12

bebekler ırkçı bencil ve bağnazdırlar

öncelikle kafanızdaki "sevgi yumağı" olan bebek profilini bir kenara koyun. işin özüne bakacak olursak, insan doğuştan hem iyidir, hem de kötüdür. fakat bu kötü olarak adlandırılan davranışların özünde bir hayatta kalma çabası olduğunu es geçmemeliyiz. zira evrimsel süreçte bir aslan hayatta kalabilmek ve soyunu devam ettirip, otorite sağlamak için başkalarının yavrularını öldürmeli, başkalarının yemeğini çalmalı, gerekirse tecavüz etmeli ve bencil davranmalıdır. biz insanlar da birer 'hayvan' olduğumuza göre, nasıl kendimizi doğuştan 'tamamıyla iyi' olarak adlandırabiliriz? bu mümkün müdür?

fakat tamamen pislik varlıklar değiliz. yapılan bir deneyde bebeklere kukla gösterisi izletildi. bu gösteride üç tür kukla profili çizildi. 1. kukla bir kutudaki topu almaya çalışıyor ama bunu tek başına başaramıyor. 2. kukla topu almaya çalışan 1. kuklaya yardım ediyor. ardından şov tekrarlanıyor ve bu sefer 3. kukla devreye giriyor. 3. kukla ise kutudan top almaya çalışan kuklaya yardım etmek yerine, kutunun kapağını kapatarak 1. kuklaya engel oluyor. ardından bebeğe 2. (iyi) ve 3. (kötü) kukla arasında tercih yapma fırsatı sunulduğunda, bebek 2. kuklayı, yani 'iyi' olan kuklayı seçiyor. hatta başka deneylerde kötülük yapan kuklanın cezalandırılmasını dahi arzuladığı görülüyor. yani evet, bebekler doğuştan gelen bir 'adalet' duygusuna da sahipler.

buraya kadar işin güzel boyutuna değindik. fakat daha kirli evreler de mevcut. ırkçılık, bağnazlık.

yine yapılan deneyde bir bebeğe iki farklı yemek sunuluyor. bu yemekleri a ve b olarak adlandıralım. bebeğimiz biraz düşünüp b yemeğini seçiyor. arından bebeğe tekrardan bir kukla gösterisi izletiliyor. gösteride iki kukla mevcut ve bu kuklalara aynı bebeğe yapıldığı gibi 2 farklı yemek sunuluyor. kuklalardan biri a yemeğini seçerken, diğeri de bebekle aynı tercihi yaparak b yemeğini seçiyor. bunların ardından bebeğe bu sefer kukla tercihi yaptırılıyor. ve tuhaftır ki bebek kendisiyle aynı yemek tercihini yapan kuklayı seçiyor. yani bebek 'kendisi gibi olanı' seçiyor, kolluyor, seviyor.

peki bundan ötürü 'ırkçılık' doğuştan gelir diyebilir miyiz?

bu deneylere bakarak söyleyebilirim ki, biz insanlar doğuştan kısmen 'iyi' ve 'kötü' olarak doğuyoruz. ne hiç bir tercihi olmayan kararsız canlılarız, ne tamamen kötü, ne de tamamen iyiyiz. geliştikçe yaptığımız şey ise aklımız ile iyi ve kötü ayrımını yapıp, bunun hakkında kendimize bir ahlak kazandırmak.
 • 0
  adolfbey 8 gün önce
  hhıhhıhohıglhlhh&h&
  0
  roxic7 8 gün önce
  hocam lüzumsuz yorum yapma. yapacaksan da inci sözlük gibi platformlara buyur. lütfen.
  0
  adolfbey 8 gün önce
 • 0
  banabubade 8 gün önce
  ic güdü sonucta her canlıda var buna iyi veya kötü demek sacma olur canlının elinden bir şey gelmez zira.
  0
  roxic7 8 gün önce
  evet, katılıyorum. fakat "tecavüz aslında kötülük değildir, bir iç güdüdür ve tecavüz etmek kadar normal bir şey yoktur" diye yazamam. değil mi?
  0
  frostie 8 gün önce
  tecavuz edebilecek yasa gelmis mahlukat bir toplum icinde bolca zaman gecirdiginden artik bazı moralleri ve medeniyeti edinmis oldugu varsayiligindan yapacagi tecavuz kabul edilemezdir, normal degildir .) bebekde ise bu gecerli degil brom.
 • 0
  dejin 8 gün önce ~ 8 gün önce
  agu ıgu guua aguuu 1!!1 (0 yaşındaki kardeşim böyle cevap verdi)
 • 1
  ademak 8 gün önce
  pek ırkçılıkla alakası yok dostum sanki? daha çok yancılık gibi geldi bana bu. eğer bebek diğerini seçseydi, ne olacaktı?

  bence bebekler iyi veya kötü olamaz, zira bebek beyinleri tamamen boş doğuyor. yaşadıkça beyin büyüyor o sebeple kafalarında bıngıldak var. sadece emme güdüsü ile doğuyor bebekler, başka hiçbir şey bilmiyorlar. ellerini kollarını sallamaları bile kas refleksleri ile alakalı, onlar bilmiyorlar ellerini salladıklarını. bence bu tamamen bebeklerin aldığı temel algıyla yaptıkları seçimlere dayalı deneyler, yoksa bebeklerde bir iyilik veya doğruluk anlayışının var olduğunu düşünmüyorum. bebek derken tabi 1 yaşından küçük bebeklerden bahsediyorum.
 • 0
  darkier 8 gün önce
  aklıma bu görsel geldi.

  görselle yola çıkmıyorum fakat bence de bebeklerin seçimlerini ırkçılık olarak almak yanlış. (pi: @ademak)'a katılıyorum bu konuda.
  bu deneyin, kesin bir kanıya varmak için yeterli olduğunu düşünmüyorum. bir de bağnazlıkla ne alakası var onu da tam anlayamadım.

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  420 takipçi

 • aboneliği iptal et

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?