0
din'in bugta kalması

Şimdi benim 2 sorum var arkadaşım sordu kafama takıldı 

1 : Allah bizi mükemmel yaratıyosa neden sünnet oluyoruz

2: Allahın herşeye gücü yetiyorsa kendi kaldıramayacağı güçte taş yaratabilir mi ?
 • 1
  king 1 yıl önce
  1- sünnet kabuğu sağlıkla alakalıdır. şöyle ki;

  - Allah’ın yaratması, sebepler altında cereyan eder. Bu husus, Hakim isminin bir tecellisidir. İnsanın vücudu bu hikmet çerçevesinde yaratılırken, hem bedenin canlılık konumuna uygun, hem de belli bazı görevlerinden ötürü göbek kordonu gibi, hitan/sünnet yerindeki deri de bu ontolojik prensip doğrultusunda yerini almıştır. Bir yandan bedenin canlılık kanununa ayak uydurarak uzanan, diğer taraftan fıtratın bir gereği olarak var olan bu uzantıların kesilmesi, insanın -Allah’ın bir nimeti ve bir emanet olan- kendi bedenin bakımını üstlenmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu sebeple, tırnak, saç, bıyık kesmek, etek, koltuk tıraşı olmak da peygamberlerin bir sünneti olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat, hitan/sünnet olmak, zor bir iş olduğundan, İlahî hikmet tarafından tırnak gibi her zaman uzanmasına izin verilmemiştir.

  - Ayrıca, manevî bir perspektiften bakarak konuyu şöyle izah etmek de mümkündür: Yüce Allah, kadınlarda bekaret perdesini yaratarak, -manen- kadınlara gayr-ı meşru bir ilişkinin fıtrata aykırı olduğunu, kaçak yollardan bu perdenin yırtılmasının büyük bir suç olduğunu ders verdiği gibi, erkek için söz konusu olan deri de, gayr-ı meşru yollara baş vurulmaması için bir hatırlatma levhası, ontolojik bir uyarı simgesi olarak düşünülebilir. Gerek kadında gerek erkekte olsun, bu fıtrî perdenin sonradan ortadan kaldırılması, bu manayı unutturmaz, bilakis her zaman hatırlatmak sinyali gibi bir görev de yapabilir.

  2- Bir nesneyi kaldırmak bizim boyutumuz için geçerlidir. Allah çok farklı bir boyuttur ve onun için imkansız diye bir şey yoktur. Onun yarattığı beyin ile boyut farkını anlamamız mümkün değil.
  0
  keylogger 1 yıl önce
  Saolasın kaç gundur takılmıştı aklıma saol izah ettiğin için
 • -1
  nestor 1 yıl önce
  1. cevabı sağlık için. Sivri zekalı arkadaşım allah bizi mükemmel yaratıyor o zaman neden ölüyoruz diye sorsaydın.
  2. cevabı sen hatalı bir insan olarak bile kendine zarar veren bir şey yaratamazken allah taş mı yaratacak.
  din ile dalga geçmeyin bari veled sürüsü sizi. Hadi sorgulayanı anladım mantık yoluyla bişiler kavramaya çalışıyor sen git pipinle oyna veled.
  1
  keylogger 1 yıl önce
  ne dalgası neden bahsediyorsun insanın dinde herhangi bir birşey bulup sorgulaması dalga mıdır oncelikle konuşmasını ve yorumlamasını öğren de öyle gel insan gibi konuşmayı öğren diyecem de ailenin hatası terbiyen bana kalmaz
  -1
  nestor 1 yıl önce
  Açtığın başlık her şeyi açıklıyor. Sen merak etme böyle şeyleri.
  -1
  keylogger 1 yıl önce
  allah ile kul arasına girebildiğine göre baya büyük birşeysin sen
 • 1
  golkrali 1 yıl önce
  1- Beden bakımı ve bir çeşit bağlılık göstergesi. Kurban kesmek gibi vacib.
  2- Bunu sorarak Allah'ı fiziki bir kalıba sığdırmaya çalışmış oluyorsun. Bunun cevabını burda bulamazsın bence :)
  0
  keylogger 1 yıl önce
  saol cevap için
 • 1
  unnamed 1 yıl önce
  1. Allah seni bunu yapmakla mükellef kılmış. Onun emirlerine uyman için. Yani denemek için olabilir. Mesela bu şuna benzer. Madem alkol yasak o zaman alkolü yaratmasaydı.
  2. Allah tek bir boyutta değil. Bunu senin anlaman biraz zor. Senin bildiğin 3 boyut stephan hawkingin bildigi 11 boyut var. Bu boyutları ve daha nicelerini allah yarattı. O bu boyutların üstünde zaten.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...