• 1
  kun 5 ay önce
  subhanallah
  0
  piiuv 5 ay önce
  insan ürperiyor dimi?
  0
  kun 5 ay önce
  kesinlikle
  0
  piiuv 5 ay önce
  başlamak gerek be puvom
  0
  kun 5 ay önce
  cumadan cumaya yetiyo bana
  0
  piiuv 5 ay önce
  allah kabul etsin ☺
 • 1
  puvofilo 5 ay önce
  ya bu ne? ben şoook!
 • 1
  banabubade 5 ay önce
  1.si bu kadar bağırıcağına adam akıllı bir fikir sunsun o zaman madem savaştan rahatsız ayrıca dünyada sadece müslimanlar acı cekmiyor neden sadece bir kesime dikkat cekiyorsunuz?
  2.si boğazımız kelebceli prangalar icinde bir kul değiliz öyle olsaydık bu dünyada işimiz olmazdı cahil cahil konuşup durmayın.
  3.sü insan-yaradan ilişkisine giren namaz dışarıdan görülen en rahat ibadettir bu yüzden bu kadar dikkat cekiyorsunuz bu noktalara belli ki salın ulan insanları artık herkes kendi şükrünü kendi eder tanrıyı anlamış gibi konuşmak sizin ne haddinize?
  her şeyden üstün olduğu söylenen bir varlığı sanki tanıyormuş gibi vaaz veren insan kitlesi neyi amaclıyor he?
  adam kuranı okur kendi fikir süzgecinden gecirir gerisi ona aitdir sen cıkıp bu tarz söylemlerle kimi nereye götürüyosun, herkesin beyni var herkes düşünebiliyor zaten düşünemeyene böyle şeyler düşmüyor bile.
  sizde gelmiş dinliyosunuz helal olsun aferim devam böyle.
  0
  piiuv 5 ay önce
  işe önce müslümanların halini düzeltmekten başlamak müslüman olanlar için gayet normal birdurum...

  boğazı kelepçeli, kulağı defalarca delinmiş prangalar içinde bir kuluz aciziz. böyle olmasaydı dünyada işimiz olmazdı melekten farkımızı olması gerek malum

  namaz işine gelince önemini vurgulamak için bu şekil bi anlatım var ama sen nasıl anladın bilemem.

  tanrıyı bilmem ama allahı anlamak istersen ki kuran ve hadise bakarsan anlarsın eğer anlarsan namazın ne kadar değerli olduğunu da anlarsın.

  e madem beyin var kullanmak ta lazım... 👋
  2
  banabubade 5 ay önce
  bence:
  din insanı inanışına göre değil insan olduğu için savunmalıdır veyahut illa insan olmasınada gerek yok bir hayvanıda savunmalıdır zira barışcıl olmalıdır din dediğimiz olgu refahı amaçlar.

  aciz olduğumuz kıssım yanlış, prangalar içinde vurulu olanlarda bu durumda melekler oluyor zira her isteği yerine getiren onlar.
  biz aciz değiliz çünkü düşünebiliyoruz, üretebilen hiç bir varlık aciz değildir, şimdi diceksin tanrı istese bi anda ölebilirsin felen bunlarda acizliğimizden değil tanrının bizden üstün olduğundan, peki her üstün varlık altındakini ezip onu acizleştirmek zorunda mı? hayır.

  adamın anlatımından cıkartıklarımı anladım hocam :)

  tanrı=allah=dünya var olduğundan beri gelen bütün issimler, yani cidden mi?
  yaratıcıyı bir dildeki bir adıyla mı sınırlıyosun?
  cidden, cidden mi?

