3

"birileri var"

çoğumuzun "photolurker" olduğumuz bu günlerde,

(photolurking: internette insanların fotoğraf, video albümlerine bakıp saatlerce vakit  geçirmek (instagram,youtube vb) anlamına gelen ingilizce kökenli bir kelime ve tanım) "photolurker" ise bunu yapan kişilere verilen isim )

hepimizin bir şeyler ile harc ettiğini biliyorum, biliyoruz.

(harc: farsça kökenli sarfetme, emek harcama, masraf harcama anlamına geliyor)

geçenlerde bir söz dizisi okudum. çok hoşuma gitti. diyor ki;

"hayattan yaptığımız yanlışlar kadar zevk alırız" diye. birazcık üstünde düşündüm.. kendi kendime sormadan edemedim, ne demek istiyor? söz dizisinden çıkarılması gereken en kabul edilebilir sonuç ne olabilir? diye. sanırım şöyle bir çıkarım yapmak pekte yanlış olmasa gerek..

hayattan yaptığımız yanlışlar kadar zevk alırız. yaptığımız yanlışların, yanlış olduğunu bilmemiz ve bile bile bunları yapmamızda bence biraz olgunluk ve büyümektir. peki ya yaptığımız yanlışlar kadar zevk alırız kısmı..

hmmm...

sanırım buda şöyle bir şey olabilir..

evet yanlışlar yapılıyor. bazıları düzeltiliyor daha sonra, bazıları bir daha tekrarlanılmıyor. bazıları halen daha düzeltilmemiş. bazıları ise yapılmış, farkına varılmış, tekrarlanmıyor fakat iş işten geçmiş oluyor bunu bir daha düzeltme şansını hiç bir zaman bulamıyoruz ve geçmişten bir iz olarak kalıyor. "zevk" kısmına gelecek olursak bundan nasıl zevk alınabilir?

şöyle düşündüm, dedim ki;

sanırım bir şeyleri yanlış yapmak, tecrübe edinmek, doğrusunu fark etmek ve hayata geçirmek, insanın hem kendine olan özgüvenini hemde hayata karşı bir başarmışlık hissi doğuracak olacak ki, bunu başardıktan sonra insan refleks olarak kendini iyi hissediyor. yani düşünsenize gençken bir hata yapıyorsunuz. her hangi bir konuda. bunun daha sonra hata olduğunu fark ediyorsunuz. tamam bunun sonucunda bir şeyler kaybetmiş yada insanlar sizden uzaklaşmış olabilir. fakat belli bir süre sonun bu yanlışı düzeltme ve aslında isttediğiniz şeyleri başarmış olma fırsatını ele geçiriyorsunuz.

ve düzeltiyorsunuz yanlışı. ortada bir yanlış kalmıyor. bütün bunları yaparken yalnız başınıza olduğunuzu varsayarsak, -ki her insan hayatta yalnızdır. yalnız geldi ve yalnız gidecek. bilirsiniz. şimdi bu tarz şeyleri yapmış olmak, başarmış olmak, insanın büyüdüğünü fark etmesi, olgunlaştığını fark etmesi,

zevkli bir şey değil midir yahu?

bence çok zevklidir.

sizce değil midir? (bu soru okuyucunun cevaplamasını istediği sorudur, bütünüyle yazının ana düşüncesi bu soruda saklıdır. yazar burada alıcıya bir soru iletir ve alıcı düşüncelerini yazıya aktarıp "feedback" dediğimiz geri ileti ile tekrar yazara iletir. ve işte tam burada "diyalog" dediğimiz karşılıklı konuşma başlar)

sanırım sizlerde bu söze bir nebze olsun katılacaksınız diye ümid ediyorum.

bakın,

hepimizin tökezlemeden gitmek istediği bir "hıyaban'ı" vardır elbet.

hıyaban: iki yanı ağaçlı, muntazam güzel yol. farsça kökenlidir. güzel yol anlamına gelir ve nitelendirilebilir.

bazılarımızın bu yolda çeşitli engelleri olabiliyor. e olacaktırda. bunun kadar normal bir şey yoktur her halde dünyada. zaten dünyanın hiç bir yerinde kusursuz ve mükemmel nitelikte engelsiz, problemsiz bir yol bulunmaz. hem neden bulunsun ki?

