9
yapay zeka uzmanlarından uyarı mektubu
insanlığın karşısına çıkabilecek dış tehditlere karşı çalışmalar yapan future of life ınstitute (flı) yapay zeka karşısında dikkatli olunması gerektiğini belirten bir açık mektup yayımladı.

yapay zekânın insanlığın kontrolünden çıkmaması gerektiğini vurgulayan mektuba google’ın sahibi olduğu ingiliz yapay zekâ firması deep mind’ın kurucuları, massachusetts teknoloji enstitüsü (mıt) profesörleri, ıbm watson süper bilgisayarını geliştiren mühendisler ve microsoft research biriminden bilim insanları imza attı.

flı mektubunda, yapay zekâ araştırmalarının insanlığa büyük faydalar sağlayabileceği ancak maksimum fayda sağlanırken, olası zararların önüne geçilmesi gerektiği ifade edildi. mektupta olumsuzlukların neler olabileceği ve nasıl önlenebileceği de belirtildi.

sürücüsüz otomobiller ve otonom silah sistemleri biri yapay zekâ teknolojilerinin sahiplerine tehdit oluşturabileceğini not düşen flı, yapay zekânın sunacağı davranışların dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı. flı, yaşanan gelişmelerin sadece bir fantezi penceresinden bakılmasına son verilmesini ve bir gün yapay zekânın komutlara karşı gelebileceği ihtimalinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

birçok uzman uyarmıştı

yapay zekânın gelişimine karşı geçmişte birçok ünlü isim uyarıda bulunmuş ve insan neslinin robotların tehdidi altına girebileceğini belirtmişti.

teknoloji milyarderi elon musk, yapay zekâ hakkında birçok uyarı yaparken, ingiliz fizikçi stephen hawking robotların insan neslini tehdit edeceğini ifade etmişti.

musk, yapay zekâya araştırmalarında düzenleme olması gerektiğini, böylece ‘aptalca hataların önüne geçilebileceğini’ belirtmişti. hawking ise mayıs 2014’te yaptığı açıklamada, yapay zekânın insana ait finansal pazarları, araştırmaları geride bırakabileceğini, liderlerin otoritesini yıkabileceğini ve anlamını bile çözemeyeceğimiz silahlar geliştirebileceği uyarısını yapmıştı.

fütürist nell watson ise flı mektubunda belirtildiği gibi robotların kontrolden çıkabilecek davranışlar sergileyebileceğini ve insanları öldürmeyi normal kabul edebileceklerini öne sürmüştü.

mektubun orijinalini buradan inceleyebilirsiniz.

ilginizi çektiyse buradan devam edebilirsiniz
(pi: iktidar sınıfları yok etmeden dünya’yı terkedin!)
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  ben yapay zekalardan korkuyorum doğrusu dünyayı muhtemelen ele geçirecekler
  2
  huseyinargun 1 yıl önce
  zaten yapay zekanın "kendi karar verip bir şeyleri uygulamasına" çalışılıyor ve yapıldı.bu ne demek ? insanın dediği işine gelmeyince imha edecek demek.çok abartı gelebilir ama o gördüğünüz minik robotlar hiçbir şey.neler neler ürettiler bizim bilmediğimiz.savaş,yıkım amaçlı düşündüklerinin de çok olduğuna eminim.başlangıçta insan komutlarına uymayarak,ileri zamanlarda karşı çıkıp başına buyruk hareket ederek,kendine büyük tehdit oluştuğunda insanı öldürerek karşılık verecek bu robotlar.kendi kendini yenileyip,zekalarını yükseltmelerinden bahsediliyor.ona hiç girmiyorum nelerle sonuçlanacağı hayal gücünüze kalmış...
 • 4
  lethe 1 yıl önce
  şu anda da yapay zeka tarafından yönetilmiyor muyuz?

