ırkçılık ve nefret arasındaki ince çizgi

  18
  sjense 8.9.2019 20:39
  dikkat ediyorumda bu ince çizgiyi birbirine çok karıştıran insanlarımız var malesef ki;

  mesela "arapları sevmiyorum, araplar neden böyle, ülkelerine dönsünler" gibi cümleler kuran insanlarımızı, bir başka sözde humanist olduğunu zanneden insanlarımız şöyle yorum yapıyor;

  "faşist misiniz? neden ırkçı oluyorsunuz hepimiz insanız" diyorlar.

  veya "onlarda bizim din kardeşimiz neden böyle yapıyorsunuz, zaten dünya müslümanları sevmiyor" gibi yorum yapanlarda oluyor.

  ama bilmedikleri bazı şeyler var, kendimce bildiğim ve dilimin yettiği seviyede anlatmak isterim.

  tarihte aslında, türklerin sanıldığı gibi %100 istek ve teslimiyet duygusu ile islamiyeti benimsediğini zannedenler varsa, lütfen bir daha bunu gözden geçirsinler. muhakkak ki iyi bir şeydir. muhakkak ki hak dindir. elhamdülillah hepimiz müslümanız. allahta bu yoldan şaşırtmasın. o işin ayrı konusu, fakat bizim konumuz şuan tarih.


  zamanında arapların, emevilerin, türklerin bazı obalarını katledip, türkleri çaresiz bırakıp, onlarca, kadın, çocuk ayırt etmeden kılıçtan geçirip türkleri islamiyeti benimsemeye zorladıklarını bilmez mesela herkes. veyahut türklerin tarihinde, birçok savaşta araplara yardım ettiğini ve arapların kaybetmemesine yardımcı olduğunu lakin arapların, günümüzde bile hala, batı, ve amerika hayranlığını bir türlü bitiremedi, ki- şahsi bir görüş ile bence islamiyet ile uzaktan yakından olmadıkları aşikar.


  tarihin hiçbir alanında, hiçbir savaşında, hiçbir olayında;

  araplar, türklere, türklerin onlara ettiği kadar yardım etmemiştir. aksine türklere zorluk çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmışlardır, günümüzde bile halen, türkleri kullanıp, türklerin anayurtlarında, türklerden daha lüks bir şekilde yaşayıp, sıfır milli bilinç ile ülkelerine geri dönmeyi bırak, pasaport, vatandaşlık alıp, birde bunlar yetmezmiş gibi, kızlarımızı taciz ediyorlar, ve burada iş kuruyorlar. istihdam oranını azaltıp, ekonomik dengeyi bozuyorlar. ve en önemlisi kanımızla oynuyorlar. kız alıp, kız veriyorlar, ve türklerden %17 oranında daha hızlı ürüyorlar. şuanda türk ana yurdu, ve birleşik türk cumhuriyeti olarak adlandırabileceğimiz ülkemiz, 20 yıl sonra ne halde olacak, merak konusu.


  başa geçiyorum. şimdi söylüyorum ki sizlere;

  "ben arapları sevmiyorum. bir türk evladı, ve metehanın temellerini atmış olduğu uygarlığın günümüz tohumlarından biri olarak, osmanlı hanedanlığının mirası bir genç olarak bu cümleleri kuruyorum. ırkçı olduğum için veya insan ayırdığım için değil. tabi ki her insan değil. muhakkak ki içlerinde gerçekten iyi insanlar var. lakin;

  bu yinede arapları sevmediğim gerçeğini değiştirmiyor.
  işte böyle söyleyen insanlar ve insanlarımızda tam bu sebepten ötürü bu cümleleri kuruyorlar. yani anlayacağınız kimse faşist veya ırkçı değil.

