1
marka kavramı
markaya para vermeyi neden insanlar bu kadar kötülüyor anlamıyorum . iphone alirsan markaya para verirsin erli vestel al. bunu söyleyen insan ikisinide kullanmayan insandır . iphone suan telefonda lider butun ozellikler onda. ozellikle telefonu yoğun olarak kullanan kişiler için gerekli . adam kalite yapıyor parasını aliyor . yari fiyatina vestele veriln para boşa . n yazıkki o adarını bile haketmiyor .
şöyle bir konudanda bahsetmek istiyorum . bizdeki bu yerli sevdasi yüzünden yerliler kalit uretmek ihtiyacı hissetmiyor . piyasaya ne sürse gidiyor zaten birde hükümet desteği varsa tamam. şoyle anlatayım mesela yurtdisindan gelen mamalar gümrükte %100 e yakin vergi veriyor bird ulasım ucretleri oluyor 100 lira diyelim bizim ülkedeki uretici ne yapiyor bu 100 liraysa benim malım 90 lira eder. 10 lira ucuz diye hiç araştirma parasi odmeyen bu taklit urunden acayip kâr ediyor . diger urunler kendi ulesinde vergi giriste vergi oduyor ayni para . yerli üründen yanayım fakat hakedene . taklitçileri yerli diye boşa para vermeyin
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  lan ne yerlisi vestelin amk çin malı paraçları birleştirip yerli malı diye kakalıyorlar millete.. markayı yerine göre alıcaksın elektronik malzemelerde genelde marka seçiceksin ki uzun ömürlü kullanabilesin.. kıyafet,ayakkabı,aksesuar da marka o kadar önemli değil..
 • 0
  lethe 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  not: onu yazayım bunu yazayım diye çok uzun yazmışım. okumak istemezsen göz gezdirsen de olur. amacım kesinlikle alma demek değil. sadece farkındalık yaratmak. bana kalsa yerli veya yabancı hiçbir marka olmasın o çok ayrı bir konu.

  sanırım benim yazdığımı okuduktan sonra bunu yazmışsın.

  öncelikle yerli olan da marka yabancı olan da, ancak birisi ismi var diye fazla ücret talep ediyor. benim anlatacaklarım parayı nasıl daha doğru harcayacağın ve kendin için en iyisini nasıl belirleyeceğin. yoksa benim kalite sınırım budur ben samsung s6 alıyorum diyorsan bana ne? senin cebinden çıkar başkaları da zenginleşir durur, sadece "samsung" ismi var diye. aslında o ürün 5 istiyorsa 3 değerinde (rastgele rakamlar).

  dediğinde doğruluk payı var. elbet kullanıcı en çok memnun kalacağı ürünü almak ister. ancak bu markaların sadece "marka" olduklarından fazladan para aldıkları gerçeğini değiştirmiyor. aynı kalitede ürünü sen gidip yerli bir markadan da alabiliyorsun. burada bahsettiğim iphone 6s falan değil. mesela samsung s4 muhtemelen ucuzdur şu an. zamanında en iyilerdendi ki serisi iphone alacak bütçesi olup da samsung tercih edenlerin gözdesidir. şimdi bu ürünü almaya kalksanız vereceğiniz para diyelim ki 700. biraz eskidiği için yerli marka da aynı kalitedekini yapabildi o satıyor 500'e veya 550'ye. he ama yerli marka inatla kalitesine önem vermiyorsa yapacak bir şey yok. s4 alırsın, adamlar hak etmemiştir üzerinden zaman geçtiği halde inatla malzemede ucuza kaçarak. iphone için bütün özellikler onda diyorsun da adamlar da zaten para bol. ne kadar kaliteli elemanlarının ve çalışmalarının olduğunu sen düşün. adamlar elbette her özelliği ilk bulunduran marka olacak. ama ona para verdiğinde yine cebinden cihazın hak ettiğinden çok fazlası çıkıyor bunu unutma. kesin ona ihtiyacın varsa alırsın tabi ihtiyaç önde gelir. ama normal bir kullanıcıysan ve bütçen ortalamaysa yerliyi tercih etmek hem cebin için hem de ülke içi ekonomi (tl'nin değeri yani senin paran) için daha iyi olacaktır. yoksa yerli marka çok büyürse bahsettiğim apple gibi davranır mı, davranır. o zaman tercih yine sana kalmış.