  her tarafta bulunan kameralardan izlenmemiz,
  temel ihtiyaçlarımızı gidermek için hizmet etme "zorunluluğumuzun" olması,
  kötü niyetimiz olmadığı halde yasaklarla karşılaşmamız,
  yasakları çiğneyince cezalandırılmamız,
  hücrelere tıkılmamız,
  zorla ölüme gönderilmemiz,
  belirlenen mesai saatleri dışına çıkamayıp kendimize günün yarısını dahi ayıramayışımız,
  reklamlar tarafından yönlendirilmemiz,
  yetkili kişiler tarafından "para" olarak görülmemiz,
  bazı yetkililerin "kendi varlıklarını tehdit etmememiz" için onların istediklerini öğrenmemiz
  ve bu insanların kendi çıkarları için oluşturdukları sınıfları "cezalandırılmamak veya öğrettikleri için" kabul etmemiz.

  bana bunlar aşırı kuralcı bir yapay zekadan farklı görünmüyor.
  2
  unnamed911 1 yıl önce
  dostum merhaba.yapay zeka, kendi kendine muhakeme yapabilen, düşünebilen, akıl yürütebilen ve duygulara sahip bir makinedir.bu yazdıkların yasalardır.her devletin kendine ait "anayasası" vardır.ve bu yasalar olmasa dünyada kaos ortamı olur.bu yasalar olmasa katiller, tecavüzcüler, hırsızlar istediği gibi birisinin üstünde baskı kurabilir.yapay zeka kötü düşünceleri olan insanların eline geçebilir.bunun için bir düzenleme yapılması gerekir.yapay zekadan korkması gereken bence gelecek nesillerdir.belki 100 yıl sonra filan korkmaya başlayabiliriz.
  1
  lethe 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bunların ne demek olduğunu biliyorum. yazıda yaoay zekanın komutlara karşı gelebileceğine değinilmiş. yani insanlık üzerinde baskı kurulmasından söz ediyor. ben de zaten bir baskı var diyorum. bu açıdan baktım. insanlık en üst zümredeki insanların elinde şu an. sadece bir kişinin emri rahatça katliama sebep olabilir. bu kişiler için bizler, yani halk parayız. bizlerden karar verilmesinde rolümüzün bile olmadığı sınırların içinde olduğumuz için para topluyorlar. sınırları aşmamıza da izin vermiyorlar. sesimizi çıkarmayalım diye de çocukluğumuzdan başlayarak bunların hepsini hayatımızın bir parçasıymış, olması gerekenmiş gibi öğretip kurallar koyuyorlar. bu kurallar anayasa oluyor işte. bu anayasa teknolojik olmasa da yapay zekadan farklı değil. o da yapay. sadece bir makinenin yapacaklarını insanlar yerine getiriyor. düşün, atm'den para ödemekle parayı bir insana elden vermenin farkı ne? yok. borç ödeyen için ikisi de aynı kapıya çıkıyor. ve ikisi de kişiden alıyor, baskı kuruyor. demek istediğim şu: yaşayacak bir yere ihtiyacın var, ancak her toprak parçası başkalarının, aslında toprak hepimizin, ve senin temel ihtiyacın olan barınma için para vermen gerekiyor ki yasal olarak o toprak parçasına sahip olabilesin. bu para için de hizmet etmen gerekiyor. sen kendi başına yaşayıp gitmek istiyorsun ama onlar buna izin vermiyorlar. sana sorulmadan çizilen sınırlar içinde olduğun için senden para istemeye devam ediyorlar, o parayı vermedin mi elinden her şeyini alıyorlar, kalan özgürlüğünü dahi. başa döndüm işte. çok uzak gelecekte bu devlet yerine yapay zeka geçebilir bir şekilde ve yaptırımları uygulayabilir. hatta kendisini o kadar iyi savunabilir ki insanlar hiçbir şey yapamaz olur. böyle bir durumda benim için hiçbir şey değişmiyor. eğer savaş için üretilen bir yapay zekayla alakalı problem olursa katliama sebep olabilir, bu da insanların şu an yaptıklarından farklı değil.

  yasalar olmasa kaos ortamı olur düşüncene saygı duyuyorum ancak konudan sapmamak için hakkında yazmıyorum.

