abd savunma bakanı mattis, nato üyelerinin savunma harcamalarını artırmaması durumunda, nato'ya desteği azaltacakları uyarısında bulundu

  3
  hesap 15.2.2017 21:32 ~ 21:37

  abd savunma bakanı james mattis, nato üyelerinin savunma harcamalarını artırmaması durumunda, ülkesinin nato'ya olan desteğini azaltacağı uyarısında bulunarak "amerikalılar, sizin çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremez" dedi.

  rusya'ya "nükleer ihlal" suçlaması
  "trump, nato'nun etkili olduğunu düşünmüyor"
  abd’den nato’nun avrupa üslerine büyük askeri sevkiyat
  james mattis abd nato240117.jpg trump'ın savunma bakanı mattis'ten nato'ya telefon
  abd'den nato'ya ciddi bir uyarı geldi:

  matis, katıldığı ilk nato savunma bakanları toplantısı'nda, ittifak üyelerini savunma harcamalarını artırmaları konusunda uyardı. toplantıda yaptığı konuşmanın metnine göre, mattis, nato'nun, her üyenin ülke ekonomisinin yüzde 2'sini savunmaya harcamasına ilişkin planın gereğini yerine getireceği bir tarih belirlenmesini istedi.
  "çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremeyiz"
  bunun washington'daki "siyasi gerçeklik" temelinde "adil bir talep" olduğunu söyleyen mattis, "amerikalı vergi mükellefleri, batı'nın değerlerini savunmak için artık orantısız bir payı üstlenemez. amerikalılar, sizin çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremez. askeri anlamda hazır olmaya önem vermemek, kendimize, ittifaka ve şimdi açıkça tehlike altında olan ve bize miras kalan özgürlüklere saygı konusunda eksikliği gösteriyor" dedi.
  abd savunma bakanı james mattis
  abd savunma bakanı james mattis
  "taahhütlerimizi azalttığımızı görmek istemiyorsanız!"
  ittifak üyelerine, halkının somut talepleri ve abd'deki siyasi gerçekliğe ilişkin net bir fotoğrafı ortaya koyma borcu olduğunu söyleyen mattis, "abd sorumluluklarını yerine getirecek. ancak halklarınız abd'nin ittifaka olan taahhütlerini azalttığını görmek istemiyorsa her bir başkentin ortak savunmamıza verdiği desteği göstermesi gerekiyor." şeklinde konuştu.
  bazı ittifak üyelerinin, rusya'nın ukrayna toprağı kırım'ı ilhak etmesi ve daeş'in suriye ve ırak topraklarını ele geçirmesi karşısında, "olanları inkar eden bir yaklaşımla yüzlerini başka yöne çevirdiğini" kaydeden mattis, "doğu ve güneyden gelen tehlikelere rağmen, nato'nun karşılık verme gücündeki boşlukları doldurmada veya adaptasyonda başarısız olduk." ifadesini kullandı.

  ülkelerin harcamaları

  nato üyelerinden ingiltere, estonya, polonya, yunanistan ve abd, savunmaya yüzde 2'lik harcama yapıyor. ekonomisi en güçlü ülkelerden g7 üyesi fransa'nın savunma harcaması 1,78, almanya'nın yüzde 1,19, italya'nın yüzde 1,11, kanada'nın yüzde 0,99'da kalıyor. türkiye'nin savunma harcaması oranı ise yüzde 1,56.

  trump, savunma harcamalarının artırılmasını istemişti

  abd başkanı donald trump, göreve gelmeden önce alman bild gazetesine verdiği röportajda, "nato'nun sorunları var. nato eskidi çünkü birincisi, bildiğiniz gibi yıllar öncesinden tasarlanmış. ikincisi, ülkeler ödemeleri gerektiği parayı ödemiyorlar. nato'nun eskidiğini söylediğimde baskı altında kaldım. terörizme karşı bir şey yapmadığı için de eskidi." demişti.

  ülkelerin kendi üzerlerine düşen payı ödemediğini, bunun abd'ye karşı adil olmadığını belirten trump, ancak bunun haricinde nato'yu çok önemli bulduğunu ifade etmişti.

  trump'ın bu açıklamaları, abd'nin washington'da kurulan nato'ya desteğinin ve bağlılığının sorgulanmasına neden olmuş, avrupa'da "abd'siz savunma tartışması" başlamıştı.
  nato genel sekreteri jens stoltenberg
  nato genel sekreteri jens stoltenberg
  nato genel sekreteri'nden cevap

  nato genel sekreteri jens stoltenberg, abd savunma bakanı james mattis'in ittifakın diğer üyelerinin sene sonuna kadar savunma harcamalarını artırmaması durumunda ülkesinin ittifaka olan desteğini azaltacağı yönündeki açıklamasını, "çok kararlı bir mesaj" şeklinde değerlendirdi.

  stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında mattis'in uyarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. amerikalı bakanın açıklamasını "çok kararlı bir mesaj olarak gördüğünü" ifade eden stoltenberg, "bakan mattis, çok kararlı bir mesajı tüm müttefiklere iletti. bu mesaj, yük paylaşımının önemi gösteriyor ve abd'deki siyasi gerçekliliği yansıtıyor" dedi.

  "avrupa'nın daha güçlü bir savunmaya ihtiyacı var"

  bakan mattis'in mesajının netliğinin, diğer bakanlar tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydeden stoltenberg, "diğer bakanlar da daha fazlasını yapacakları konusunda kararlı mesajlarla karşılık verdi. savunmaya daha fazla yatırım yapmanın, sadece abd için değil, avrupalı üyeler ve kanada'nın da çıkarına olduğunu görüyorlar. bu avrupa'nın çıkarına çünkü avrupa'nın daha güçlü bir savunmaya ve güvenliğimize daha fazla yatırım yapmaya ihtiyacı var" ifadesini kullandı.
  nato genel sekreteri, prag'da nato birliklerini ziyaret etmişti
  nato genel sekreteri, prag'da nato birliklerini ziyaret etmişti
  "müttefikler adil bir mesaj ve adil talep olduğunu söyledi"

  bazı müttefiklerin, savunma harcamalarını artırmaya başladıklarını, avrupa ve kanada'da yüzde 4'e yakın bir artış olduğunu söyleyen stoltenberg, "bakan mattis'in bu kararlı mesajının ardından, letonya, litvanya ve romanya, yüzde 2'ye çok yakında ulaşacaklarını ifade etti. diğer birçok ülke de savunma harcamasını artırdıklarını ve mattis'in mesajının adil bir mesaj ve adil bir talep olduğunu söyledi" değerlendirmesinde bulundu.

  ntv.com.tr/...uyari,wtvjrs2nhuyyri3gk3bv

  m.gazetevatan.com/...nemez--1039147-duny

  m.sabah.com.tr/...2/15/abdden-natoya-uya
 • 2
  oxygen 15.2.2017 21:36
  mükemmel kopyala yapıştır yapmışsın tebrik ederim
  1
  hesap 15.2.2017 21:37
  haber bu. tabii ki kopyala yapıştır yapacağım. ayrıca kaynak verdim ve doğru bölüme eklediğimi düşünüyorum.
  1
  oxygen 15.2.2017 21:40
  düzenlemişsin

  ntv anasayfa bilmem ne şu bu falan.

  kaynak verdiğin için tebrik ederim. sana tavsiyem can alıcı noktaları koyup öyle kaynak vermen. daha okunur olur. kimse okumayacak bunu bak görürsün
 • 1
  meqt 15.2.2017 21:46
  .jpg yazisina kadar siritmamisti aslinda