3
iş güvenligi uyum süreci devam ediyor
iş sağlığı ve güvenliği alanında çıkartılan yasa gereği temmuz ayı itibariyle az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin de birer doktor ve uzman bulundurması gerekiyor. iş güvenliği hem işimizin güvenliği hem de sosyal yönden iyi bir ruh haline bürünmektir. bu sayede hükümet iş güvenliği kanunuyla beraber verimin artmasını planlamaktadır.
bakanlıktan yapılmış olan açıklamayla iş güvenliğinde herhangi bir ertelemenin olmadığı duyurulmuştur. daha önce iki kez ertelenmiş olan yasanın son aşaması 01.07.2016 itibariyle artık kabul edilmiş ve tüm az tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerle beraber kamu kurum ve kuruluşlarının da artık bu hizmeti alması zorunlu hale getirilmiştir. kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı bulunan işyerleri ve kamu kurumları bu personelleri görevlendirebileceği gibi herhangi bir osgb kurumundan da hizmet alabileceklerdir. görevlendirme yapılacak personelin yazılı onayı ve rızası alınarak görevlendirme yapılabilecek herhangi bir zor koşmada tazminat hakkı saklı tutulmaktadır. ancak bünyesinde iş güvenliği uzmanı bulunmayan işyeri ise eğer 10 personelden az istihdam sağlıyorsa bu şekilde anadolu üniversitesinin uzaktan eğitim programına katılarak sınavda başarılı olması durumunda kendi iş güvenliği hizmetini kendisi yerine getirebilecektir.
henüz yasanın uygulanabilirliği tartışılırken bakanlıktan yapılan açıklamayla 2016 yılının izleme yılı olduğu, bu süreçte yıkıcı olmaktan çok yapıcı olmaya çalışılacağı ve herhangi bir cezai müeyyide uygulanılmayacağıyla ilgili açıklamalar gelmektedir. istanbul osgbfirmaları şimdiden yeterli personele ulaşmış bulunmakla beraber küçük şehirlerde görevlendirilecek personel bulmakta zorluk çekildiği görülmektedir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...