  iyi akşamlar :)
  3
  frostie 5 ay önce
  " "
  bazı kimselerin bu tanrı allah olayında takılmasının sebebi nedir acaba? bizim bilmedigimiz bir sey mi var? allah bir ilah değil mi, cunku pekâlâ tanrı, ilah anlamına geliyor.
  0
  sevde 5 ay önce
  allah kur'anda kendine tanrı demeyip allah dediği için olabilir belkide :)
  2
  frostie 5 ay önce
  sonuca bakacak olursak? allah islamdaki ilah degil mi, allaha ilah sıfatıyla da hitap edilmiyor mu? o zaman tanrı sıfatıyla da hitap edilebilir. bu artık tabu mudur nedir yıkılmalı.. bence
  0
  piiuv 5 ay önce
  allahın 99 ismi varken neden tanrı diyelimki? ayrıca tanrı ne kimin tanrısı ateşe tapanda tanrı diyor öküze tapanda tanrı diyor müslümanların ilahı allah'tır. nokta.
  3
  frostie 5 ay önce ~ 5 ay önce
  hayır nokta falan değil (: saçmalıyorsun çünkü. allah kelimesinin islamiyetle geldigini falan mi dusunuyorsun? su anda ozel isimmis gibi kullanilmasina ragmen allah genel bir isimdir. allah, ilah, yaratıcı, tanrı; hepsi aynı kavramdır. zaten, her seyi yoktan var eden mutlak varlık sen onun bir sıfatıni/adını kendi dilinde söyledin diye gücenmez merak etme.. heh şimdi nokta.
  3
  banabubade 5 ay önce
  cidden ağa anlamıyorum bu tanrı değil allah lafını yani anlamı aynı dilleri farklı bazı insanlar ahmet mehmet gibi bi issim sanıyo sanırım tanrıyı.
  tuhaf cok tuhaf.
  2
  frostie 5 ay önce
  gerçekten hayat bile bu kadar kucuk bir seyin tartismasini yapmak icin cok kisa. ama adam cıkıp "tanrıyı bilmem ama allah.." falan diyince olmuyor.
  2
  banabubade 5 ay önce
  olmuyor işte kücük düşünüyor çünkü
  -3
  piiuv 5 ay önce
  senin yanlış düşünmen hakikati değiştirmez :) teşekkür ederim...
 • 0
  systemfailed 5 ay önce ~ 5 ay önce
  eğer bir müslüman çocuğu zulüme uğruyorsa bu suç zaten müslümanlarınıdır.. zaten insanlar bunları gördükleri için hızla islamdan uzaklaşıyor malasef..ayrıca başkalarının acıları ile namaza davet biraz hoş değil
  -2
  sevde 5 ay önce
  başkalarının acıları ile bağdaştırman senin bakış açın. verilmek istenen mesaj biz bu kadar rahat altındayken dini vecibelerimizi yerine getirmiyoruz.

  onlar müslüman oldukları için acı çekiyor ama namazlarını, dinlerini terk etmiyorlar. biz çoktan terk etmişiz.
 • 1
  ferhattt 5 ay önce
  namazın, çekilen zulümle ne alakası var?
  0
  piiuv 5 ay önce
  videoyu tekrar izlemeni tavsiye ederim :)
  0
  ferhattt 5 ay önce
  yine alakası yok
 • 1
  alalade 4 ay önce ~ 4 ay önce
  namaza bu şekilde başlamaya teşvik etmek, saçma geldi bana. çünkü burada müslümanların acısını, çektiği zulümleri anlatıyor, bunlar için gelin bir şeyler yapalım, aramızdaki ayrıştırmaları boşverip -sünni, alevi vs.- yardım etmemiz, müslümanlar olarak uyanmamız gerekiyor demesi gerekirken konuyu namaza getirmek alakasız gibi. çünkü namaz kişisel bir ibadet ama haksızlığa uğrayan insanlara yardım etmek daha geniş kapsamlı bir yardım. ikisini birbiriyle bağdaştıramadım. ayrıca konuşma şekli beni gerçekten etkilemiyor doğruyu söylemek gerekirse, çünkü bağırarak etkilemeye girmekten ziyade kelimelerin gücünü kullanmalılar.
  -2
  piiuv 4 ay önce
  konuşma usulü kişiden kişiye değişir ama kişilere değil kelimelere dikkat edersek kelimelerin gücü ortaya çıkacaktır :)) söylemediğini düşündüğün şeyleri görmek için o sohbetin tamamını izlemelisin bu sade ve küçük bir parçası :))
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  609 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.