6
muhammed ali'nin vietnam savasina gitmeyi reddettigi konusmasi ve amerika'ya verdigi ayar
vietnam savaşına asker olarak katılmaya zorlanan muhammed ali şöyle demişti:
bu savaş beyaz para babalarının özgürlüklerini isteyen insanlara karşı bir oyunudur. eğer bu savaşın o ezilen halka özgürlük getireceğini bilsem yarın oraya gidip savaşırdım. ama onlara da amerika'daki biz siyahilere yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar onları esir alıp domine edecekler ve kendileri için çalıştıracaklar. insanın hayatındaki en büyük savaş herşeye rağmen doğru bildiği yolda kalabilmesidir. ben dinimin ve özgürlük düşüncemin belirttiği yoldan gideceğim. artık tüm insanlar özgür olmalı, para babası birkaç beyaz adam tarafından domine edilmemeli.

''asker kaçağı değilim. ne bayrağımızı yakıyorum ne de kanada’ya kaçıyorum. burada kalacağım. beni hapse mi tıkmak istiyorsunuz? olur, istediğinizi yapabilirsiniz. 400 yıldır zaten hapisteyim. üç beş yıl daha yatacakmışım ne çıkar. ama katillere yardım edip fakirleri öldürmek için 15,000 km’lik bir mesafe katetmeyeceğim. ölmek istesem, burada ölürüm. şimdi, sizinle kapışarak ölürüm. benim düşmanım sizlersiniz. çinliler, vietkonglar veya japonlar değil. özgürlüğümü istediğim zaman bana karşı çıktınız. hakkımı aradığımda bana karşı çıktınız. eşitlik istediğimde bana karşı çıktınız. benden bir yere gidip sizlerin uğruna savaşmamı mı istiyorsunuz? ben haklarımı ve dinî özgürlüğümü elde etmeye çalışırken sizler bana amerika’da bile destek vermediniz. kendi memleketimizde bile beni savunmadınız. hayır, hayır size yardım etmeyeceğim. çünkü hiç bir vietnamlı yolda yürürken arkamdan ''pis zenci'' diye bağırmadı bana !''

seni unutmayacağız efsane...

(pi: asker isyanlari-vietnam)


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...