türkiyede üretim

  2
  ferdiucuncu 1.6.2017 11:15
  yılmaz özdil 'in bu gün (01.06.2017) köşesinde yayınladığı zeytin başlıklı yazıyı okuyunca aklıma geldi.

  geçtiğimiz günlerde bir hafta sonu fındığa gübre atılacak dedim eyvah gitti bütün haftasonu, aklımda neler neler canlanıyor ama bizim fındıklıklar dağ bayır engebesi bol ben düşünüyorum ki hayvan gübrelerini el arabaları ile ocak diblerine taşıyıp dibini kazıp kürekle atıp geri kapatacağız amcamın yeri ile birlikte offf dünya kadar iş 2-3 günde bitmesi mümkün değil.

  (artık en son ne zaman gübre attıysam :)) )

  köye gittik gübreler bir çıktı çuvallardan bildiğimiz tavuk yemi gibi koku yok pislik yok bildiğin yapay gübre 3 çeşit karıştırıyoruz ben bir durdum, neyse dedik başladık atmaya meğer tavuk yemler gibi avcunla, kazma kürek yok avuç avuç atıp geçiyorsun 2-3 gün dediğim iş 2 saat sürmedi bitti bitmesine de bir nokta dikkatimi çekti hatırlarım ben küçükken gübre işinden önce bir ot biçerdik off bildiğin insan beline gelen sıkı sıkı otlar biçtikmi saman yığınları yapılır balya makinesi gelir acayip saman çıkardı e hani yok ???

  neyse babaanneme dedim hani dedim ya eskiden ne hep ısırgan olurdu şimdi yok, ot saman olurdu yine yok, "başlarım ısırganına otuna samanına, onlar çıkmasın diye bu kadar gübreyi karıştırıp atıyoruz" dedi.

  gittim çuvalların üzerine baktım markaları yazdım google amcaya 3 çeşit gübre 3 ü de israil üretimi iyimi !

  ısırgan deyip geçme bir yemeği olur parmaklarını yersin, tarhana gibidir yemeği bin derde devadır, varmı artık ? yok.

  peki hayvancılık ne alemde ? et fiyatları, süt fiyatları ne durumda ?

  gerçi bunlarda sorumu şimdi ot bitmez saman üretilmez memlekette hayvancılık ne alemde olsun bir fındık bahçesi var herkes yılda bir fındık temiz çıksın zahmetsiz olsun derdinde hiç düşünmüyoruz bu gübreyle beslenen fındığın kalitesi ne derece olur diye herkes kendi rahatlığı kendi kazancını hesaplıyor. neyse şimdilik daha fazla uzatmim ama bu konu daha çok uzun, fırsat buldukça bu konuda yazmaya devam edeceğim.
 • 0
  caytiryakisi 1.6.2017 11:37
  yazılımı falan geçtim de tarım ve hayvancılıkta dünya'nın bir numarası bile olabilecek imkanlara sahipken bu rezillik çok acı.

  basiretsizlik, beceriksizlikten başka bir şey değil. bizim insanımız çalışkan ama mazotla, ekonomiyle sırtına vurursan hep betonculara kendini yamarsan yapacak bir şeyi kalmaz.
  0
  ferdiucuncu 1.6.2017 11:39
  yazılımı falan ben geçmiyorum ilk fırsatta onun ile ilgilide yazacağım :)
  bizim insanımız biraz rahatı görünce fazla kaçırıyor sanırım yani hep rahat olim az çalışıp çok kazanayım derdine geçiyorlar bence.