5
bilgisayar simülasyonu içinde yaşıyor olabilir miyiz?
uzun süredir bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum. acaba bizde bir bilgisayar simülasyonu içinde olabilir miyiz? en basit örneği ile rüyamızda aynı gerçek hayatta olduğu gibi dokunuruz hissederiz etrafımızdakileri algılarız vs.. ve rüyamızda olan olağanüstü olaylar karşısında dahi bunun gerçekliğini sorgulamayız, bir rüya olduğunu anlamayız. lucid dream yapanlar bilir (rüyayı kontrol edebilme) gerçek dünyadan farkı yok diyebilirim ama yaşadıklarımızın hepsi kafamızın içinde oluyor.şu anki biliminde keşfettiği maddenin gerçek olmadığı buna örnek olabilir.

etrafımızda gördüğümüz her şey beynimize iletilen elektrik sinyalinden başka bir şey değildir.örneğin güneş sadece frekans yollar ama biz bunu ısı olarak algılarız.aynı şekilde ışıkta öyle.yani etrafımızdaki her şey bizim beynimizin elektrik sinyallerine yorumlanmış hali.yani gördüğümüz nesneler belkide o şekilde yada algıda değil beynimizin algıladığı kadar biliyoruz. görüyorum derken aslında gören göz değil gözümüze gelen ışınların elektrik sinyaline çevrilip beynimize iletilmesidir. yani maddenin gerçekliğine asla ulaşamayız. etrafımızda gördüğümüz her şey beynimizin içinde oluşuyor.bu satırları okurken olduğunuz ortam veya odanın içinde değilsiniz,bulunduğunuz mekan sizin içinizde.daha açıklayıcı olması açısından şöylede örnek verebilirim.

son yıllarda bana göre büyük bir buluş olan oculus rift(sanal gerçekçilik) gözlüğü sayesinde bu olayı anlamamız daha kolay hale geliyor.bunu kullanan birisi sanal bir ortama giriyor bunun gerçek olmadığını bilmesine rağmen sanki o sanal dünyadaymış gibi tepkiler veriyorlar.bu dediğim ürün şu anda geliştirme aşamasında. en son üzerine bir sensor eklediler bu sanal gerçekçilik gözlüğü kullanan birisi kendi ellerini de görüp sanal alemde kullanabilir hale geldi. bunun ilerki versiyonlarında beynimize yapay olarak algıda yollanabilecek seviyeye geldiğinde şu anki gerçek dediğimiz dünyadan farkı kalmayacak.örneğin o sanal ortamda elma yediğimizde beynimize yapay olarak elektrik sinyali gönderilerek elma yediğimiz hissine ulaşabilir yada dokunduğumuz nesneleri maddesel olarak algılayabilir hale gelicez. bu ürün öyle bir seviyeye gelebilir ki gerçek dediğimiz evrenden farkı kalmayabilir.

bildiğiniz gibi yapay zekada geliştirilmeye devam ediyor. bildiğim kadarıyla insandaki duyguları (korku,mutluluk,üzüntü,aşk,acıma,kızgınlık vs...) bilgisayara anlatamıyorlar,örneğin şunu düşünün herkes gta oyununu bilir bunu biraz daha geliştirdiğimizi düşünelim oradaki insanların hepsi bir yapay zeka ürünü olsun,aynı bizim gibi maddeyi algılayabilsinler,görsünler,duysunlar. oyunun grafikleri,sesleri vb.. bizim dünyamıza göre ne kadar kötü olursa olsun orada yaşayan yapay zekalı insanlar bunu farkedemez etraflarındaki hey şeyi gerçek gibi algılarlar,orada yaşayan yapay zekalı insanların gerçekliği bu olur. kim bilir belkide bir gün bizde kendi evrenimiz gibi bir bilgisayar simülasyonu yapıp aynı bizim gibi düşünen,gören,koklayan,işiten vb.. duygu ve algılara sahip yapay zekalı insanların olduğu bir evren oluşturabiliriz. sonuna kadar okuyan arkadaşlara teşekkür ederim. konunun daha iyi anlaşılması için aşağıdaki filmleri izlemenizi tavsiye ederim

13. kat
matrix
tron efsanesi
the call up
truman show
vanilla sky
inception
gerçege çagri(total recall)
 • 0
  abi 9 ay önce
  rüyayı kontrol edebilme diye bir şey var mı gerçekten?
  0
  nightmare89 9 ay önce ~ 9 ay önce
  var lucid dream araştırabilirsin. bizzat kendim yaptım bilmeden seneler önce. zaten bu konulara girmemin sebebide zamanında yaşamış olduğum bazı şeyler. ben bilmeden yaptım lucid dreamı ve 1 hafta kendime gelemedim. çünkü burayla o rüya alemi arasında hiç bir fark yok. eğer orası gerçek değilse burasıda gerçek değildir.hepsi kafamızın içinde oluyor.bazı teknikleri var ama ne zaman kendi isteğimle yapmaya çalışsam olmuyor.arada sırada bazen kendiliğinden oluyor yine bende. ama panik olmucan o anda panik olursan uyanıyorsun veya karabasan dediğimiz vucut felci oluyor:) yani bilincini fazla devreye sokmaya çalışmıcaksın. ben ilk denememde bilmeden herşeyi gerçek gibi algıladığımdan dolayı şu anda biliçli yapsam dahi o ilk denememdeki kadar etkili olmuyor. yine herşeyi hissediyorsun ama bunun rüya olduğunun farkında oluyorsun o yüzden ilk denemem kadar etkili olmuyor. ilk denememde günlerce ne gerçek ne sahte kendime gelememiştim:)
  0
  abi 9 ay önce
  yok kardeş ben tırstım :d
 • 0
  ormansevenhaydut 8 ay önce
  biliyor musun bunu ben de çok düşündüm hatta bir ara buna benzer konularla kafayı yiyecektim ama şimdi hoşuma gidiyor çok güzel bir biçimde açıklayıp örneklemişsin, tebrikler
  0
  nightmare89 8 ay önce
  teşekkürler.simülasyonda olduğumuzu düşünmemin sebebi yukardaki arkadaşada söylediğim gibi bilmeden lucid dream yapmam.yaşadıklarım o kadar gerçekçiydiki bu beni gerçekliği sorgulamaya itti. izlemediyseniz 13.kat filmini izlemenizi tavsiye ederim.

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  114 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...