  biz ve bizim gibi düşünüp görebilenler;

  sırpları sevmez, çünkü kardeş bosna katliamı yaptıkları için.
  ermenilerden nefret eder, çünkü qarabağ katliamı yapan binlerce türkü acımasızca katlettiler.
  birleşik devletleri sevmez, çünkü tarih boyunca, ki türklere 65 sene kazık gibi vergi ödeyip kölelik yaptıklarını hatırlatmak isterim, kıskanmışlardır.
  yunanlardan nefret ederiz. çünkü zamanında canım izmirimizden ankaraya kadar içeri girdiler. ve halen daha bizimle bir yarış içerisindeler, ve sürekli yemeklerimizi çalıp duruyorlar.

  bu yorumlar ve cümleler bir insanı ırkçı yapmaz. yapmamalı. insan ayırt etmiyoruz biz ve bizim gibi düşünenler. bizler sadece;


  tarihten bugüne kadar, kalbimize hançer sokmuş insanlara karşı nefret dolu torunlar ve gençleriz. tarih ve milli bilinci olan herkesinde böyle davranması taraftarıyım. kimseye kin beslemenize nefret etmenize gerek yok, sokakta bir sırp, bir arap gördüğünüzde kötü davranın demeye çalışmıyorum. elbette insanız böyle bir dünya yok, fakat bazı gerçekleri göz ardı etmeyip, en azından bu tarz şeyleri bilmek lazım.

  ırkçılık ve nefret arasındaki ince çizgiden ayrıldığımızda insanlığımızıda kaybediyoruz. ama bu demek değil ki bazı şeyleri unuttuk ve unutuyoruz.

  türklere ve müslümanlara kim acı çektirmiş, ve yarı yolda bırakmışsa;

  sevilmez bizler tarafından.

  çünkü türkler; islamiyetin ve yüce allahın muhafızları olarak, bu dünyaya ve sisteme tepki olarak dünyaya gelmiştir. bu kanı taşımanın ise bir sorumluluğu ve ağırlığı vardır.

  özetle;

  kim düşman, kim dost bilmeli insan. ona göre davranmalı, ona göre yaşamalı.

  öfkeliyiz.
  ırkçı değiliz.
  bilinsin istedim.

 • 1
  kayipunicorn 8.9.2019 22:36
  👏👏👏👏👏
 • 3
  democrat 9.9.2019 00:03
  yani harika bir özet olmuş. ırkçı olsak zaten bir sürü ırka kafa tutardık ama bazı ırklara karşı gerçekten birikmiş öfkemiz var.
 • 1
  bablisok 13.9.2019 23:25
  güzel bir yazı olmuş öncelikle bakış açın çok farklı bu yazdıkların farklı bakış açılardan bakınca pekte doğru gelmeyebiliyor kafama takılan bazı şeyleri yazmak istedim

  birincisi sırplardan ve yunanlardan nefret etme durumu yazdıklarına bakıp kendimizi onların yerine kattığımız zaman onlarında haklı olduğu çıkıyor ortaya çünkü yıllarca osmanlı eli altında yaşadılar ve osmanlı tarafından türkleştirilmeye kavimleştirilmeye çalışıldılar ondan da öncesine bakacak olursak orta asyadan gelip eski yunan roma topraklarını onlardan aldılar dahada eskiye bakarsak atilla mesela ve bunun gibi başka şeylerde var bunları göz önüne getirirsek türklerden nefret etmeleri normal geliyor bu durumda karşılıklı nefret var ortada

  ikincisi türkler islamın muhafızı demen bana saçma geldi islamiyet hiçbir ırkı diğerinden üstün görmez hiçbir insanı bile eşitlikçi bir din senin yazdığın islamı türkleştirmek olur islam türke ait birşey değil islamın sahibide allahtır türkün sahibide ve ikisinide koruyan allahtır islamiyetin bir koruyucuya ihtiyacı olursa allahtan daha iyi bir muhafız olamaz

  yanlış anlama provoke etmek için yazmadım sadece aklıma takılan baxı şeyleri seninle paylaşmak istedim çok güzel bir yazı olmuş bu arada ellerine sağlık puvo
  1
  sjense 13.9.2019 23:41
  bu çok değerli ve emek isteyen yorumun için öncelikle teşekkür ederim ve cevap verme gereği hissettim niçin öyle yazdığımı puvocuğum :)

