ilk yerli telefon aselsan 1919 1997 yılında aselsam tarafından üretildi
 • 1
  hukuk582 1 yıl önce
  aselsan mühendislerince tasarlanarak 1997’de piyasaya sürülen “aselsan 1919″ cep telefonu, tasarımında kullanılan ileri seviye bilgisayar donanımı ve yazılımı ile uluslararası alanda rekabet edecek şekilde yerli bir ürün olarak ortaya çıkmıştı. o zamanın donanım teknolojisine uygun yapısı ile en son yenilikleri içeriyordu. yerli cep telefonu olarak türkiye’de satışa başlamış ve o yıllarda türkiye, gsm cep telefonu geliştiren ilk 9 ülke arasındaki yerini almıştı.

  boyu 12,9 cm, eni 4,7 cm ve kalınlığı da 2,5 cm olan cep telefonu, 185 gram ağırlığında olduğundan o zamanın en hafif telefon sıralamalarında ön sıralarında yer almaktaydı. iki çeşit pil kullanılan ilk yerli cep telefonu aselsan 1919, 550 mah kapasiteli standart pil ile konuşma süresi 1,5 saat, bekleme süresi 40 saat olurken, güçlü pil kullanıldığında ise konuşma süresi 2,5 saat, bekleme süresi ise 70 saate kadar çıkabilmekteydi.

  aselsan 1919 cep telefonu, o zamanın parasıyla 96 tl olan fiyatıyla 1.5 ayda 5500 adet satılmasına ve beklenenden iyi bir satış rakamı yakalamasına rağmen, telefonun projesinin çalıntı olduğu gerekçesiyle üretimi durduruldu.
  aselsan 1919 ilk yerli cep telefonunun özellikleri
  ◾cep telefonunda önemli isimlerin ve telefon numaralarının kaydedildiği bir rehber bulunmaktaydı. bu rehbere sim kartına bağlı olarak 315 numara ve isim kaydedilebilirdi.
  ◾rehberdeki herhangi bir numaraya tek tuşa basılarak ulaşılabilir ve yine tek tuşla bu numaraya çağrı yapılabilirdi.
  ◾aselsan 1919, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan gsm şebekelerine uyumlu olduğundan, söz konusu olan ülkelerde de kullanılabilirdi.
  ◾telefon meşgul ya da kapalı olduğunda, kendisine gelen çağrılar kullanıcının önceden belirlediği başka telefonlara yönlendirilebilirdi.
  ◾telefonun tuşlarını kullanarak hazırlanan kısa mesajlar bir diğer cep telefonuna gönderilebilir veya alınabilirdi.
  ◾telefon çaldığında, arayan kişinin telefon numarası görülebilir. bu özellik sayesinde, arayan istenmeyen biriyse, telefona yanıt verilmeyebilirdi.
  ◾ücret bilgisi ekrandan görülebilir. böylece, son çağrı ücreti ya da toplam çağrı ücreti öğrenilebilirdi.
  ◾telefondan aranabilen numaraların listesini hazırlar ve şifresini yalnız kullanıcının bildiği bir kilit ile kilitlerseniz bu numaralar dışında çağrı yapılması kısıtlanabilirdi.
  ◾şarj adaptörü ile standart pil 1 saat içinde doldurulur. masa üstü şarj cihazı ile; cihazın üzerindeki pil ile birlikte yüksek kapasiteli yedek pil de şarj edilebilirdi.
  ◾yüksek kapasiteli piller, masa üstü şarj cihazı, çakmak adaptörü, araç içinde tutucu, anten güçlendirici ve ahizesiz kullanım kiti gibi zengin aksesuar çeşitlerine sahipti.

  kaynak:lepicallidus.com/...onu-aselsan-1919-var
 • -1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  bi yanlışınız var 1997 değil 2002 falandır bu ülkede akpden önce ne vardı
  0
  rookieee 1 yıl önce
  annene sorsana senidemi akp yaptı
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  anlama özürlü ironiyi anlamıyosan yazı yazma s.git ilkokulda tekrar türkçe öğren


 • tarihi fotoğraflar

  Tarihten bir kesit.

  76 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  garavel

  keyiftuccari
  hellomyfriend
 • lütfen paylaşım yapmadan önce okuyun!


  başlık düzeni

  1. fotoğrafla ilgili açıklama
  2. mümkünse yer ve tarih bilgisi


  fotoğraf hakkında yeterince bilgi içermeyen, kısa ve özensiz başlık kullanmayın.  • lütfen sadece tarihi fotoğraf paylaşımı yapın. (20 yıldan eski)
  • resme doğrudan link paylaşın.
  • günde 2'den fazla paylaşım yapmayın.
  • 2 aydan önce paylaşılmış içerikleri tekrar paylaşmayın.
  • eski kartpostal, afiş vb. şeyler paylaşmayın.
   ilgili bölümler;
  • tarih


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...