13

oruç tutmanın amacı nedir?

oruç tutmanın en makul açıklaması "allahın emri" olduğu için tutuluyor olmasıdır.

oruç tutmak sağlığa zararlıdır. saçma, bilimden uzak gazete yazıları bu durumu değiştirmez. haydi yemeği bir kenara bırakın 16,17 saat su içmeden durmak bile sıkıntılıdır. kaldı ki gecenin bir saatinde kalkıp yemek yemek, tüm gün aç duran bünyeyi bir anda coşturmak. yok yok hiçbir elle tutulur yanı yok.

fakirlerin, açların halinden anlamak da değildir. bunu savunan kalmamıştır sanıyorum. akla yatan bir tarafı yok.

yemekten, maddeden uzaklaşıp huzura erm...! aç adam çok daha fazla ilgilenmez mi yemek ile? adam aç, zihnini yemek daha çok meşgul eder haliyle.

müslümanlar allahın emri diye oruç tutarlar, itaat.
 • 0
  erenraphael07 5 ay önce
  oruç tutmak aç insanların halinden anlamayı empati yapmayı güçlendirir.
  3
  cyranodebergerac 5 ay önce
  aç insan belli süreliğine aç değildir. aç insan belli bir süre aç kaldıktan sonra oturup çorbasından, baklavasına tıka basa yemek yemez. aç insan açlığa hazırlık için gece kalkıp karnını doyurmaz.
  1
  dreamfloyd 4 ay önce
  dskfaldfasfdj yukarıda yazdıklarından sonra bu yorumun yapılması
 • 1
  bealzebub 5 ay önce
  bu link bu başlığa fazla da neyse.
  -1
  cyranodebergerac 5 ay önce ~ 4 ay önce

  otofaji'de susuz kalmak diye bir muhabbet yoktur.

  bahsettiğin linkin oruçla hiçbir alakası yok. bahsedilen otofaji işlemi hücrelerin kendini mecbur kaldığı durumlarda yenilemesi, bunun sağlığa yararlı olması, ve bu mecburiyetin açlık halinde tetiklenmesi üzerine.

  bahsedilen açlığın orucuçla hiçbir alakası yok. adam çalışmasında günde 18 saat aç kalmakla alakalı tek bir kelime etmiyor. bizim tayfa da hemen oruç diye servis ediyor.

  bahsedilen açlık hali bu kadar korkunç sürelere ulaşmıyor, üstelik sen su dahi içemiyorsun.

  %70'i su olan bir bünyeyi 18 saate varan sürelerde susuz bırakmanın sağlığa yararlı olduğunu savunmak yanlış olur.
  2
  altaydangelenbarbar 4 ay önce
  e işte müslümanlık bunu gerektiriyor puvo araştırmadan herşeye körü körüne inanmayı:d nobel ödüllü bilim adamı diyince bu insanlar için herşey bitiyor nede olsa profesör onlar herşeyi doğru söyler değilmi evet çoğu söyler adam kolay gelmemiş oralara kadar araştırmış okumuş yazmış ama ama internet herzaman doğruyu söylemez işte o yazıda adamın anlattıklarını nasıl oruca bağlayabilmişler hiç anlamadım ve bunu yayınlayanda resmi bir gazete vovovov haram :d
 • 0
  poliksenaa 5 ay önce
  nobel tıp ödülü kazanmış ünlü fransız bilim adamı dr alexis carrel oruç hakkında şunları söylüyor: “oruç sırasında vücutta depo edilmiş besin maddeleri harcanır, sonradan bunların yerine yenileri gelir, böylece vücutta bir yenilenme olur.

  açın halinden anlıyoruz demeleri tamamiyle uydurmadır.açın halinden aç kalarak anlıyorsan, akşamları da ziyafet çekmeyeceksin. bir kuru ekmeğe talim etmen gerekir.kolu olmayanların halini anlamak içi tek kolunu bağlayıp 1 gün öyle takılacaksın vb. seyler.
 • 1
  telepatikpizza 5 ay önce ~ 5 ay önce
  www.bbc.com/.../haberler-dunya-37539653

  yoshinori ohsumi, japon biyalog nobel tıp ödülü de almıştır.
  bana zararlarının kanıtladığı delili bulabilir misin? kendi yorumunu koymuşsun ama delil gerekli bence

  açın halinden anlıyoruz kısmında sana katılıyorum insan ne yaparsa yapsın bir açın halinden, ya da maddi manevi iyi olmayan bir insanın halinden gerçekten yaşamadıkça anlayamaz bence
  -1
  cyranodebergerac 5 ay önce ~ 4 ay önce

  otofaji'de susuz kalmak diye bir muhabbet yoktur.