  sırplardan ve yunanlardan nefret etme durumu için şöyle söyleyebilirim muhakkak ki haklısın, haklılık payın var; ama hiçbir zaman osmanlı devleti, kendi sınırları içinde olan hiçbir kavime, ırka, mezhebe "eziyet, işkence" etmemiştir, hemen hemen neredeyse aynı seviyede kendi halkına uyguladığı sosyal ve ekonomik şartları sağlamış osmanlı imparatorluğu hiçbir zaman "katliam" yapmamıştır. ve bir nokta daha; sırpların, bosna ile ne alıp veremediği vardıda, bu kadar katliam yaptılar madem? ikiside osmanlı toprağıydı ve osmanlı himayesi altındaydı, boşnaklar ne yaptıda sırplara böylesine insanları öldürdüler. lütfen yanlış anlama saygısızlık değil niyetim. lakin; iyi bir tarih bilgisi olmuş ve bazı şeyleri gerçekten yakından görmüş biri olarak; ki ben bir boşnak göçmeniyim. atalarımın katledilişini biliyorum. ve türkiye cumhuriyetine sığınmış atalarım; eminim ki atalarım vatan toprağını bırakmaz istemezlerdi. zaten belli bir süre sonra geri dönmüşler, büyük büyük dedem türkiyeyi çok sevdiği için burada kalmış. 2. kuşak torunu olan ben ise bu ülkede doğup büyüdüm. ve bu ülkeye hizmet etmek için can atıyorum. diğer konu yunanlar; kısa ve net olacak bu;

  allah için, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan birisi bir yunandan nefret etmese bile, içten içe hiç mi rahatsız olmaz, ne işin var senin izmirde, türkiyede? hangi türk kavimi yada devleti yunanlara zulüm yapmış; nefretin sebebi ırkçılık değil. dedim ya; neyin düşman neyin dost olduğu bilinmeli. demek istediğimde aradaki o ince çizgide kalmak zaten bizleri bilinçli birey yapar. ne ırkçı yapar, nede herşeyi unutmuş biri yapar.

  tarih bilen birisi; sırpların, boşnakları katletmesine, yunanların, türkiye cumhuriyetine girmesine ve bu tarz eylemler içerisinde olmasına "hiç gerek olmadığını" bilir.

  türkler ve osmanlı hiçbir zaman kimseye böyle davranmadı. atillada buna dahildir. sefer başka, "katliam" başka. hiçbir padişah ve hiçbir türk lider; sefer ile aldıkları yerde hiçbir halka zulüm etmemiştir. ve bu şekilde "merkantalist" bir anlayış içerisinde olmamıştır.

  ve son olarak; islamiyet konusunda haklısın. lakin bende şöyle düşünüyorum tarihten bugüne, islamiyetin ilk günlerinden bugüne türklerin islamiyete etmiş olduğu hizmeti göz önünde bulundurunca şu cümleleri kurabilirim sanırım;

  "türkler islamiyete bütün ırklardan ve kavimlerden daha çok hizmet etmiştir. ayrım yapmıyorum; allahın tek ve hak dini olan bir din ortada, ve onun dünya üzerindeki en büyük hizmetçisi var. sanırım bu bile başlı başına allahın türkler ile güzel bir bağı olduğu gerçeğini yansıtır diye düşünüyorum."

  bunlara güvenerek o cümleleri kurdum sevgili puvom :)

  başka bir niyetim yoktu yani

  tekrar yorumun için teşekkür ederim :) ilgin ve alakan beni gerçekten çok mutlu etti.
  1
  bablisok 14.9.2019 00:06
  teşekkürler puvo verdiğin bilgiler için. cevaplarımı aldım. tekrardan eline koluna sağlık :)
  1
  sjense 14.9.2019 00:07
  estağfurullah yanlış anlamadın umarım, iğneleyici bir üslubum olduysa affola, inan hiç şey yapmadım öyle düşünmedim :)
  1
  bablisok 14.9.2019 00:27
  :dd yok be puvo ne yanlış anlaması
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..