5
tavuk gibi yasayan kartal
dört tavuk bir kartal yuvasına gidip bir yumurta çaldılar. yumurtayı kümese getirdiklerinde, kümeste bulunan diğer tavuklar gördükleri bu yumurtanın çok büyük bir tavuğa ait olduğunu düşündüler. zaman geçti, yumurtayı getirenler de unuttu,onlar da bu yumurtanın büyük bir tavuğa ait olduğunu inandılar.bir anne bulundu yetim yumurtaya, kuluçka başladı.kısa bir zaman sonra yumurta kırıldı. içinden simsiyah kanatlı, ilginç gagalı tuhaf bir tavuk çıktı. herkes mutluydu, böylesini ilk defa görmüşlerdi. anne tavuk, dersler vermeye başladı yavrusuna: “bak yavrum, yerden bulduğun böceği şöyle ye! arpayı buğdayı böyle ye!.”
anne tavuk her geçen gün yeni şeyler öğretiyordu yavrusuna. büyük tavuk annesinin her söylediğini yapıyordu. tehlikelere karşı nasıl davranılacağını da öğretti annesi: “bak yavrum, eğer kedi buradan gelirse aksi istikamete doğru kaç, şuradan gelirse buraya kaç.”
büyük tavuk büyüdükçe güzelleşiyordu. oldukça uzun kanatları vardı. ara sıra diğerleri onun kanatlarına bakmak için geliyorlardı.
bir gün anne tavuk yavrusuna havadan gelen tehlikelere karşı kendini nasıl savunacağını anlatırken büyük tavuğun gözü, gökyüzünden süzülerek korkunç bir ihtişamla geçiş yapan başka bir canlıya ilişti.
-anne bu ne? dedi büyük tavuk.
-ha o mu? o kartal yavrum, kuşların padişahı.
-ne de güzel uçuyor!
-evet yavrum! ama sen sakın ona özenme. asla onun gibi olamazsın! sen bir tavuksun. senden önce baban, deden, amcan hepsi ona özendi ama hiç biri onun gibi uçamadı. sen bir tavuksun ve bir tavuk gibi yaşamalısın.
o günden sonra büyük tavuk,ömrü boyunca arka bahçede kartalın ihtişamlı geçişini izleyip iç çekti. ve her seferinde “keşke bende bir kartal olup uçabilseydim.” dedi. yine bir gün siyah kanatlı büyük tavuk ihtişamlı kartalı izlerken ölüp gitti. o nu bir tavuk gibi defnettiler; ki hakikatte ölen bir kartaldı.
şu anda kendi gücünün farkına varamayan, milyonlarca insan yok mu?

 • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...