  bahsettiğin linkin oruçla hiçbir alakası yok. bahsedilen otofaji işlemi hücrelerin kendini mecbur kaldığı durumlarda yenilemesi, bunun sağlığa yararlı olması, ve bu mecburiyetin açlık halinde tetiklenmesi üzerine.

  bahsedilen açlığın orucuçla hiçbir alakası yok. adam çalışmasında günde 18 saat aç kalmakla alakalı tek bir kelime etmiyor. bizim tayfa da hemen oruç diye servis ediyor.

  bahsedilen açlık hali bu kadar korkunç sürelere ulaşmıyor, üstelik sen su dahi içemiyorsun.

  %70'i su olan bir bünyeyi 18 saate varan sürelerde susuz bırakmanın sağlığa yararlı olduğunu savunmak yanlış olur.
  1
  telepatikpizza 5 ay önce
  bbc'ninkisi yalan gazete haber aynen kardeşim ve evet adam bunu oruç için araştırmadı ama sonuçta oruç tutunca da aç kalıyorsun ve yenilenme oluyor. zaten akıl işi olup olmamasını anlamani beklemiyorum çünkü dediğin gibi kaç saat aç ve susuz kalıyorsun bunu keyfinden değil inancından dolayı yapıyorsun.
  0
  cyranodebergerac 5 ay önce ~ 4 ay önce
  bu linkte de zaten oruç diye bir kelime geçmiyor, bbc adamın çalışmasını anlatmış. sen açlık kısmını alıp bunun direk oruç olduğu kanaatine varmışsın. anlattım farklarını.

  ben de onu diyorum zaten. allahın emridir, ben zararlı da olsa yapıyorum, sorgulamam dersen buna bir itirazım olmaz.
  0
  telepatikpizza 5 ay önce
  benimde oruç dışında da sorguladigim seyler var, kuranda geçen ayrımcılık ile ilgili. diğer inanç biçimlerini de araştırdım ama en mantıklı olanı bu, inanmak ve uygulamaktan başka seçenek yok malesef. eğer konuyla ilgili artı olarak olaki bir şeyler bulursan bilgilendirirsen sevinirim.
  2
  poliksenaa 5 ay önce
  kimse susuz kalmanin yararından bahsetmiyor.insanın doğumundan ölümüne kadar devamlı surette çalışan sindirim sisteminin, senenin belli ayında yarım günden (12 saatten) fazla dinlendirilmesi mi zararlı.
  ayrıca, bir ay vücudun değişik bir beslenme rejimine adaptesi (uyumu), vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır, gıda maddelerinden vücuda tam istifade fırsatını temin eder. sorun susuz kalmaksa
  vücudun normal fonksiyonlarını yürütecek suya ihtiyacı vardır. eğer vücut aldığı sıvıdan daha fazlasını kaybederse, susuz kalır ki buna dehidrasyon adı verilir. kişi su alımına dikkat etsin o zamn. eğer, hafif ve kısa zamanlı bir dehidrasyon durumuysa bu, fazla sıvı tüketilerek durum genellikle düzeltilir. susuz kalmak kişinin beslenme şekli alışkanlığı, ramazan dışında ne kadar su tükettiyle de alakalı.misal sahurda sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdaların tercih ediyorsa tabiki bünyesi 12 saatten sonra susuz kalır. su alımına dikkat ettikten sonra ramazan gelsede ciddi bi hasar bırakacağını zannetmiyorum
  -1
  cyranodebergerac 5 ay önce ~ 4 ay önce
  dehinrasyon, reflü, midedeki açlık dolayısıyla sürekli mevcut olacak olan asidin yarattığı tahribat, hızlı su kaybı , adet dönemi sorunları, şeker haslağı bir araştır.

  manevi haz, psikolojik rahatlık olabilir. bunlar farklı şeyler, kişişel şeyler, biyolojik yapıya çok fazla etkisi olmayan şeyler. .

