12

herhangi bir ambargo söz konusu olursa, türkiye karnını doyurabilir mi?

bu soruyu sormalı herkes kendine.

türkiye şu anda 81 milyona yetecek kadar sebze, meyve, besin ve et üretiyor mu?

bu işler şakaya gelmez, sen ordunu veya milletini besleyemeyecek durumdaysan, yaptırım ve savaş gücün yok demektir.

şimdi yine yine iyi kötü çiftçi ve hayvancı var, ithalat politikaları bu şekilde giderse 5 sene onlarda olmayacak.
 • 1
  sjense 2 ay önce
  dünyada bizim dışımızda 6 tane türk devleti var. ve türkiye'ye gerçekten saygı duyan destekleyen onlarca ülke var. hiç bir şey olmaz evelallah. hepsini geçiyorum türkiye islamın muhafızıdır. yukarıda allah var. elbet yardım edecektir. ülkemizin şu saatten sonra böyle bir duruma düşeceğini zannetmiyorum. ekonomik kriz vb olabilir lakin kurtuluş harbi gibi bir duruma düşeceğimizi hiç zannetmiyorum.
 • 2
  gaddarus 2 ay önce
  işler zora düştüğü zaman türk milleti elinden geleni yapacaktır. türkiye o kadar kolay lokma olmaz kimseye
 • 2
  filozofunsakali 2 ay önce
  tarımda ve hayvancılıkta geriyiz. pirinç bile dışarıdan geliyor, buğdayı bile zar zor ektiriyor iktidar. "fındık çiftçisi" bile zor durumda. şimdilik doyuramaz. hatta çok rahat 2 sene kıtlık çekeriz. öyle saygı duyan devlet varmış falan boş milliyetçilik var he, bırakın bunları gerçekçi düşünün. tarım ve çiftçilik belki de dünyada tek türkiye'de bu kadar kolayca yapılabilirdi onu da zorlaştırdı eşek oğlu eşekler.
 • 0
  puzzle 2 ay önce
  bu politikalar devam ederse sor. 3-5 yılda bir şey olmaz ama bir süre sonra ülkede ne çiftçi kalır, ne de hayvancılıkla uğraşan herhangi birisi. yeni nesil zaten çok hevesli değil bu sektörlere.
  0
  wertyus 2 ay önce
  yeni neslin hevesli olduğu birşey yok zaten :( varsa yoksa konuşmak
 • 0
  helianthus 2 ay önce
  ambargo çok geniş bir konsept. konuldu mu her ürüne ya da her mala konmuyor. bazen sınırlı mal ve hizmetlere konabilir. neye konduğu önemli, kim tarafından konulduğu da önemli. bunun yanında bazen ülke sana gönderdiği mal ya da hizmetlere ambargo koyarken bazen senden gelenlere de koyabilir. bu ikisinin aynı anda olduğu durumlar da olabilir. bunlar biraz uluslararası anlaşmalara bağlı. bazen bir ürünü bir ülkeden alma taahhüdü verdiğin için almak zorundasındır. bu senin o mala olan ihtiyacınla değil aynı zamanda o ülkeyle olan ilişkilerinle ilgili bir durum. yani pirinç ithal edilmesi salt ülkende pirinç yetiştirilememesiyle değil aynı zamanda pirinç ithal ettiğin ülkeden elde ettiğin menfaatle alakalı. dolayısıyla bu menfaati elde etmek istiyorsan pirinç alıyorsun. pirinci oradan elde etmeye başladıkça ben pirinç üretmesem diyorsun ve kendi çiftçine verdiğin desteği çekiyorsun. olası bir ambargo durumunda ambargoyu koyan ülkeden aldığın malları da almamış oluyorsun dolayısıyla ya kendin yetiştirmek zorunda kalıyorsun ya da malı başka bir yerden temin etmek zorunda kalıyorsun ki bu da siyasi. diyelim amerika'dan temin ettiğin bir ürüne ambargo konuyor. sende diyorsun ki ambargo koyarsan bu ürünü rusya'dan alırım. böylece iki süper güç arasında kendi çıkarlarını optimize etmek için siyasi şantajlar yapmış oluyorsun. demem o ki türkiye bir şekilde karnını doyurur ürün üretemese bile üretecek imkan ve arazilere sahip. şu noktada ambargo çok daha arzulanır bir opsiyon
 • 0
  systemfailed 2 ay önce
  komik bir soru olmuş tabıkıde kendı kendıne yeten bir ülke degılız artık çok zor günler bizi bekler ozaman
 • 0
  karaatli 2 ay önce
  nolcak yav yolları köprüleri kitlariz artık :/
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  35 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.

26. @msaid08 | kitap