japon samuray kılıcı: katana

  10
  reelsamurai 9.7.2020 22:49 ~ 22:51
  katana tabanca mermisini ortadan ikiye ayıracak kadar keskin ve dayanıklı, aynı zamanda bir saç telini ortadan ikiye ayıracak kadar da hassas olan bu kılıç belki de japon halkının dünyaya verdiği en muhteşem eserlerden biridir.
  tek bir hamlede insan bedenini ortadan ikiye ayıran bu kılıcın üretimi günümüzde çok az miktarda yapılmakta olup, fiyatları beş bin dolar ile elli bin dolar arasında değişmektedir ve dünyanın en keskin kılıcı unvanına sahiptir
  osmanlı ve birçok devletin kullandığı kılıçların aksine katana tek taraflı bir kılıçtır.
  ağır ve kalın değildir japon abilerimiz daha rahat hareket edebilmek için katanayı diğer kılıçlardan daha hafif ve ince yapmışlardır.
  diğer kılıçların aksine eğri gibi görünen katana, kesici özelliği anlık değilde uzun vadeli yayılması için eğri bir şekilde tasarlamışlardır.

  yapım aşaması
  odun kömürü, karbon ve demir kumuyla birleştirilir. içerisinde bulunan bu koyu maddeler 3 gün 3 gece eritilir. 36 saat boyunca 26 ton* saf demir ve odun kullanılmaktadır. amaç ise *tamagahane denilen demiri ortaya çıkarmaktır. 1000 santigratta ısıtıldığında sert çelik ve yumuşak demir metal şeklini alır. bu kılıcın karbon dengesini sağlamak için eşit miktarda karbon yayılır. iki metal element olan saf çelik ve saf demirden yapılır. saf demir keskin bir uiç için kullanılamayacağı için saf çelik kılıcın ucu için kullanılır. içerisinde bulunan sülfür, demir ve karbon karışımı kılıca esneklik ve sertlik vermektedir. kılıca başlamadan önce dualar edilir. 3 aydan fazla süren bu kılıç yapılırken demir parçaları ateşte eritilir ve paslanmaması için ıslak bir kağıt parçasının üzerine yerleştirilip ardından kağıdın üzerine kil ve kül sürülür. buradaki amaç paslanma ve körelmeyi engelemektir. katlama işlemi dediğimiz işlemde üst üste yerleştirilen demirler katlanarak birçok kez dövülür ve peş peşe buda cihada adı verilen kılıcın dış kısımlarını oluşturur. sonrasında kil-kömür karışımı yüzey kısmına sürülür. burada ustayı temsil eden bir çizgi oluşur. sıra artık katana kılıcının ne kalitede olduğunu öğrenmeye gelmiştir. katana, orta seviyede bir ateşte bir dakika gibi bir sürede bekletilir ve hemen suya batırılır. sonrasında dışa sürülen kül ve kil karışımı uçta daha ince ve ortada daha kalındır. bunun sebebi ince sürülen kısım daha esnek olmalı ve kalın kısım daha sert kalmalıdır. son aşama ciladır. her bir katana için özel taşlar mevcuttur. 10 gün süren cila işleminden sonra en zor ve en riskli cila olan “jizuya taşı” kullanılır. bu taş pirinç taneleri kadardır. en son olarak uç kısımda beyazlama işlemi gerçekleştirilir ve katana kılıcı tamamlanmış olur.
 • 2
  alkoritma59 9.7.2020 22:56
  vay be gece gece ne güzel bilgiydi puvom?, var olasın..
  ne kılıç ama umarım en iyisinden bir tanesini sahiplenebilirim🙏🏻
  1
  reelsamurai 9.7.2020 23:03
  ileride ne kadar olursa olsun bir tane yaptırmayı düşünüyorum zevk meselesi :))
  0
  alkoritma59 9.7.2020 23:04
  ileride haber et beraber yaptıralım, pazarlığı çokça yaparız :)
  1
  reelsamurai 10.7.2020 15:01
  yaparız tabi brom alırız katanamızı samuray gibi dolanırız etrafta :))
 • 0
  grkemgnay 9.7.2020 23:12
  hocam kılıca övgüler az gelir fakat kullanan el de kılıç kadar önemli. atlamamak gerekir.
 • 0
  reelsamurai 10.7.2020 15:02
  tabii ki savaşçı kılıçsız, kılıç savaşçısız olmaz
 • 0
  ultim 10.7.2020 16:55 ~ 16:55
  bildiğim kadarı ile;