samiri yahudileri

  1
  yuceltanay 2.6.2018 22:35
  tevrat'ın sadece ilk 5 kitabını (tekvin, çıkış, levililer, sayılar ve tesniye) kabul eden samiriler, kutsal şehir olarak kudüs'ü değil gerizim dağı'nın bulunduğu filistin’in nablus kentini tanıyor.

  müslümanlara göre hazreti muhammed'in miraca yükseldiği ve "semaya açılan kapı" olan mescid-i aksa'nın içindeki kubbetu's sahra camisi'nin içinde yer alan kaya, samirilere göre gerizim dağı'nın üstünde bulunuyor.

  samiriler, 3 bin 600 yıldır ceylan derisine yazılı orijinal tevrat'ın kendilerinde olduğuna inanıyor.

  yahudilerin tevrat'ı tahrif ettiğine inanan samiriler, kendilerinin hazreti yakub'un 12 oğlundan hazreti yusuf'un torunları olduklarını kabul ediyor.

  ibadet şekilleri müslümanlarla benzerlikler taşıyan samiriler, günlük yaşamlarında arapça konuşurken, ibadetlerinde klasik ibraniceyi kullanıyor. ayrıca ibadetlerinde secde ve rükû olan samirilerin ibadethanelerinde masa veya sıra bulunmuyor.

  nablus ve israil'in başkenti tel aviv yakınlarındaki holon beldesinde yaşayan ve sayıları ancak 800'ü bulan samiriler, hamursuz ve hasat bayramlarında olduğu gibi sukot (arş) bayramı'nda da gerizim dağı'na çıkarak hac yapıyor.
 • 0
  yuceltanay 2.6.2018 22:36
  ortadoğu'nun gizemli topluluklarından biri olan samiri yahudiler, güneşin batımına doğru hep bir ağızdan okudukları tevrat ayetleri ile başladıkları dini ayinlerini, gün batımıyla beraber 53 koyunu kurban ederek israiloğullarının mısır'dan çıkışını anıyor.
 • 0
  yuceltanay 2.6.2018 22:36
  diğer yahudilerden farklı olarak kurban kesen ve kestikleri kurbanları içinde kor ateş yanan kuyularda yakan samiriler, kutsal kabul ettikleri gerizim dağı yakınlarında başlarına taktıkları geleneksel kırmızı fesleri, beyaz uzun elbiseleriyle bayramı kutluyor.