  senin dediğin gelecek daha mümkün. kötü insanların amaçları için kullanılacağından eminim. şu anda da teknoloji savaşlar için kullanılıyor mesela. neden? biri oradaki kaynaklara sahip olup cebini daha fazla doldursun veya egosunu daha fazla şişirsin diye. bence korkmanın zamanı çoktan geçti bile. belki de yıllar önce, ilk kez daha ileri teknoloji silahlar (bomba, tüfek vs) üretilmeye başlandığında biri bunu ön görüp korkmamız gerektiğini söylemişti ama şu anki gibi lafta kalmıştı. güç insanlığın elinde değil ki yapay zekaya geçsin. güç bir grup insanın elinde. sende veya bende değil. kimsede olmamalı.
  0
  unnamed911 1 yıl önce
  lethe düşüncene saygı duyuyorum.çözüm önerin nedir ?
  0
  lethe 1 yıl önce
  yönetmenin normal bir şeymiş gibi görülmemesi. bu tip şeyler. gerisi kendinden gelecektir zaten.
  en önemlisi de mülkiyetin olmaması.

  şu açıdan bakmak lazım, eğer meyveler herkesin olsaydı, kim hırsızlık yapmaya ihitiyaç duyardı?

  1
  unnamed911 1 yıl önce
  küba devrimini, fidel castro ve ekibini iyice araştırmanı tavsiye ediyorum ve araştırmanı tarafsız gözle yapmanı isterim. bunları yaptığını farz ederek kübayı türkiye cumhuriyeti devleti'mize uyarlamaya çalışmanı isterim.o zaman bu söylediklerinin safsata ve hayalden başka bişey olmadığını anlayacağını umarım.bu söylediklerin çok soyut kavramlar.ben 2016 yılının sosyopolitik durumuna bakarak bir çözüm önerisi istemiştim senden.
  0
  lethe 1 yıl önce
  günümüzde ülkemiz için çok zor görülen bir çözüm önerisi olduğu doğru. ben kendi kafamdaki ideali söyledim aslında. yukarıda yazdıklarıma karşı günümüzde bu ülkede yapılabilecek farkındalık yaratıp devletin yaptırımlarına karşı direnmektir, boykottur. ama türkiye'deki insanların nasıl düşündüklerini ve kendi gibi düşünmeyenleri aşağılamaya çalıştığını göz önünde bulundurursak (her düşünceden, her kesimden insanda aynısı var, böyle olmayanlar var elbette genelleme yaptım) kısa süreli bir hareket olup bitecekmiş gibi görünüyor. çözümü zor, ama bir şeyler yapmak lazım bence.
  0
  unnamed911 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  güzel kardeşim ben senin gibi düşünmüyorum.seni aşağılıyormuyum ? evet genelleme yapıyorsun.genelleme yaptığımız için bu kavgalarımız sürüyor.devlet yaptırımlarından kastın nedir ? yasalar mı? yüzeysel konuşuyorsun.neye karşı direneceksin ve neyi boykot edeceksin anlatırsan daha doğrusu anlatmak istersen bizde aydınlanalım sevgili dostum.parti muhabbetine girmeden anlatırsan sevinirim tabi anlatmak istersen.devlet diyorsun, devleti ve hükümeti karıştırıyorsun.hükümet gelip geçicidir bugün o vardır yarın şu vardır.ama devlet her zaman bakidir.
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  100 yıl sonra mı korkmaya başlayabiliriz ? çok ütopik olmuş dostum.15 yıl sonra çok şey değişecek.
  0
  unnamed911 1 yıl önce
  benim kastettiğim düşünebilen, duyguları olan, ağlayan, gülen komutsuz çalışan insansı bir makinedir.insana sıfır bağımlı olan bir makine.teknoloji çok hızlı gelişiyor fakat bana göre 15 yıl çok kısa bir süre kastettiğim makine için.
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  anladım ama onun için de 15 yıl yeterli.şurada 2020'ye kadar çok büyük ilerleme olacak robot teknolojisinde.
 • 1
  pocari 1 yıl önce
  bilim kurgu filmi izleyip 10-15 sene sonra bunların zamanla gerçekleştiğini fark edince insan bi korkmuyor değil.
 • 0
  komer 1 yıl önce
  o kadar film çekildi hala niye kurcalıyorlar anlamıyorum illa memleketin içine edecekler.


 • karışık

  Karışık

  41 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...