müzik ve görsellik hakkında

  9
  democrat 5.3.2018 13:33
  müzik, dev bir sektör haline geldiğinden beri sanki artık hem güzel olup hem de sesi fena olmayanlar prim yapabilir oldu. örneğin sıla olarak bilinen şarkıcı o kadar güzel olmasa, bu kadar ünlü olabilir miydi? hiç zannetmiyorum. eski zamanlarda müziğin daha değerli olmasının sebebi sadece ses kriterine bakılıyor olmasıydı bence. bu durum giderek de daha kötü bir hal alacak gibi görünüyor.
 • 0
  dusunenfasulye 5.3.2018 13:42
  sanatçı ve zanaatçı arasındaki fark kadar keskin bir konu.
  bayanların bir obje gibi tanıtılmasından kaynaklı bir durum.vidyo kliplere bakın hepsinde bayan dansçılar oynuyor.hepsi birbirinden güzel ve çekiciler.sanatçıdan çok dansçılar dikkat çekiyor.şarkı sözleride biraz bizi anlatıyor ya da ritm bize hoş geliyorsa oldu bitti.
 • 0
  darkier 5.3.2018 13:58
  teknolojinin getirisi ile beraber estetik kaygısı müzik sektörüne de damladı. ayrıca bunu sadece kadın vokaller üzerinde de görmüyoruz. en büyük örneği youtube'da: seslerin, kliplere göre daha önce yüklenmesine rağmen kliplerin daha fazla izlenmesi... türkiye'de çok görmesek de 4 dakikalık parçanın içerisine bir film sığdırmaları. tabii güzel örnekleri olduğu gibi berbat örnekleri de var: kalçasıyla yüz milyonlar izlenenler...
 • 0
  egestes 5.3.2018 23:06
  "sanatçı, toplumun aynasıdır." derler. toplum ne kadar seçici olursa sanatçı kendisini o kadar geliştirir. biz ajdar falan izledik. "eli ayağı düzgün e az biraz seste var. olur bundan yapıştır" kafasıyla hangi müzik sektörü, hangi ses ?