5
kore demokratik halk cumhuriyeti
9 eylül 1948’de kuruluşu resmen açıklanan kore demokratik halk cumhuriyeti’nin, bütün kore yarımadası’nda tanınan tek egemen devlet olması planlanıyordu. ancak abd, 2. dünya savaşı ortamında verdiği sözlerini sonrasında tutmayacak ve sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği’ni ve sosyalist bloğu taviz vermeksizin karşısına alacaktı. sosyalist blok büyük oranda çözülmüş olsa da, kdhc o dönemin bir “kalıntısı” olarak varlığını sürdürüyor ve benzer tarihsel arka plana sahip pek çok ülkenin aksine abd’ye kafa tutmaya devam ediyor.

çin halk cumhuriyeti’nin aksine “diyalog” ve “işbirliği” yolunu seçmeyen kdhc, abd’nin küresel propagandasında merkezi bir yer tutuyor. kore demokratik halk cumhuriyeti, gerek güney çin denizi kriziyle artan coğrafi önemi, gerek ideolojik tutumuyla tartışılmaya devam ediyor.
 • 1
  sewo 1 yıl önce
  sosyalist blog olarak hitap edilen varşova paktı; rusya ve yandaş devletlerin oluşmasını engelmeye çalışan amerika'nın desteğiyle rejim birleştirmeye çalışan kore cumhuriyeti adı altında amerikan destekli bir devlet olma amacı güden coğrafi önemi fazlasıyla arz edilen bir noktadadır.

  soğuk savaş yılları dışında bölgesel şartları göz önünde bulundurmaya rusya ''alayına giderim'' taktiğini uygularken çin kesin baskılarla rusya'ya söz dinletmiş kore'nin önemini göstermiş ve savaş çıkma girişimden dolayı kore 2 ye ayrılmak zorunda kalmıştır.

  3
  ibrahimisbilir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kore'nin joponlaradan kurtarılmasının ardından güç rekabetinde olan abd ve sscb arasında ingilterenin arabuluculuğuyla moksava antlaşması imzalandı. bu anlaşmayla birleşik, bağımsız ve demokratik bir kore olacaktı.

  ama korenin sosyalist rejime yakınlığını ve coğrafik önemini düşünürek abd anlaşmaya uymayarak güney kore' de bir yönetim kurdu ve güney koreyi kuzeydeki rejime karşı silahlandırarak savaşa hazır hale getirdi.

  kısa bir süre sonrada savaş patlak verdi ancak abd destekli g. kore bildiğiniz gibi işgali gerçekleştiremedi ve başarısız oldu. bunun üzerine kore 2 ye ayrıldı.
  0
  sewo 1 yıl önce
  belki de ayrılmadı, belki işgal gerçekleşti başarıya ulaştı, belki de reşime karşı silahlandırmadı. ''sscb'' , '' abd'' belki karışmadı bu olaya yada hiç öyle 2 devlet var olmadı. devlet nedir ki belki de ...

  not: gecenin vermiş olduğu sıkılmayla, saçmalamış olabilirim maruz görün, yada mazur görün nasıl görmek isterseniz.
  3
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  (pi: şuan) hani bidaha olmıcaktı puvo nedir derdin anlat konuşalım :d
  0
  sewo 1 yıl önce
  şeytan ayrıntıda gizli sen nasıl unutmadın bunu helal puvicream:)
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  ;)


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...