl oluyorda sıfır hata ile çalışıyor nasıl milyonlarca uzunluktaki damarlarımız birbirine karışmıyor nasıl görebiliyoruz nasıl duyuyoruz hiç bunlar kendi kendine mi oldu yada başka birileri mi yaptı kım yaptı nasıl oldu allah yaptı tabiki inanıp inanmamak sizlere bağlı ama bunları düşünün.
 • 0
  hikayeci 12 ay önce
  eğer allah (c.c) vadlığını kabul etmezsek 3 adet fikir karşımıza çıkıyor.
  1) sebebler icad ediyor.
  2) kendi kendine oluyor
  3) tabiat icad ediyor.

  eğer 1. düşünceyi kabul edsek o zaman şöyle bir örneği kabul etmemiz gerekir;
  bir eczahaneye gidiyoruz ilaç üretmek için. bir çok kavanozda hammadde var ilaç üretmek için. en basitinden bir asprin üretmek için 2 gram bir maddeden 3-4 gram başka bir maddeden ekleme yaparak oluşturmamız lazım. eğer ki biz desek bu kavanozlar pencerenin önünde duruyordu, bir fırtına sonucu pencere süratli bir şekilde açıldı ve kavanozlara çarptı. kavanozlar düştü ve içlerindeki hammaddeler tesadüfi birleşti ve aspirin oldu. ne kadar saçma bir düşünce olduğunu anlayabiliriz. en basitinden bir ilaç sebeblerle olamıyor bir yapıcı lazım. nasıl olurda şu kainat sebeblerle olmuş olabilir.

  eğer 2. düşünceyi kabul etsek o zaman şöyle bir örneği kabul etmek gerekir;

  yaratılış itibariyle kainatla alakadarız . yani sürekli yenilendiğimiz için kainatla alakadarız (yemek ihtiyacı) sürekli bir alışveriş var(besin alıp atık veriyoruz) bedenimizdeki hücreler sanki kainatla olan bu alakadarlığımızı bozmamak istermişçesine çalışıyorlar. sanki bizim kainatla olan ilişkimizde ne yapmaları gerektiğini biliyormuşçasına yapıyorlar. tüm zerrata akıl vermek yerine tüm zerratı yöneten tek bir zatın varlığını kabul etmek daha mantıklı değil mi?

  eğer 3. düşünceyi kabul edersek şöyle bir örneği kabul etmemiz gerek;
  mesela bir mektubu yazmak için 1 katib (yazıcı) ile 1 kalem yeterli. hem katib kalemiyle istediği gibi harfleri büyük , küçük, eğri yazabilir. eğer daktilo da her harf için ayrı bir kalıp var. daktilo da şu harfi büyük yazayım deseniz kalıbı değiştirmek gerekecekö demekki bu misal gibi insan oluşturmak için tek bir kalem sahibini kabul etmeyip tabiata verilse o zaman tabiatta en basitinden her insan için bir kalıp lazım. (mümkün değil)
  hadi bu kalıpları kabul etsek bu kalıpları oluşturmak için başka bir kalıp gerek. bu silsile olarak mütemadiyen devam eder. eğer bir yaratıcının varlığını kabul etmeyip tabiata versek o zman bu örnekde olduğu gibi bir saçmalığı inanmamız gerekecek.

