• 1
  sevde 16 gün önce
  türkiye de olsa;
  veliler toplanır bu çocuklarla okula yapılacak şey mi daha kaç yaşındalar öğretmen müdüre şikayet edilirdi. belkide öğretmen hakkında uzaklaştırma..
  1
  sewo 16 gün önce
  danimarka ile türkiye bir tutulamaz ki.
  burası müslümanlığın çoğunlukta her mahallede en az bir camiinin olduğu bir ülke.
  orada bu çocuklar islamiyet hakkında bilgi sahibi olma şansları yok.

  tabiki yanlış bir uygulama. örneğin yarın senin çocuğunun sınıfında öğretmen bir hristiyan çocuğu sınıfın ortasına koysa ve haç çıkarmayı veya diğer dini ritüelleri yerine getirse ne yapardın.

  kimse çocuklarının erken din eğitimi almasını istemiyor ve en doğal hakları, psikolojik olarak dini eğitimi erken alan çocuklarda korkaklık başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana geliyor.

  çünkü çocukların hayal gücü inanılmaz güçlü, şuan gözlerini kapatıp hayal ederken 3-14 yaşına kadar çocuklar gözleri açık olmayı bırak hareket halinde hayaller kurar hatta bu hayal gücü belli yaşlarda o kadar yüksektir ki görme noktasına bile gelir.

  bu kadar hassas bir dönemde din, ibadet ve yaratıcıyı anlatmaya kalkarsan, çocuk daha fazla bilgi ister. sende bilmediğin bir şeyi tasfirleyerek anlatırken onun hayal gücünü ve beynini oyuna yorup beyin motorunu geliştirmesi gereken dönemde korkudan çekingen bir çocuk elde edersin.

  örneğin bir gün yeğenimi kreşten almaya gidiyorum, biraz parkta oynamak istedi. orada kendi yaşıtı bir çocukla konuşurken çocuğun ağzından şu sözler çıktı "ölmek istemiyorum, çünkü yeterince iyilik yapmadım."
  böyle bir psikoloji bu çocuğa yüklenir mi 5 yaşında bir çocuk korkuyor yeterince iyilik yapmamış ölürse cehenneme giderim diye korkuyor.

  erken yaşta dini eğitimin çocuğa yararı değil zararı vardır. islamiyete göre blu çağına göre yapılmaması gerekir.
  0
  sevde 16 gün önce
  her yaşın bir eğitim metodu vardır kardeşim :)

  minik bir çocuğa allahın güzel esmalarını anlatarak, cennetinden, koca koca çikolata șelalelerinden bahsederek sevdirirsin.

  ağaç yaşken eğilir diye bir atasözümüz var. sen çocuğa hiçbir şey verme belirli yaşa kadar sonra mükellef olunca namaz kıldırmaya vb çalış. olacak iş değil.

  dediğim gibi çocukların yaşına göre allah anlatılmalı.. babası annesi vefat etmiş bir çocuğu ne ile teskin edebilirsin ki ahiret inancını vermeyip tekrar buluşacağını bilmeden. onlar cennete gitti teselli vermeden nasıl teskin edilir. instagramdan hatice kübra tongarı takip edip fikir edenebilirsin. kendisi psikolog ve peygamber ahlakıyla çocuk yetiştirme üzerine kitapları var. bağırmayan anneler vb duymuş olabilirsin.

  dediğim gibi bir şeye yabani yetişen çocuk sonradan kabul etmez onu yada zorlanır. yemek adetlerimizde bile böyle değil mi?.
 • 0
  karikaturist 16 gün önce
  amaç ne
 • 1
  piiuv 16 gün önce
  ne güzel manzara :)
  0
  sevde 16 gün önce
  artması temennisiyle :)
 • 1
  lacmiras 16 gün önce
  olmamış dedirten hareketlerdir.
 • 1
  hedap 16 gün önce
  maşallah minik müminlere:)
 • video

  Dilediğiniz videoyu paylaşabileceğiniz, çapı geniş bir Puiv bölümüdür.

  138 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #medya bölümünün alt bölümüdür.

 • doğrudan video paylaşınız.