"hem ne dedik, yanlış olmadan, engel olmadan, zorluk olmadan hiç zevk verir miymiş hayat? :))"

bu günlerde çoğunuzun içinde bulunduğu ruh halini okuyan öğrenci arkadaşlar için nasıl iyi ifade edebilirim diye düşünüyorum sanırım bunun için japoncadan bir terim kullanacağım.

"hyo" hyo: ailenin bireye verdiği değer ve emek doğrultusunda onlara karşı kendilerini sorumlu hissetmesi ve bu hissiyat ile bir şeyleri başarma isteği.

sanırım en iyi tarif edilecek durum bu. şuan yaşadığınız şeyin adı tam olarak "hyo sendromu"

neyse ki böyle zaman dilimlerinde ve günlerde insanların "muanaka" içerisine girdiği sevdikleri var etrafında..

"muanaka: kucaklaşma, birbirine sarılma, boyna sarılma, gerek mecazi gerek fiziksel olarak kullanılabilen farsça kökenli bir kelime. osmanlı zamanında çok kullanırmış fakat harf inklabı ve devrimi ile yerini türkçe sözcüklere bırakmış.

pes etmeyiniz.
pes ettiğiniz zaman kısa bir zaman dilimi geçtikten sonra geriye dönüp baktığınızda pişman olacağınızı biliyorum. çünkü bizlerde yaşadık yaşayan dünyada çok insan var. ben hep dünyanın evreler halinde yaşandığına inanırım. yaş, tecrübe, olgunluk bunlar sayı ile olmaz. ben buna inanan insanlardan değilim. yani benim gözümde 17 yaşında bir genç gayet tabi 50 yaşından bir insandan daha olgun olabilir. karakter ile doğru olantılı bir şey olduğuna inanıyorum ben. bizler sizlerin yaşadığı bu evreden sonraki evrede olan kişileriz. ben, bu satırları yazan kişi bu önemli sınava ve sınavlara hazırlık yapan sizlerin bu zorluğu atlatabilirseniz, atlattıktan sonraki yaşayacağınız evreden size seslenen bir insanım. bizde kolay atlatmadık ve tek atmadık. ilk senemizde olmadı bir şeyler. özetle şunu anlatmaya çalışıyorum. ben, biz pes ettik. ve edince ne olacağını biliyoruz. en basit örneği, basit bir sınav üstünden gidiyorum. bunu çok genelleştirebilir ve hayatın genel anlamındaki bir çok şeye yorabilirsiniz. çünkü bizden sonra olan evrede olan insanlarda bizlere bunlardan bahsediyor. aynı bu şekilde. hayat kusursuz bir sistemde ve dengede döngüler halinde ilerleyen bir kavram. ne olursa olsun, tecrübe vb den bahsetmiyorum. fakat 17 yaşında bir insan 50 yaşında birinden daha olgun olabilir. fakat bu yinede 50 yaşında daha çok yaşamışlık deneyiminin önüne geçemez. ondan daha tecrübeli daha kaliteli bir karakter olabilir 17'miz. ama yinede 50 yaşında bir kişinin yaşadığı şey sayısını çok yüksel ihtimal ile yaşamış olamaz. biri 10. döngüye ulaşmışken, biri 3.ve 4. döngüyü bitirmeye çalışıyordur.

lütfen.
pes etmeyin.
sonuçları iyi olmayacak.
ve iyi olmuyor.
inanın bana.

etrafınızdaki insanları, ailenizi, dostlarınızı, sevdiklerinizi bilemem,

fakat burada sizleri düşünen insanlar  var. bunu gerçekten isteyen ve düşünen insanlar gerçekten var. bunu sakın aklınızdan çıkarmayın. gelin "muanaka" yapalım.

insanız be kardeşim.
garip insanız..

insanlık ölmedi be kardeşim.

dostluk, sevgi, saygı değer ölmedi. bitmedi henüz %100. var hala.

şebnem ferahın dediği gibi;

"birileri hala var"

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..