özürler ve günlük kitap önerisi #17

  8
  literarysizo 15.5.2018 20:21
  öncelikle
  ben daha 13 yaşındayım ebeveynim var ve bu durumda bilgisayar gibi aletler sürekli elimde değil izin almam gerek.
  bu sebepten son 3 gündür paylaşım yapamadım lütfen anlayışla karşılayın...
  ve bugün ki kitabımız
  anthony burgess - otomatik portakal
  ne anlatıyor otomatik portakal ? /uzun

  otomatik portakal adlı kitabında anthony burgess, oldukça farklı bir dille alex adlı bir gencin çocukluktan olgunluğa erişim hikayesini anlatıyor. modern bir klasik olarak nitelendirilen eser, bir klasik olmayı fazlasıyla hakkediyor. hangi ülkede geçtiğini anlamasam da yazarın kendi ülkesi olan ingiltere'de geçmiş olabileceğini düşünüyorum. kitapta ülkenin zalim ve otoriter bir rejimle yönetilmesi, adaletsizlikler ve halkın zalimce gerçeklerden uzak yaşamı dile getirilmiş.

  alex; dim, pete ve georgie adlı dört gençten oluşan bir sokak çetesinin lideridir. gündüzleri gayet normal bir genç gibi okuluna gitmekte, akşamları ise çetesiyle beraber yaşlılara, kadınlara saldırarak paralarını çalmakta, kadınlara zorla sahip olmaktadırlar. ancak bu durum fazla uzun sürmez, çünkü bir gece barda oturmuş uyuşturucu katkılı sütlerini içerlerken çetelerinin en güçlü ve iri -aynı zamanda aptal- üyesi dim ile çok basit bir konuda tartışırlar. dim'e çok sert davranır. çetenin diğer üyeleri alex liderleri olduğu için pek bir şey söylemeseler de, dim'e gereksiz yere çıkışmasından rahatsız oldukları bellidir. ertesi günlerde yine çete işleri yaparlarken alex bazı şeylerin değiştiğini fark eder. otoritesi sarsılmıştır bir kere.

  bir gece, pete bir fikir ortaya atar. kedileriyle yaşayan yaşlı ve yalnız bir kadının evine girip evindeki altın, gümüş ve antikaları çalacak, daha sonra da bunları kara borsada satacaklardır. bunu daha önce hiç yapmadıklarından alex pek benimsemez ama dim'le yaşadıkları olaydan sonra pek karşı çıkmak istemez ve kabul eder. evin önüne gittiklerinde alex pencereden içeri girerek yaşlı kadını etkisiz hale getirmeye çalışır. fakat önceden hazırlıklı olan kadının direnmesini önlemek o kadar da kolay olmayacaktır. kadının kedileri alex'in üstüne atlar, o da o arada bir vazoyla kadının kafasına vurur. kadın ölmüştür ölmesine ama önceden polisi çağırmıştır. polis geldiğinde çete arkadaşları alex'i satmaya önceden hazırdır zaten. her şeyin alex'in fikri olduğunu, kadını onun öldürdüğünü söylerler. böylece alex tutuklanır ve tam on dört yıl hapis cezası alır.

  alex'in hapise girmesinin üzerinden tam iki yıl geçmiştir. üç kişilik küçük bir hücrede altı kişi kalmaktadırlar. ama en azından aralarında sapık yoktur. alex ilk tutuklandığında böyleleri ile de karşılaşmıştır ne de olsa.

  bir akşam hücrelerine yeni bir mahkum getirilir. biraz kendini beğenmiş ve geveze bir mahkumdur doğrusu. gece herkes uyuduktan sonra alex'in yanına yatar. alex bunu fark edip de uyanınca olanlar olur. hep beraber bu yeni gelen mahkumu dövmekten beter ederler ve sonunda o da bayılır ve yere düşerek öylece kalır. diğerleri de uykularına kaldıkları yerden devam ederler.

  sabah uyandıklarında, diğer mahkumun hala aynı yerde yatmakta olduğunu görürler. çoktan ölmüştür. herkes telaşla birbirini suçlamaya başlar. sonunda, hepsi birden öldürücü darbeyi alex'in yaptığına karar verirler. gardiyanlar gelip de cesedi götürdüklerinde de aynı şeyi söylemeye devam ederler. akşama doğru, içişleri bakanı ve hapishane müdürü gelirler. içişleri bakanı hapishanelerin ne kadar dolu olduğundan, hapis cezasının mahkumlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığından şikayet eder. ıslah etme adı verilen yeni bir yöntem bulmuşlardır ve olayın olduğu hücrenin yanına ulaştıklarında alex'i işaret eder ve bu yöntemi ilk olarak onun üstünde deneyebileceklerini söyler. her şey yolunda giderse alex iki hafta içinde özgürlüğüne kavuşabilecektir. tabii bunu seve seve kabul eder.

  ertesi sabah, alex'i almak için gelirler ve hapishane binasına pek de uzak olmayan yeni bir binaya götürürler. burada herkes ona çok iyi davranmaktadır, hapiste gardiyanların yaptığı gibi kimse dövüp sövmemekte, aksine tatlı bir dille konuşmaktadır. ona çok yeni ve güzel bir pijama takımı verirler ve küçük, temiz bir odaya götürürler. burası artık onun odası olacaktır. ertesi sabah ise işin iç yüzü ortaya çıkar. onu kötü bir insan olmaktan kurtaracak, iyilik yapmasını sağlayacak denen ıslah etme yöntemi, tam bir işkencedir. iki haftalık tedavi (!) sonunda, onu özgür bırakırlar. artık şiddet uygulama isteği olduğunda tuhaf bir hastalığa tutulmakta, bu yüzden de istemeden de olsa herkese iyi davranmaktadır. ilk iş olarak bir yerde kahvaltı yapar ve sonra da annesi ve babasıyla yaşadığı eski evine gider. kapıyı açtığında annesi, babası ve bir yabancıyı kahvaltı ederken görür. onun yokluğunda ailesi odasını bir başkasına kiralamıştır. hayal kırıklığıyla kendi evinden çekip gider.
  işte böyle bence hoş bir kitap benim alınacak kitaplar listemde şu an okuduğum kitabı bitirince para biriktirerek alacağım :)
  daha fazla bilgi için
 • 0
  mehtab 15.5.2018 20:25
  seni severim bennnnnn.... sırf sen bu kadar güzel anlattın diye bir sonraki d&r ziyaretinde bu kitabı alıp okuycam ve kızımın kitap arşivine ekliycem 😍😘
  0
  literarysizo 15.5.2018 20:25
  :)
 • 0
  ugurkaya1905 15.5.2018 20:31
  13 yaşında olup okuma ve yazma sevdan beni mutlu etti bilmeni istedim ama keşke bu kadar detay koymasaydin kitabı okumuş gibi oldum. yine de merak ettirmedi değil. tavsiye vermek bana düşmez ama özetin özetini anlatirsan kitabı okuyacak olanlara da bir iyilik yapmış olursun.
  0
  literarysizo 15.5.2018 20:32
  tabii denerim ancak okumadığım kitaplar hakkında karar vermek ve özet yazmak zor bu sebeple web sitelerinden almayı deniyorum
  0
  ugurkaya1905 15.5.2018 20:34
  seni anlıyorum kitabın özetini okumussun ve okumak için can atıyorsun. bir an önce de bunu paylaşmak istiyorsun.
  0
  literarysizo 15.5.2018 21:23
  :) evet sonunda beni anlayan birisi
  ,