  taklit ürün diye bir şey de yok bu arada. aynı mantıkla arama yapan bütün telefonlar taklit olur. kişi estetik olarak, kullanım kolaylığı olarak ne istiyorsa onu almakta gayet özgürdür. ben sadece yerlinin daha mantıklı bir tercih olduğu kanısındayım. taklit ürün dediğin şey gerek görünüş gerek içerik olarak birebir aynısını yapmaktır. aynılarını bulundurmak değildir. geçenlerde bir youtuber izlemiştim, "şu an internette var olan her şey daha önce birileri tarafından yapıldı. kendi fikrinle yaptığın bir şey daha önce yapıldı diye taklit olarak adlandırılamaz. taklit her hareketin, her konuşmanın birebir aynı olmasıdır." böyle bir şey demişti. tam emin değilim dediğinden ama vermek istediği mesaj olarak bunun aynısıydı. yani her zaman yapılmış şeyler tekrar edilecek. ama o dediğin cümleyi de doğruluyorum. çok fazla araştırmadan azcık daha ucuz diye çok kar ediyorlar. ancak bu kendi araştırmalarını yapmak için kat etmeleri gereken bir yoldur aynı zamanda. kendi araştırmasını yapmıyorsa o firmaya olan desteğini çekersin.

  kalite arıyorsan da bu senin kalite kriterine bağlı bir şey. bir zamanlar iphone 4 vardı şimdi yüzüne bakılmaz bile. yine apple yapmadı mı onu? ama başka markalar tarafından çok daha iyileri üretildi. şu an her yapılan ürün zamanın gerisinde kalacak ve daha gerideki markalar bu ürünlere yetişecekler. bu yüzden kesinlikle son ürünleri alma gibi bir takıntın yoksa ve bütçen de çok iyi değilse iki defa düşünmen daha mantıklıdır.

  ama dediğin gibi yapalım, kalite diye dünya üzerindeki herkes apple, samsung, sony kullansın, paramızın değeri yerlere iner. sonra bunları alamayacak durumlara geliriz. kalitesiz dediğin ürünlere yöneliriz. bundan memnun olanlarda anca bu şirketlerin başında paraya para demeyen insanlar olur. ülkende telefon gibi dünya çapında kullanılan bir cihaz için yerli üretimi olmadığından bu ekonomik açıdan çok büyük şekilde hissedilir. emin ol. nasıl fındığı üretebilecekken üretip dışarıdan almayınca fakirleşiyorsan aynı mantık.

  ayrıca telefon üretecek yeni şirketler kurulabilir. bu senin bir kardeşin veya arkadaşın da olabilir. bu ürünleri sen almazsan, ben almazsam kim alacak?

  kalite elbette önemli kolayca zarar gören telefonlar var, bozulan, donmaya başlayan var. ama dediğim gibi bunlar kalite kriterine ve ne istediğine bağlı. bugünün iphone 6s i yarının hurdası gibi görülecek. o gün de iyi olmayan şirketler bundan daha iyisini yapabiliyor durumda olacaklar. ama iphone 6s kaliteli ve güvenilir değil mi? o zaman daha iyisi sadece markası farklı diye mi kalitesiz oluyor? bunları düşünmek gerek. sadece farkındalık yaratmak istedim. genel olarak markalardan hoşlanmadığım doğru, ama ben de adidas giyiyorum. ben de philips ürün kullanıyorum. ama bunlar hep insanların daha fazla satın almalarıyla ve yaptıkları reklamlarla zenginleşmeleri oluyor. bundan hoşlanmıyorum pek. ama bana en uygun ürün olduklarından tercih etmek zorunda kalıyorum. daha önce adını hatırlamadığım markada bir spor ayakkabı kullanmıştım (çok uzun zaman önceydi) ve üstüne bastığım bir demir parçası yüzünden ayakkabının altında devasa bir delik açılmıştı. sonra adidas kullanmaya başladım. gayet memnun kaldım (uzun süre yıpranmıyor, şu an kullandığım 3 yıllık). şimdiyse elimde eski bir model kaldı sadece. başka yerde de bulamıyorum. yeni adidas marka da alamıyorum. çünkü mağazasına gittiğimde 300, 400 hatta 500 gibi şişirilmiş fiyatlar olduğunu ve en ucuzunun 200 olduğunu gördüm. görünüşü farklı aynı ürün eskiden 100'dü. burada paranın değerinin değişmesi dışında cepten çıkan gereksiz para da var. peki neden onun rakibi olan nike tercihim değil? çünkü ayakkabıları daha dar, giyemiyorum, olmuyor. ihtiyaç meselesi. diğer markaların da (teker teker saymayacağım) ürünlerine baktım ve hepsi taş gibi. rahat değiller benim için. kendim için olan en iyi seçimi yaptım yani. telefonda da ister apple kullan ister vestel ama satın almadan önce kendin için en uygunu düşün. ben asla parmak izi okuyucu kullanmayacağım mesela, "buna neden para vereyim?" diyorum.