  şimdi bu 3 fikirin boş olduğunu örneklerle anladık. peki nasıl 1 yaratıcıya ihtiyaç duyuyoruz. ;
  bedenimizden örnek vermek gerekirse hücrelerimiz öyle bir düzenle çalışıyorlarki ne ayağımızdaki hücre isyan edip (yeter artık hep ben ayaktayım . artık ben beyin taraflarına gidiyorum biraz kafa yaşayacam) diyor nede başka bir hücremiz birbirinden bağımsız çalışıyor. örneğin şu yazıyı okumak için hem gözümüz, hem sinirlerimiz, hem kasımız, hem beynimiz, vb... koordineli bir şekilde çalışıyor. hepsine akıl vermek yerine hepsini yöneten tek bir varlığın varlığı kabul etmek ne kadar akla yatkın anlarsın
  vesselam. anlamadığın yer olursa sormaktan çekinme kardeş.
 • 0
  baturolog 12 ay önce
  ihlâs suresi.
 • 0
  efialtes 12 ay önce
  benim imanimi kuvvetlendiren en onemli etken dünya oluşumundaki yasalar kanunlar en basitinden landa değeri bu dégerin suanki değerde olma olasılığı 10 üzeri 36 ve nu değer şu anki değerini tek birseferde almış yani oluşum sürecinde değersel olark evrime uğramamıştır bu ve bunun gibi 10 tane deha kural var yani cebirsel olarak bilim allah var diyor...
 • 1
  syloog 12 ay önce
  inanca bir kanıt arıyor isen, onu asla bulamazsın. adı üstünde "inanç" bu. kalbinle doğruluğunun olup olmadığını bilmeden, bir fikri desteklemenden ötürü söze böyle aktarmışlar. gelelim buna benim nasıl inandığıma:
  bazen hayatta hiç olmayacak olaylar, durumlar ile karşılaşabilir insan. bunlar küçük veya büyük şeyler olabilir. ama bir an aklına gelir ya "ya acaba bu planlandı mı ? nasıl bir tesadüf bu?!" veya "yok ya bu kadar şanslı olamam." gibi örnekleri vardır. bir insanla çok farklı bir yerde karşılaşmanı, sürekli aynı olayların tekrar etmesi, dejavuları da ayrıca ben bir inanç destekleyicisi olarak görürüm. eğer inanmak istersen inanacak materyal çok. ben yukarıda bir tanrının olduğuna inanıyorum -dilimizce aynı anlama geliyor allah ile- ve bu olaylar yoluyla bir yaratılış düzeninin içinde olduğumuzu varsayıyorum. bazı olayları, yerleri, kişileri bilim bile açıklayamıyor. bazı şeyler ise dinlerde anlatılanlar ile çakışıyor. ama unutmayın ki bu dinler dünyaya indiğinde kaç yüz yıllar önce idi. şu an neyiz, o zaman ne idik ? bilgi birikimimiz, yaşantımız neredeyse her şeyimiz değişti. ben kendime böyle söylüyorum. din ile çok yakın bir aram da yoktur. annem ve babamdan görmüşlüğüm kadar bilirim. ama bu inanca gayet bağlı biriyim diyebilirim. en azından kendime böyle söylüyorum.
 • 0
  ferhatdmr 11 ay önce
  vardır ve bende bunun üstüne çalışmalar yapıyordum. newton güneş maketini yapmış ve bitirmiştir newtona bir ateist arkadar gelir ve maketi gördüğün de bunu kim yaptı diye sorar hiçkimse cevabını aldığında şaka yaptığını sanar ve benim deli olduğumu saniyorsun galiba der. ve nevton muhteşem bir cevap veriri bu gördüğün gunes sisteminin basit bir mideli bu basit maketin yapıcısini savunuyorsun da aslının bir yapicısı olduğunu neden kavramiyorsun.
 • 0
  selimcabas1 11 ay önce
  neden olması gerekiyor ?
  bu soruyu kendıme çok sordum ! benim görüşüm yok. çünkü eğer gerçekten olsa idi kullarının sorgulayamacağı kadar akıllı bir akım yaratabilir idi. olsa idi inanın bana bu kadar sorgulama yeteneği olan insanı neden yaratma gereği duysun ki ? bence insan tanrı dan cok nesnelere bağlı kalarak yaşamayı yeğliyor. artık "inanç" körelmiş bir yalandan ibaret .
 • 0
  kalcasever 11 ay önce
  kesinlikle vicdan insanı direkten döndüren her şey...
 • 0
  tasciomerfurkan 11 ay önce
  kuran yetmiyor mu?
 • 0
  malikfathi 11 ay önce
  varoluş ,rüya gibi görüyorsun yaşıyorsun sonu yok başı yok.big bang öncesi veya gelecek hala sonsuz olasiliklar evreninde yaşadığımız için her şey olabilir kafasında oluyoruz ve bir yaratıcıya ihtiyaç fikri ortaya çıkıyor.
 • 0
  abdik05 11 ay önce
  "o (döl yatağına) dökülen meniden bir damla su değilmiydi?
  sonra o (meni) bir kan pıhtısı olmuş derken insan biçimine koyup yaratmış düzenlemiştir.
  hülâsa ondan erkek, dişi iki sınıf çıkarmıştır" (kıyame 37,38,39) bu ayet senın için yeterlimidir bilmem ama yüce allahın kudreti sonsuzdur. bununla ilgili bir çok kitap , belgesel, makale mevcut
 • 0
  yorcicujoy 3 ay önce ~ 3 ay önce
  ortadoğu kültürünün tüm zamalar boyunca evrensel bir tanrı hakkında belirleyici ve mutlak koşullara ve hükümlere sahip olması, din ve tanrı kavramlarının insani becerilerden üretildiklerini düşündürüyor.

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.