17

allah kâinatı neden yarattı? #3

varlık yaratılmamıştı ve allah’tan başka hiçbir şey yoktu. (bk. buhârî, megâzî, 67) yüce allah, zatının tanınmasını ve bilinmesini istedi. isim ve sıfatlarının tecellisi olarak kâinatı yarattı. bir hadis-i kutside yüce allah: “ben gizli bir hazine idim, bilinmek ve tanınmak istedim mahlûkatı yarattım.” (acluni, ıı, 132) buyurmuşlardır. yani yüce allah kâinatı kendisini tanıtmak için yaratmıştır. yaratılışın gayesi ve amacı yaratıcıyı tanımaktır. allah insanı da kendisini iman ile tanıması ve ibadet ile itaat etmesi için yaratmıştır.

allah kendisini gizlemiş ve eserlerini ortaya çıkarmıştır. çünkü eser ustasını daha iyi tanıtır. amaç gizli hazinelerini ortaya çıkarmak ve o vasıta ile zatını tanıtmak olunca eserini izhar edip kendini gizlemek daha mükemmel bir şekilde zatın tanıtılmasını netice verir. allah’ın hazineleri ise isimlerinde gizlidir. çünkü mükemmel benzersiz gizli bir cemal kendi güzelliklerini aynada görmek ve güzelliğinin derecelerini şuurlu ve kendine âşık olanların gözleri ile de görünmek ve bilinmek ister. bu da kendisinin isim ve sıfatlarını görerek eserlerini bilen, anlayan ve öven, takdir edenlerin varlığını gerektirir. yüce allah da kâinatı yaratarak kendi hazinelerini ortaya çıkardı. insanı yaratarak bu eserlerin sahibi, yaratıcısını bilmek ve iman ile tanımak, ibadet ile itaat etmeyi gerekli kıldı. insanın yaratılış amacı allah’a iman olunca insan iman etmekle bu amacı gerçekleştirmiş olur. insanın affedilmez günahı da allah’a şirk koşmak olacaktır. işte bundan dolayı yüce allah “şirki allah’a karşı yapılmış en büyük iftira kabul etmiş, allah şirki affetmez, bunun dışında her günahı affeder.” (nisa suresi, 4/48, 116) buyurmuştur.
 • 0
  666o999 5 ay önce
  sadece bu kısmı buraya koymak saptırabilir. altını sağlam ayet ya da hadislerle dolgulamak lazım. (saptırmak bizim işimiz... ezelden beri)
 • 0
  shavk 5 ay önce
  arkadaşlar sürprizi bozmak hoşuma gitmiyor ama; yaratmadı zaten
 • 0
  shavk 4 ay önce
  sevde, neyden utandın da sildin yorumları hdvdusbs bu hareketin yüzünden eksiyi bastım ha
  0
  sevde 4 ay önce
  utanmak ne alaka silmek istedim ve sildim
 • 0
  ceyoled 4 ay önce
  bu konular derin konular sonra konuşalım mı
  0
  sevde 4 ay önce
  ölüm gelip bulmadan konuşmak çözmek gerek ne kadar zamanımız var bilmiyoruz
6 saat önce 6 saat önce
 • din

  Dinlerle ilgili herhangi bir konuda paylaşım yapabilirsiniz.

  5 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • inanç ile bağlantısı olmayan konularla bu bölümü meşgul etmeyin.