  kısaca iki tane ortalama fiyata ürün vardır. bunlarında döneminin son versiyonları olmadığını var sayalım. yabancı olan daha pahalı. yerli olan daha ucuz. ama ikisi aynı kalite ve özellikte olabilir.

  yazdıklarımda hep bir çelişkide olduğumu fark etmişsindir. bunlar tercih meselesi çünkü. cebimi düşündüğüm kadar memnuniyetimi de ön planda tutmak zorundayım.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  taklit ürün yok demişsin bu dediğim çok yanlış . büyük firmalar arge çalışmalarına milyonlar harcıyor . ornegin kendi piyasami anatayim köpek mamaları için yabancı ülkelerde arge çalismalaeı müthiş her kategori mama binlerce denekte deneniyor etkileri araştiriliyor sonra adam mamanın arkasinda . bizim uretici ne yapiyor hills 23 protein koymuş su kadar tavuk bu kadar et . neden koydun . cevap onlar koyduysa bi bildiği vardir bizde koyduk . milyon dolarlik arge calismasi yapmiyor gumruk vergisi vermiyor birde devletten destek aliyor fiyat farki 10 lira . bu yerel firmalar asıl çalismayi yapandan fazla kazaniyor. sonra taklit yok . bunlar düpedüz taklit .
  ayrıca veteriner maaşı turkiyede ortalama 3000 ,ingilterede 3000 euro dolaylarinda ordaki adam starbucstan kafeyi 4 euroya içiyor biz burda 15 tl ye içiyoruz. ikiside rakamsal olarak ayni miktar ama bizim paranin kiymeti yok bu markanin suçumu ülkedeki paranın değersizliğimi . orda herkesin içtiği kahve birda lüx ne hikmetse. türk lirası değer kazanmadığı sürece milletimiz kalite göremez . yerli şirketlerde halkı sikmeye devam eder
  0
  lethe 1 yıl önce
  ben de tl değer kazansın diye yerli al demeye çalışıyorum :) üreticiye destek ol manasında. taklit konusunda doğru gibisin aslında benim verdiğim örneğin biraz daha farklı olduğunu fark ettim. ama sonuçta o arge ye milyonlar harcaman için bir yerden başlaman gerekiyor. bu da mevcut bilgi birikimini kullanarak olabilecek bir şey. ama sen işin daha çok içindeymişsin bunu yapmanın doğruluğunu veya yanlışlığını daha iyi anlayabilirsin. eğer haksız olduğunu söylüyorsan olabilir çünkü araştırmalar için harcanan emekleri gözümle görmedim. bu konuda sana güveniyorum. ben söylediğim mantıkla düşünüyordum. öbür türlü de tepeye çıkan birkaç firma hep tepede kalacakmış gibi görünüyor ve saçma geliyor bana birçok seçeneğimiz bulunabilecekken bunların çok az olmaları. oysa ki dünyada bunlarla uğraşabilecek çok fazla insan var.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  zaten büyük şirket olmak için iyi bi yatirimla girmek lazım yerel bi işletme zaten bi apple ile yarışmaz ama türkiyenin en iyisi dediğimiz şirketler biz yerliyiz bizden alın ama malzeme çinde üretiliyor üzerine marka basılıyor . şirket vizyonları değişmediği surece ilerlemez


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  257 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...