4
fomo (fear of missing out)
fomo sendromu(fear of missing out) kısaca geri kalma korkusu yada beğenememe hastalığı olarak tarif edilebilir. burada hastalığı değil onun sebeplerini tartışmak istiyorum.

uzmanların verdiği bilgilere göre son yıllarda insanlar ne alacağına daha zor karar vermeye başlamışlar ve bunun sebebi olarak 'reklam' kültürünü birinci plana yerleştiriyorlar. televizyonda sürekli olarak gördüğümüz 'yeni' etiketli ürünler bize 'iyi' diye tanıtılırken bir önceki versiyon da her zaman 'kötü' olarak tanıtılmaktadır. bunun yanı sıra birçok çeşit ve markanın varlığı da kafamızı iyice karıştırmaya yetmektedir. ayrıca reklamlarda yeni ürünü kullanan insanlar 'mutlu' ve eski ürünü kullanan insanlar 'mutsuz' olarak da lanse edilmektedir.

bu pazarlama yöntemi aslında çok yeni bir şey değil ama iletişim çağıyla birlikte daha etkili duruma gelmiştir. yahudi esnafların bir taktiği vardı eskiden 'müşterinin kafasını karıştırıp ona istediğin ürünü satmak' diye tabir ediliyordur. fomo sendromunu duyunca aklıma bu geldi nedense. dikkat ediyorum da bu yöntem insanların sadece alışverişleriş hayatlarını etkilemiyor daha içerilerilere giderek kişinin düşünce yapısını da iyice altüst ediyor.

reklam sayesinde emek harcayarak sahip olduğumuz şeyler sözlü olarak sabote edilir. bir iki sefer dikkat etmeseniz bile defalarca aynı psikolojik saldırıya maruz kaldığınızda elinizdeki imkanların kendinizi mutsuz yaptığına ve yenisini aldığınızda mutlu olacağınıza inanıyorsunuz. sonunda yeni olanı aldığınızda elde ettiğiniz mutluluk fazla sürmüyor ve daha iyisi diye tanıtılan diğerinin peşine takılıyoruz. bu sayede tüketen değil tüketien oluyoruz. yeniyi alarak kendimizi ödüllendirdiğimizi ve mutlu olduğumuzu sanıyoruz.bu durum sadece ekonomik açıdan etkilemiyor hayatımızı.

aynı yöntemi insanların inanç sistemlerine uyguladığınızda onları kararsız hale getirirsiniz. sürekli kötüyü göstererek yada onların fikirlerini sabote ederek 'işte sizi mutsuz eden kötü şeyler' diye reklam ederseniz sonunda kişiler neye inanacakarını şaşırırlar. böylece, bir o düşünceye bir bu düşünceye savrulup dururken sonunda onların istediğine inanmaya başlarısnız. zaten ticaretin temel amacı müşteriyi satmak istediğin ürüne inandırmakdır. olay tamamen tezgahtarılıktır ve bu tezgahta herşey paradır.
 • 1
  callisto 1 yıl önce
  özellikle telefonlarda işe yarıyor galiba, bir özellik daha ekleyip yüksek fiyata satıldığına göre iyi oynuyorlar zihinlerle.
  0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  kesinlikle


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  261 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...