elektronik savaş

  9
  darkier 28.4.2018 00:53

  şu an suriye'deki savaşın bir diğer görünmeyen yüzü: elektronik savaş!

  her ne kadar siber savaşı birisinin bilgisayar başında, bir başkasının bilgisayarına saldırması olarak düşünsek de aslında durum oldukça farklılaşmaya başladı. geçmişte ve şu anda, internetin ne kadar tehlikeli bir hâl alabileceğini defalarca gördük. 2016'daki amerika başkanlık seçimlerindeki rusya'nın propagandası da bunlardan sadece bir tanesiydi.

  tabii bu siber savaş sadece çevrimiçi yapılmıyor. yeni bir savaş terimi olan elektronik savaş (ew), -adına aldanmayınız- fiziksel dünyamıza sağlam bir etki vurmaya çoktan başladı. geçtiğimiz salı ortaya çıkan -iki bin istihbarat mensubunun katıldığı sempozyumda- habere göre, haberleşme sinyalleri suriye'deki birtakım ec-130 tipi helikopter sayesinde yok ediliyor.

  ec-130, lockheed şirketi tarafından geliştirilmiş, kullanılmakta olan en donanımlı elektronik savaş silahıdır. havada taşınan iletişim ağlarının sinyalini bozma gibi yetenekleriyle beraber, bireysel radyo frekansları ve sivil wi-fi sinyalleri gibi sinyallerin de yerini saptama gibi özellikleri mevcut.

  yani "dünyadaki en agresif elektronik savaşının yaşandığı bölge" olarak adlandırılan suriye'de işler farklı alanlarda da kızışık. saldırıların kaynağı henüz bilinmezken, sinyal bozma ile ilgili kabarık bir sabıkaya sahip rusya ima ediliyor.

  modern savaş gördüğümüz gibi propagandalarla sınırlı değil. teknoloji sadece iyi yönde ilerlemiyor ki bu elektronik savaş için sadece bir başlangıç.

  ayrıntılar ve dahası:
  haber
  lockheed şirketi
 • 1
  alicoyum 28.4.2018 01:08
  bu yazıda dikkat çekilen nokta savaşların sadece mekanik veya ateşleme sistemleri üzerinden değil aynı zamanda anlık olarak kurulan iletişimlere göre de dizayn edildiği herhalde. bu sebeple bu sistemleri bozan taraf bir diğerine üstünlük sağlayabiliyor.
  0
  darkier 28.4.2018 14:43
  aynen öyle ve bunun sadece bir başlangıç olduğunun da altı çizilmekte. bakalım daha neler göreceğiz.
 • 2
  plumerion 28.4.2018 01:27
  teknolojinin kötü yanlarının da en az iyi yanları kadar olduğunu düşünüyorum, hatta bilimin de √
 • 1
  mein_diana 28.4.2018 07:25
  puvo artık millet tweter üzerinden savaş ilan ediyor tweter facebook instagram snapchat discord youtube ve twich gibi her yaştan insanların takıldığı bir ortam
 • 0
  mavi_var 17.10.2018 10:50
  bu tür seylerden keyif alıyorum. harika haber . ınsanalrın yapay zeka ve yeknolojinin başka getirilerinden korkmasıda oldukça keyif verici . gitmekte olduğumuz nokta belli kimse bunu durduramaz. harika . ben ölüp gitsem de robotların var olması ve savaşlarda kullanılması oldukça güzel.
dün
 • makaleler

  Çeşitli dallarda oluşturulan farklı içeriklerle ufkunuzu açmayı hedefleyen bir Puiv bölümüdür.

 • aşağıdaki kuralların en az birine uyulması gerekir.

  1- yabancı sitelerden daha önce çevirisi yapılmayan bir metni çevirmek.

  (bilim, sanat, eğitim, teknoloji vb.)

  2- herhangi bir bildiğiniz konuyu, bilgi verme amacı güderek ve özen göstererek paylaşmak. 

  (çeşitli alıntılar vasıtasıyla renklendirilmeli, kaynağını belirtmek gereklidir.)

  bu iki maddeye ek olarak;

  + yazım kuralları, başlık düzeni ve yazınızın; giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden oluşacak düzeyde bir uzunluğa sahip olmasını rica ediyoruz