  oruç öldürür demiyoruz ama zararlarını gizlemek hatta yararlı olduğunu savunmak. cık cık
 • 0
  siyam 4 ay önce
  nefsi terbiye etmek.
 • 0
  hsynkpln 4 ay önce
  herkes tutuyor...bir çeşit ayna ve yansıma si meselesi
 • 0
  shely 4 ay önce ~ 4 ay önce
  allah'ım tuttuğunuz oruçları kabul etsin 😁
 • 2
  karakartal1903 4 ay önce
  zarar mı? sanarsın profesör doktor da araştırma yapmış tez sunuyor bize 😂😂😂

  iftarda yarım litre su içiyorsun sonra bir daha yarım litre sahurda 1 litre su içiyorsun oldu sana 2 litre su. su sıkıntısı bitti. açlık sıkıntısı zaten son saatte kendini belli ediyor ki bu da zor değil.

  zararlı hiç bir yanı yok
  1
  nepenthe34 4 ay önce
  evet 5 litreyi aynı anda içersen de 3 gün su içmene gerek kalmaz mesela
 • 0
  jpedro 4 ay önce
  ibadet etmek aq niye bu kadar uzun uzun anlatmaya ihtiyaç duyuyorsunuz ben hala anlamadım. oruç tutan zaten biliyor neden tuttuğunu daha uzatmanın anlamı ne.
 • 0
  marulkafa 4 ay önce
  aklıngözü? sen misin kuzum? (pi: @cyranodebergerac)
 • 0
  bedir 4 ay önce
  nefsi ,kalbi ,dili,gözü tebiye etmek
  yoksulu acı halini anlatçyıp hem halimize şükredip hem bizden daha aşağıda maddi yönden yardım etmek. ne güzl bir nimet aslında
 • 0
  resulsahiner 4 ay önce
  orucun lezzetini müşrik ne bilsin...
 • 1
  ersals 4 ay önce
  klinik olarak kalori kısıtlaması dışında ömrü uzatan kanıtlanmış başka bir yöntem yoktur. oruç esnasında gelişen biyolojik olaylar tam olarak açıklamaya gerek kalmayacak biçimde yenilenme ve pozitif tir kısaca. konu ile ilgili kısa bir araştırma bile yüzeysel bir bilgi sağlayacaktır.

  burada asıl soru, neden oruç tutmamayı tercih eder kişi....

  inançtan bağımsız olarak, bu kadar faydalı bir uygulamadan neden kaçar...

  acaba kendisine zor geldiği temel düşüncesine mantıksal cevap mı aramaktadır.......

  çünkü zararlı olduğu palavrası bilimsel olarak tam bir safsata......
 • 0
  elganem 4 ay önce
  neden korkunç derecede bir açlıktan bahsedildiğini anlamadım .bu 'felaket' derecede açlıktan bahseden insanlar hiç mi yoğunluktan,fırsat bulamamaktan vs. aç kaldığı olmadı ya da oruç tutmayı hiç denemediler mi ?
  ben yaz kış gün de 2 litre su tüketen bir insanım ramazan boyunca -ölürcesine- su aradığım bir gün olmadı. açlıktan ayılıp bayılmadım da çalışırken de üniverste sınavına hazırlanırken de tuttum orucumu. baksaniz 55 kiloluk bi şeyim de hani güçlü kuvvetli bi yapım da yok . sandığınız gibi korkunç felaket bi durum yok (bence) şikâyet etmedim hiç. şayet sağlıksız olsaydı kaç senelerdir oruç tutan,her yıl bunu tekrarlayan milyon tane insanda bu durum kendini gösterirdi diye düşünüyorum .
  son olarak açların halinden anlama kısmına gelince oruç tutanlar bilir iftarda 1 kase çorbayla hemen doyarız az bir yemek yeter,bizim insanımızın gözü doymaz ,ziyafet sofrası kurulur evet .doyduktan sonra hala yiyen insanlar var oldukça açların hali anlaşılmaz
 • 0
  naboland 4 ay önce
  oruç, farzdır ayrıca islamı şartlarından biridir, eğer inanıyorsan müslümansan oruç tutmak kesin emirdir.
  0
  erryan 4 ay önce
  inanıyorum, rabbi seviyorum, ama dine inanmıyorum... aç kalmalımıyım?
 • 0
  propanoikacid 4 ay önce
  sadece açlık değil olay
 • 0
  edon1s1 4 ay önce
  oruç tutmak sevap ve sabretmeyi öğretir
 • 0
  sopparo 4 ay önce
  irademizi ölçmek