erdoğan'dan islam'ın güncellenmesi gerek

  1
  systemfailed 14.4.2020 22:09
  erdoğan'dan 'kadınlar günü' mesajı: islam'ın güncellenmesi gerek
  roluş gayesi sadece istismar olan milletimizin ve bütün dinimizin değerleriyle hesaplaşmaktan başka hiçbir hedefi olmayan marjinalleri asla dikkate almayız. son günlerde bakıyorsunuz din adamı olarak ortaya çıkıp da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup, dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya. anlamak mümkün değil. bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar çok farklı bir zamanda yaşıyorlar. çünkü islam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. islam'ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. siz islam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız. böyle bir şey yok. onun içinde bugün islam'ın uygulanması yer, zaman koşullar her şeyiyle değişiyor. islam'ın güzelliği burada zaten. şimdi birçok hoca efendi beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele. rabbim bizi tefe koymasın mesele orada. istisnaları genelleştirmek, tarihin belirli bir döneminde toplumların özel şartlarına uygulamaları, geleneksel davranışları günümüze taşımaya çalışmak sadece meseleyi sulandırmaya yarar. halbuki biz ortada sorun olduğunu görüyoruz ve çözmeye çalışıyoruz. eksikler olabilir, yanlış da yapılmış olabilir. bunların iyi niyetle ve yapıcı tutumla ortaya konması halinde derhal düzeltilmesi mümkündür. fakat sırf, var ya 'reklamın iyisi kötüsü olmaz' bu mantıklı popüler olmak için söylenen sözleri biz asla kabul edemeyiz. hele hele bu tartışmayı dinimizin kavramlarıyla yürütmek sadece kadınlara değil, inanın inancımıza da dinimize de haksızlıktır. tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi dini hususların tartışılmasında da seviyeler vardır. kuran'a sünnete kıyasa vakıf olmayan insanlara istisnai bir takım uygulamaları anlatmaya kalktığımızda züccaciyeci dükkanına giren fil misali bir sürü başka şeyi kırıp dökmek kaçınılmaz hale geliyor. birisi sünneti tartışıyor, öbürü icma tartışıyor. ya bırak bu işleri. aslolan nedir? bizim mukaddes kitabımız kur'andır. kur'an'a ters değilse mesele bitmiştir.
 • 0
  hedap 14.4.2020 22:32
  evet sünnilik alevilik başlıca dini inançların islam'dan ayrılması gerekiyor artık. bunlar kendi başlarına ayrı bir din olmuş ve islamin gerçeklerinden uzaklaşmıştır. başta ki bir kişinin kendi fikirlerine göre koyduğu kurallar, islam dinine ait bir kuralmis gibi topluma empoze ediliyor ve uygunlanmak zorunda bırakılıyor.
  bunu yaparken de insanları cehennemle bildiğin tehdit ediyorlar.
  bugün bunu kim olursa olsun en üst düzeyde söylenilmesi türkiye'de bir islami rönesans dönemi başlatabilir ki inşallah başlatirda. hafız olmakla övünen çocuklar, hafız olmasıyla övünen ebeveyn görüyoruz hala.
  gereği olmadığı halde, günümüz dünyasında "gereği olmadığı halde".
  kadınlara dokunmayı zina zanneden minik minik yobazlar gelecekte bizleri bekliyor hala. en az 50 60 sene yine bir umut yok ama bir ışık görelim yeter.
  konu islam'sa kitap kur'an dir.
  şizofrenin teki çıkıyor risale yazıyor, ee burda böyle yazıyor, o yasak bu yasak, müzik yasak, eğlence yasak, kadına dokunmak yasak yeter be kardeşim.