10

hüzün dolu elfida

sıkılmadan okunabilecek uzun bir hikaye

kendi kaleminden
haluk levent’in elfida şarkısının çoğumuzun bilmediği sizide etkileyeceğini düşündüğüm hikayesi küçük bir kıza yazılmış. link bırakıyorum bir yandan okuyup bir yandan dinlemeniz için
https://youtu.be/FpvReFa_uXo

“elfida ismi sonradan verilmiş bir isim. adı beyzanur kızımızın. 4 yaşlarındayken tanıştım.”

“babası murat çelik bir emekçiydi. kızın amansız bir hastalığı vardı ve bu amansız hastalıkla mücadelesine destek olmak için cerrahpaşa tıp fakültesine gidiyordum, doktorlarla görüşüyordum.”

“haluk bey, bu kızı gözden çıkartın…”

“bir gün doktor odasındaydım ve doktorlardan biri gelip bana “haluk bey, bu kızı gözden çıkartın.” dedi. yanımda da müzisyen arkadaşım emrah aydoğdu var. emrah, “gözden çıkartılan kadın anlamı osmanlıca’da elfida.” dedi. belki tam birebir anlamını karşılamıyordu ama bir kavram olarak çok uyuyordu. tabi biz birbirimize sarılıp ağladık. gerçekten beyzanur’u çok seviyordum.”

“beyzanur’a yazdığım şarkıyı ona söylüyordum, ama o elfida’nın kendisi olduğunu bilmiyordu…”

“ve oturdum şarkıyı yazdım. sevgili emrah aydoğdu da elinden geleni yaptı ve sözlerinde düzenlemeleri yaptık. ömer faruk güney’in de müziği vardı. bu şekilde beyzanur’un son günlerinde ona şarkıyı söylüyordum ama o kendisi olduğunu bilmiyordu, elfida olarak biliyordu. tabii küçük bir çocuktu son zamanlarında, 8 yaşlarındaydı.”

omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın

“o dönemde şirketlerim batmış, sözlerdeki “omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın.” şunu ifade etmek içindi: ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım. beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi.

“yüzyıllardır sarılmamış kolların…”

o sözlerdeki yüzyıllardır sarılmamış kolların cümlesinin sebebi de şuydu: anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. beyzanur’un kırılganlığından, hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. gerçekten sarılabildiklerini görmedim.”

“sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu…”

“beyzanur’un hep yağmurlu gözleri vardı. hayata tutunmaya çalışan…”

“beyzanur’u kaybettik…”

o dönemde hastane personeline bakırköy’de bir konser verdim. beyzanur’a iyi baksınlar diye onların gecesine katıldım. o gece evden başka bir yere kaldırılan beyzanur’u kaybettik.

“beyzanur’u kaybetmemizden sonra anne ve babasından rica ettim. yıllardır beyzanur’un başındaydınız. evet kızımızı kaybettik ama lütfen bir çocuk daha yapın dedim. aradan bir yıl geçti ve beni aradılar. haluk abi, bir çocuğumuz oluyor. adını elfida koyun dedim. şu anda o elfida belki de 8-9 yaşlarında ve bir okulda okuyor. ablasının ismini taşıyor…”

“ben bu şarkıyı ticari amaçla kullanmak ve vermek istemedim ve vermedim de. bu başka bir şeydi. bir akdeniz akşamları faciası daha yaşamak istemiyordum. biliyorsunuz akdeniz akşamları muazzam bir şarkıdır aslında. o dönemin bir öyküsüdür ama herkes okuya okuya artık içimizden gelmeyecek hale geldi. elfida’nın öyle olmasını istemiyordum, o çok özel bir şarkıydı. ama ben yurt dışındayken benim bilgim dahilinde olmadan ankara’dan bir müzisyene verilmiş şarkı. çok üzüldüm ve kızdım. ailesi beni aradı, çok özür diledim. gerçekten benim elimde değildi. onlar da anlayışla karşıladı ve bundan sonra kimseye vermeme kararı aldık şarkıyı."
kısacası elfida nın öyküsü bu
net düz sade / haluk levent

yorulmuşsun, hakkını almış yılların… beyzanur’un bizlere ve bu dünyaya son bakışı…

https://i.hizliresim.com/vjM4Or.jpg

https://i.hizliresim.com/JQP2RW.jpg

iste buda elfida
https://i.hizliresim.com/Vr4Yoy.jpg

 • 1
  slmsgtc 1 yıl önce
  bilgin için teşekkürler çok sevdiğim bir şarkıydı hikayesini bilmiyordum ve daha çok bağlandığım bir şarkı oldu benim için kişiliğine hayran olduğum haluk levent nekadar vefalı ve insan sevgisi dolu bir adamsın.
  0
  onlyyou01 1 yıl önce
  artık dinlerken daha farklı bakacağınıza eminim 😉 adamdır haluk levent çukurovanin bağrindan çıkmış adam gibi adam
  1
  slmsgtc 1 yıl önce
  askerlik arkadaşımdır kendisi üst devreeee 🤣
 • 0
  osuranfilozof 1 yıl önce
  hüzünlendim şarkının hasta bir kız çocuğuna yazıldığını söyleseler inanmazdım. ulaşılamayan aşk falan diye duymuştum elfida kelimesine.
  1
  onlyyou01 1 yıl önce
  gözden çıkarılacak olunca mecbur ulasilmayacak gibi de oluyor 😉
 • 1
  mrsego 1 yıl önce
  ne severdim oysa bu şarkıyı üzüldüm şimdi 😔
  1
  onlyyou01 1 yıl önce
  dinlerken aklına gelecek huzunleneceksin :) kötülük yaptım sana 😂😂😉
  0
  mrsego 1 yıl önce
  evet artık daha farklı dinleyeceğim kesin
 • 1
  miraycik 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  haluk levent in heykeli dikilmeli. o kadar iyi niyetli ve guzel projeleri varki hep insanlarla içli dışlı sanatcilara örnek gosterilebilicek sayili insanlardan.
  1
  onlyyou01 1 yıl önce
  tam olarak 👌
 • 1
  can23 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  eski yengenizle şarkımız dı bak kızı değil şarkıyı özledim ahdhf
 • 0
  kaybedenclub 1 yıl önce
  yüzün geçmişten kalan.. aşka tarif yazdıran..
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  421 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik